Kancelária a škola

Multifunkcia Xerox WorkCentre 3025BI

Laserová monochromatická multifunkcia za dostupnú cenu

Popularita laserových multifunkčných tlačiarní prudko rastie. Dnes každý výrobca ponúka v svojom portfóliu aj takýto typ zariadenia. Cenová dostupnosť dostala multifunkcie aj do menších firiem a do domácností. Hoci sa cena farebných laserových tlačiarní drží stále hore, monochromatické laserové tlačiarne a multifunkcie sú už v dostupnej cene pre každého. Model Xerox WorkCentre 3025BI je práve z takej kategórie, kde je pomer výkonu, kvality tlače a ceny veľmi dobrý. To ho robí zaujímavým zariadením nielen do malých firiem, ale aj do domácnosti.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: laserová monochromatická
Použitie firma/ domácnosť: malá firma, domácnosť
Rozhranie tlačiarne: USB/ WI-FI
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie/ AirPrint/ Cloud Print
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie
Displej: áno (informačný segmentový)

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 406 mm
Hĺbka: 360 mm
Výška: 257 mm
Hmotnosť: 7,5 kg

 

Dizajn

Tento model patrí dizajnom skôr k takej klasike kancelárskych zariadení. Veľkosť je celkom príjemná aj keď zariadenie nepatrí k tým najmenším a na pracovný stôl sa nemusí zmestiť. Hrany sú jemne zaoblené a ergonómia je na dobrej úrovni. Farebné prevedenie sa nesie v duchu Xeroxu tlačiarní s jeho bielou a typickou modrou. Modré je aj logo výrobcu na čelnej strane. Ovládací panel, ktorý je pozdĺžne je odlíšený sivou farbou a ako celok spolu tieto farby vyznejú pekne. Ovládanie je jednoduché pomocou niekoľkých tlačidiel a nechýba ani displej. Ten je však malý, informačný pre základne údaje, čo je škoda lebo miesta na ovládacom paneli je dosť. Spracovanie zariadenia je veľmi kvalitné a použité plasty dostatočne pevné. Spodná časť patrí výstupu papiera. Aj keď sme sa dizajnom tejto multifunkcie nenadchli, ako klasika nemôže nikoho uraziť. A čo je dôležité prístup k ovládaniu a samotná práca so zariadením je veľmi pohodlná.

Funkcie nesklamú

Multifunkcia Xerox WorkCentre 3025BI v sebe ukrýva nielen tlač v čiernobielom režime, ale aj kopírku a skener (farebné skenovanie). Ponúka klasické pripojenie pomocou štandardného USB kábla (USB 2.0) alebo bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi. Využiť môžete aj tlač z mobilného zariadenia, nechýba ani podpora AirPrint, Google Print a Xerox PrintBack. Kapacita pamäte je 128 MB a frekvencia procesora 600 MHz, čo stačí, aby tlačové úlohy prebiehali svižne. Zariadenie podporuje nielen všetky operačné systémy Windows a Mac OS, ale aj edície Linuxu a serverové operačné systémy. V nastaveniach zariadenia si môžete zvoliť režim úspory tonera, tlač brožúr, tlač plagátov, ako aj vynechanie prázdnych strán a nechýba ani tlač viac strán na jeden hárok papiera.

Rýchlosť a kvalita tlače

Tlač čiernobielych dokumentov je výborná. S rozlíšením 1 200 x 1 200 Dpi sú výtlačky ostré a vo veľmi dobrej kvalite. Za minútu vytlačí zariadenie 20 strán v kvalite (ISO/ IEC 24734). Pre tlač prvej strany potrebuje zhruba 8,5 sekundy a doba zahrievania je pod 30 sekúnd. Odporúčaný mesačný objem je 1 000 strán, ale maximálne mesačné zaťaženie pre tento model sa pohybuje až okolo 15 000 strán A4. Bohužiaľ multifunkcia nepodporuje automatickú obojstrannú tlač. Vstupný zásobník má kapacitu maximálne 150 listov a podávač 40 listov. Výstupná kapacita je 100 listov papiera. Podporované sú všetky typy kancelárskych papierov, kartón, obálky, obyčajný papier aj recyklovaný papier.

 

Plusy tlačiarne

- kvalita tlače
- rýchlosť tlače
- podpora Wi-Fi
- jednoduché ovládanie
- nízke náklady na tlač
- úspora spotreby
- jednoduchá výmena toneru
- cena

Mínusy tlačiarne

- iba čiernobiela tlač
- chýba duplex (iba manuálna obojstranná tlač)
- malý displej (zle čitateľný, neprehľadné menu)
- chýba podsvietenie displeja
- trochu krkolomnejšie prvé nastavenie Wi-Fi (je potrebné počas inštalácie pripojiť a nasledovne odpojiť USB kábel)

 

Náplne do tlačiarne

Xerox WorkCentre 3025BI tlačí laserovou technológiou a pre monochromatickú tlač využíva čierny toner. Štandardná veľkosť  toneru s označením Toner Xerox 106R02773 dokáže pokryť 1 500 strán A4. V ponuke je aj ako dualpack s označením Toner Xerox 106R03048 (2 x 1 500 strán).

Zhodnotenie

Multifunkciu Xerox WorkCentre 3025BI môžeme zaradiť medzi úsporné, cenovo dostupné laserové zariadenia, ktoré majú dosť výkonu na rýchlu tlač väčšieho objemu dokumentov v čiernobielom režime. Plusom je možnosť kopírovania a skenovania, všetko z jedného zariadenia a bezdrôtová konektivita. Využitie nájde vo viacčlennej domácnosti, ale aj v malej firme.

Tip pre vás

Tento model sa predáva aj vo verzii s faxom a podporou pre LAN pripojenie. Rovnaké označenie rady Xerox WorkCentre model 3025 sa líši iba označením. BI pre model bez faxu a označenie NI patrí verzii LAN s faxom. Cenový rozdiel sa pohybuje okolo 50 €, záleži od predajcu.