Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Recenzia Dell E310dw

Dell E310dw

Ak nechceme zabudnúť na niektorého z výrobcov tlačiarní, je namieste spomenúť aj americkú spoločnosť Dell. Tá sa zaoberá výrobou počítačovej techniky a komplexnými službami s tým spojenými. Dobré meno má v tomto segmente práve v IT riešeniach pre firmy a podniky. Veľmi známou je však aj bežným užívateľom v domácnostiach produktmi, ako sú notebooky, monitory, projektory a tlačiarne. Práve z poslednej menovanej  kategórie pochádza aj tlačiareň Dell E310dw.

 

Stručná charakteristika

Laserová tlačiareň/ monochromatická / čb tlač/ A4/ 600x600 DPI/ max. 105 g/m²/ Duplex / USB / LAN (RJ-45) / Wi-Fi/ Apple AirPrint/ Google Cloud Print/ Dell Document Hub/ Certifikácia Mopria

Rozmery a hmotnosť

Hĺbka 360 mm/ šírka 356 mm/ výška 183 mm/ hmotnosť 5,8 kg

Dizajn

Laserová tlačiareň Dell E310dw sa ukrýva v malých kompaktných rozmeroch, ktoré sú dobrou voľbou pre osobnú tlačiareň do domácnosti, alebo do veľmi malej kancelárie. Minimalistický dizajn a ergonomicky zaoblené hrany pôsobia príjemne. Na prednej strane nájdete logo spoločnosti Dell a nenápadné označenie modelu. Horná časť obsahuje niekoľko ovládacích tlačidiel, ktoré majú  tvar prispôsobený jemným zaoblením k celkovému vzhľadu zariadenia a jednoriadkový displej. Ten je naozaj iba informatívny pre základne hlásenia a do riadku sa vojdú tak dve až tri slová typu: tlač pripravená, počkajte a pod. Nízky profil tlačiarne, malé rozmery a celkové veľmi kvalitné továrenské spracovanie prispievajú k vydarenému dizajnu. Práve spracovanie si zaslúži pochvalu, všetko je kvalitne spracované a výrobca aj napriek nižšej cene nešetril na kvalite materiálu. Čo však zamrzí je absencia akéhokoľvek slotu na pamäťovú kartu alebo USB vstupu pre USB kľúč. Tým pádom sa musíte vzdať akejkoľvek priamej tlače zo zariadenia, bez pripojenia k PC. Tento deficit trochu zachránila možnosť pripojenia cez Wi-Fi.

Funkcie

Funkčne sa musíte uspokojiť s čiernobielou tlačou, keďže ide monochromatickú jednoúčelovú tlačiareň. Konektivita je veľmi dobrá a okrem klasického pripojenia USB káblom, ponúka tento model aj pripojenie do LAN siete pomocou ethernet kábla a bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi. S tým sú spojené ďalšie možnosti a to podpora mobilnej tlače. Nechýba ani automatická obojstranná tlač, čo je výhodou. 

Rýchlosť a kvalita tlače

Tlačiareň pracuje s tlačou pomocou laserovej technológie a max formát papiera je A4. Vstupný zásobník s kapacitou 250 listov plus 1 list v podávači je pre domácnosť alebo malú kanceláriu dostačujúci. Na výstupe má kapacitu 100 listov. Čo sa týka rozlíšenia tlače štandardne je tlač predvolená na 600 x 600 Dpi. Kvalita tlače je na dobrej úrovni, ale v porovnaní s inými modelmi v rovnakej cenovej kategórii predsa len trochu zaostáva. Rýchlosť tlače je 26 strán za minútu na papier formátu A4 jednostranne a pri obojstrannej tlači je to 13 strán za minútu. Tlačiareň je pripravená vytlačiť prvý výtlačok za 8,5 sekundy. Ak to zhrnieme, tak tento model, čo do kvality a rýchlosti patrí k takému slušnému štandardu. Odporúčaný objem tlače je 250 - 1 000 strán za mesiac, ale maximálne mesačné vyťaženie je až 10 000 strán.

 

Plusy tlačiarne

- malé kompaktné rozmery
- minimalistický dizajn a nízkym profilom
- jednoduché ovládanie
- veľmi dobrá konektivita (USB, LAN , Wi-Fi)
- automatická obojstranná tlač

Mínusy tlačiarne

- malý jednoriadkovy displej (základné hlásenia)
- vyššie náklady na toner

Náplne do tlačiarne

Do tlačiarne Dell E310dw sa pre tlač využíva laserový čierny toner Dell 593 BBLR, CVXGF s kapacitou 1 200 strán alebo toner Dell 593 BBLH, P7RMX s ktorým vytlačíte až 2 600 strán tlače.

Typ médií

Kancelársky papier, obálky, štítky, obyčajný papier, recyklovaný papier, hrubý papier, tenký papier 
Minimálna hmotnosť média  - 60 g/m2 
Maximálna hmotnosť média - 163 g/m2

Zhodnotenie

Laserová tlačiareň Dell E310dw patrí k tlačiarňam, ktoré tlačia v celkom dobrej kvalite a dobrou rýchlosťou. Určite sa nájde na trhu dosť konkurencie v tejto cenovej hladine, ale malé kompaktné rozmery a veľmi dobrá konektivita z nej robia vhodné zariadenie pre čiernobielu tlač do malých stiesnených priestorov. Ak to zhrnieme, nákup tejto tlačiarne je postavený na určitom kompromise. Ak hľadáte cenovo dostupný model laserovej tlačiarne v kompaktných rozmeroch,pre menší objem tlače je to dobrá voľba. Ak však potrebujete tlačiť väčší objem tlače s vyššou efektivitou, nie je to tá pravá tlačiareň pre vás. Navyše menšiu vstupnú investíciu za zariadenie, by pri veľkom počte strán mesačne zatienili vyššie náklady na tlač. V priamej konkurencii k tejto tlačiarni stojí viac modelov, napríklad monochromatická laserová tlačiareň Brother HL-L2340dw. Tá ma veľmi podobný dizajn a parametre, ale z funkcií jej chýba možnosť pripojenia k sieti LAN. Za nižšiu cenu jej v kvalite tlače môže konkurovať aj tlačiareň Samsung SL-M2625d, tento model však stráca na konektivite. Pripojenie je možné len USB káblom k PC. 

Tip pre vás

Tlačiareň Dell E310dw obsahuje aj tichý režim, ktorý zníži hlučnosť, ale bohužiaľ aj spomalí rýchlosť tlač. Ak však tlačíte vo večerných hodinách môže sa to hodiť. Rovnako zaujímavým je aj režim pokračovania, keď sa tlač preruší kvôli nedostatku toneru. Ten prinúti tlačiareň pokračovať v tlači aj keď sa na displeji už objaví hlásenie  o tom, že je čas vymeniť toner. Skoro každá tlačiareň totiž indikuje stav prázdnych náplní alebo toneru v predstihu, keď ešte dokáže niekoľko strán vytlačiť.