Tonery a náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Kancelária a škola
IT a Elektronika

Nový model HP LaserJet Pro M28w

HP LaserJet Pro M28w

Spoločnosť HP prekvapila hneď začiatkom jari niekoľkými kvalitnými novinkami. Nielen notebooky, ale aj tlačiarne sa dočkali pár prírastkov. Všetky nové modely sú v predaji a tak sme sa mohli na ne bližšie pozrieť. Ako prvý sme otestovali model HP LaserJet Pro M15w, ktorý je najmenšou laserovou tlačiarňou v portfóliu spoločnosti HP. Druhým veľmi zaujímavým modelom je monochromatická laserová tlačiareň HP LaserJet Pro M28, ktorú nájdete v predaji v dvoch verziách. Podľa označenie je rozoznateľné o aký model ide. Multifunkcia HP LaserJet Pro M28w obsahuje Wi-Fi modul, ktorý modelu HP LaserJet Pro M28a chýba. Dizajnovo sú modely skoro totožné, až na ovládacie tlačidlá, ktorých má model s Wi-Fi viac. Obidva modely sú vhodné do menšej kancelárie pre malú pracovnú skupinu, ale využitie nájdu aj v domácnosti.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: monochromatická laserová
Použitie firma/ domácnosť : malá firma, domáca kancelária
Rozhranie tlačiarne: USB/ Wi-Fi
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie/HP Smart Print/ AirPrint/ Google Print 2.0
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie (manuálna s podporou ovládača)
Displej: áno

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 340 mm
Hĺbka: 264 mm
Výška: 197 mm
Hmotnosť: 5,4 kg


Dizajn

Tento model je o niečo väčší, ako model HP LaserJet Pro M15w s ktorým sa spoločne objavili v jarnej ponuke spoločnosti HP. Stále však ide o zariadenie s veľmi kompaktnými rozmermi a pôdorysom, pre ktorý nájdete miesto aj v malej domácej kancelárii. V bielom farebnom prevedení pôsobí sviežo a moderne. Jemne ergonomicky zaoblené hrany a kvalitné spracovanie, ako aj príjemná povrchová lesklejšia úprava robia tlačiareň elegantnou. Horná časť patrí otváraciemu veku pod ktorým je plochý skener do veľkosti A4. Na ľavej strane sú umiestnené ovládacie tlačidlá a malý displej. Prednej čelnej časti už tradične kraľuje pekné veľké logo HP. Po otvorení čelnej časti sa dostanete k zásobníku papiera. Porty pre sieťové pripojenie a USB kábel sú umiestnené na zadnej strane. Bohužiaľ multifunkcia neobsahuje hostiteľský USB port a ani port pre pripojenie do LAN siete. Čo sa týka dizajnu ide o veľmi pekný, moderný model s intuitívnym ovládaním. Rozdiel medzi modelom HP LaserJet Pro M28w a dizajnovo totožným modelom HP LaserJet Pro M28a nájdete iba v počte tlačidiel na hornej strane, ktorých má model s označením M28a menej a chýbajucom displeji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funkcie

Ide o monochromatickú multifunkciu, ktorá ponúka okrem funkcie čiernobielej tlače aj kopírovanie a skenovanie. To je možné pomocou aplikácie HP Smart aj priamo z mobilu do tlačiarne. Tento model obsahuje okrem pripojenia USB káblom, možnosť  využívania bezdrôtovej tlače s podporou pre Air Print, Google Print 2.0 a HP Smart Print. Pri tlači môžete využiť (s podporou ovládača) aj manuálnu obojstrannú tlač. Bohužiaľ automatickou obojstrannou tlačou tento model nedisponuje. Pri skenovaní do súboru (JPG, RAW, TIFF,PNG, PDF) si tlačiareň overí dostatok papiera v zásobníku. Aj keď nebudete skenovať dokument s priamou tlačou, ale do súboru, vyzve vás, aby ste doplnili papier. Po vložení papiera prebieha už skenovanie aj do súboru v PC (odskúšané s nastavením skenovanie súboru do pc a vhodným ovládačom).

