Alternatívne náplne (odskúšané za vás)


Dlhé obdobie som používala originálne náplne od výrobcu. Táto nákladná záležitosť ma však jedného dňa prinútila premýšľať o cene mojej tlačiarne a cene multipacku originálnych náplní. A tu sa dostávame ku kameňu úrazu. Pri domácich základných modeloch multifunkčných tlačiarní je cena nákupu originálneho farebného multipacku zväčša 65-85 % nákupnej ceny tlačiarne. Netreba sa hlboko zamýšľať o aký biznis výrobcom ide a prečo tak urputne trvajú, aby užívatelia kupovali originálne náplne presne toho výrobcu, akej značky je tlačiareň. Argumentujú samozrejme tým, že alternatívna náplň iného výrobcu môže vaše zariadenie poškodiť. Keď sa nad tým zamyslím, je to ako nákup benzínu iba jednej spoločnosti na jednej benzín pumpe.  

Rozhodla som sa jednoducho otestovať moju multifunkčnú tlačiareň Epson Stylus s originálnymi aj alternatívnymi náplňami. Pri zachovaní frekvencie tlačenia, ako doma tlačiareň využívame nám originálne náplne vydržia asi  6 - 7 mesiacov. Tlačíme čiernobielu aj farebnú tlač. 

Po oznámení tlačiarne na prázdne kazety a potreby vymeniť ich za nové, som sa rozhodla o alternatívne balenie náplní. Originálne náplne Epson T0715 Multipack bol pre mňa nákup v hodnote asi 45 € záležalo od predajcu. Alternatívne náplne som si vybrala presne model Epson T0715 so zárukou kompatibility s tlačiarňou Epson s kapacitou garancie vyrábané podľa ISO noriem. Cena bola 8, 5 x nižšia.

Alternatívne náplne sa mierne líšili vrchným obalom, ale po rozbalení boli tvarom aj  rozmerovo úplné zhodné s originálmi. Do tlačiarne zapadli ako mali a tá ich okamžite indikovala v grafike PC, ako plné náplne. Prvá časť teda prebehla úspešne. Nasledovala skúšobná tlač a porovnávanie dokumentov vo farebnej verzii aj čiernobielej. Kvôli čo najpresnejším výsledkom boli používané v oboch prípadoch náplní  značkové papiere Xerox Premier. 

Porovnávanie

Farebná tlač

Berieme do úvahy že, farebná tlač s originálnymi náplňami priamo od výrobcu je  100% výsledok tlače. Oproti nej mierne alternatívne náplne strácajú a ich kvalitu s farebnou tlačou hodnotím na 97 %. Čo je výsledok veľmi dobrý a v pomere kvalita a cena, nie je dôvod nepoužívať alternatívne náplne. 

Čiernobiela tlač 

Tento krát sa tlač s obidvomi typmi náplní zhodovala kvalitou na 100 %. Nevidela som žiaden rozdiel medzi vytlačenými dokumentmi. 
Aby som však svoje porovnávanie uviedla na pravú mieru, boli to len vizuálne porovnávania a možno keby niekto porovnával dôkladnejšie alebo nejakou inou metódou našiel by medzi náplňami kvalitatívne rozdiely. Či už v konzistencií farby alebo inak. No pri bežnom používaní tlačiarni v domácnosti bola pre mňa kvalita s alternatívnymi náplňami výborná. Preto moje záverečné zhodnotenie je, že alternatívne náplne používajú kvalitatívne na 97 - 99  % zhodnú farbu náplní. Preto je viac než pravdepodobné, že pri originálnych náplniach platíme za značku, ktorá si prirátava k produktu aj náklady na marketing a reklamu. 

Výdrž

Pri skoro rovnakom používaní doba výdrže bola na podobnej úrovni. Alternatívne náplne vydržali 6 mesiacov, čo je obdobie kedy doma meníme náplne pri používaní tlačiarne 4 osobami, z toho dvaja študenti  aj s originálnymi náplňami.

Slovo na záver

Testované zatiaľ na farebnej multifunkčnej tlačiarni. Ako si stoja iné tlačiarne a ako je to s alternatívnymi tonermi pre laserové tlačiarne sa s vami podelím po poznatkoch na základe testu. Jednoznačne, ak zvažujete nákup alternatívnych náplní pre lacnejšie tlačiarne nemusíte sa obávať. Dôležité je však vyberať overených predajcov, ktorý majú v ponuke náplne výrobcov, ktoré sú kvalitatívne zhodné s originálnymi náplňami.

Tip pre vás

Pred nákupom sa poraďte s predajcom, pre aký typ tlačiarne náplne potrebujete. Poradí vám náplne najvhodnejšie a overené spotrebiteľmi, ktorí majú s týmto typom náplni skúsenosti. Ak nakupujete cez e-shop využívajte chat live alebo kontakt na podporu predajcu.

Na týchto stránkach vám veľmi radi zodpovieme vaše otázky ohľadom alternatívnych náplní  a ich nákupu v sekcii technická podpora.

Infolinka (PO-PI: 8:00-16:00)
Používaním stránok prevádzkovateľa Soft-Tech, s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.