Rýchlosť a kvalita tlače

Laserová multifunkcia HP LaserJet Pro M28w vytlačí za minútu 18 strán v čiernobielom režime vo vysokej kvalite. Prvý výtlačok vytlačí za 8,2 sekundy. Rozlíšenie pre tlač je 600 x 600 Dpi. Vstupný zásobník má kapacitu 150 hárkov papiera a na výstupe je to 100 hárkov papiera. Tu však treba podotknúť, že vysúvacia lišta pôsobí trochu nestabilne a tých 100 listov papiera už by sme neriskovali. Maximálny formát pre tlač je A4. Automatickú obojstrannú tlač síce tento model neponúka, ale k dispozícii je možnosť manuálnej obojstrannej tlače (s podporou ovládača). Pri skenovaní môžete využiť obojstranné kopírovanie preukazov na jednu stranu. Odporúčaný mesačný objem tlače je 100 až 1 000 strán, čo je ideálne využite pre domáci office, ale aj menšiu firemnú kanceláriu. Maximálne pracovné využitie je až 8 000 strán A4 (mesačne). Multifunkcia HP LaserJet Pro M28w pracuje svižne a hodnota hlučnosti patrí medzi tie nižšie a prijateľné.

 

Plusy tlačiarne

- kompaktné rozmery
- moderný dizajn 
- kvalitné továrenské spracovanie
- rýchlosť a kvalita tlače
- multifunkčné zariadenie (tlač, kopírovanie, skenovanie)
- Wi-Fi a podpora tlače z mobilných zariadení
- výborný pomer kvality a ceny

Mínusy tlačiarne

- vyššia cena toneru
- trochu nestabilnejšia horná vysúvacia lišta pre výstup papiera
- vstupný zásobník papiera musí byť otvorený
- iba čiernobiela tlač

Náplne do tlačiarne

Do tejto multifunkcie ide čierny toner s označením HP CF244A (44A). Kapacita tonera je 1 000 strán a garantovaná je najvyššia kvalita tlače. Výmena toneru je jednoduchá a zaberie vám, len niekoľko sekúnd. Štartovací toner, ktorý je súčasťou balenia má približne 50 - 60 % kapacity oproti samostatne predávaným novým tonerom. 

Zhodnotenie

Ak hľadáte rýchlu laserovú tlačiareň s vysokou kvalitou čiernobielej tlače, ktorá má maximálne intuitívne ovládanie a príjemný dizajn, určite zvážte aj tento model. Pre malú firmu, živnostníka alebo do domácej kancelárie je to ideálne zariadenie s minimálnymi nárokmi na priestor. Plusom sú funkcie kopírovania a skenovanie. Podpora bezdrôtovej tlače pomocou Wi-Fi funguje rýchlo a bez problémov. Jediné, čo by sme uvítali je možnosť automatickej obojstrannej tlače a potešil by aj port hostiteľského USB na zariadení. Cena tlačiarne je však veľmi príjemná a pokiaľ sa vzdáte aj možnosti pripojenia cez Wi-Fi, tak model HP LaserJet Pro M28a získate ešte o niečo lacnejšie. V pomere výkon, kvalita, rýchlosť tlače a cena sú obidva modely dobrou kúpou. Náklady výtlačku s 5 % pokrytím sú približne 0,04 € s originálnym čiernym tonerom. Nie je to síce pri takej cene zariadenie pre veľký objem tlače, ale pri objeme 100 - 1 000 strán mesačne sú to celkom prijateľné náklady.

Tip pre vás

Pred prvým použitím nezabudnite odstrániť  z toneru bezpečnostné pásky. Tie sú v oranžovej farbe, takže ich neprehliadnete.