Kancelária a škola

Test Brother DCP-9020CDW

Zariadenie z dielne spoločnosti Brother ponúka farebnú laserovútlač a funkcie kopírovania a skenovania. Ide o kompaktnú LED multifunkciu, ktorá je kompatibilná s operačnými systémami Windows, OS X aj Linux. Okrem výhody multifunkcie a možnosti farebnej tlače, nechýba ani výborná konektivita a podpora Apple AirPrint a Google Cloud Print. Ide o rozmerovo kompaktné multifunkčné zariadenie, ktoré nezaberie veľa miesta, ale výkonu má na rozdávanie. V stredne veľkej pracovnej skupine, kde sa tlačí väčší objem tlače,dokáže táto multifunkcia podať výborný výkon. S týmto modelom získate efektívne pracovné zariadenia aj pre náročnejšie vyťaženie.

 

Stručná charakteristika

Multifunkčné zariadenie/ farebná tlač/ skener/ kopírka/ Duplex/ A4/ USB/ LAN/ Wi-Fi/ Apple AirPrint/ Google Cloud Print

Rozmery a hmotnosť

Hĺbka 483 mm/ šírka 410 mm/ výška  410 mm/ hmotnosť  23,20  kg

Dizajn

Už prvý pohľad na túto multifunkciu vás utvrdí v tom, že ide o zariadenia, ktoré obstojí aj v náročnejšom pracovnom nasadení. Dizajn v podobe štvorcového boxu, za ktorý vďačí  svojím totožným rozmerom pre šírku a výšku pôsobí robustne. Kvalita továrenského spracovania je výborná. Vďaka príjemnej farebnej kombinácií a veľmi dobrému umiestneniu ovládacieho panelu, plus jemnému zaobleniu hrán, ide vzhľadovo  o veľmi peknú multifunkciu. Na ovládacom paneli, ktorý je na čelnej strane sa okrem  dotykového farebného LCD (TFT) displeja nachádza aj numerická klávesnica a tlačidlo pre zapínanie a vypínanie. Ovládanie pomocou 3,7 “ displeja je intuitívne a veľmi jednoduché. 

 

Funkcie

Keďže sa jedná o multifunkciu, popri tlači využijete aj veľmi dobrú kopírku a skener (1 200 x 600 Dpi). Model Brother DCP-9020CDW, môžete pripojiť klasicky USB káblom k počítaču (alebo notebooku), zapojiť aj káblom do štandardnej siete LAN alebo bezdrôtovo pomocou Wi-Fi. Okrem tlačových úloh môžete navoliť kopírovanie a skenovanie aj bez počítača a odosielanie skenovaných dokumentov priamo do emailu alebo sieťového  úložiska. Nechýbajú pokročilé funkcie pre správu dokumentov a podpora Apple AirPrint a Google Cloud Print. Ďalej tu máme automatický podávač a multifunkcia obsahuje aj duplex - obojstrannú tlač. 

Rýchlosť a kvalita tlače

Výkon a kvalita tejto multifunkcie dokáže pokryť potreby malej až stredne veľkej pracovnej skupiny vo firme, ale využitie by našla aj pre náročnejšiu domácu kanceláriu. Tlač v rozlíšení 2 400 Dpi dosahuje vysokej kvality a za minútu môžete vytlačiť s týmto modelom 18 strán a to čiernobiele aj farebne. Maximálny formát papiera na aký dokáže zariadenie tlačiť je formát A4. Vstupný zásobník papiera ma kapacitu 250 listov, výstupný 100 listov a nechýba ani ADF automatický podávač na 35 listov.Doba pre vytlačenie prvej strany je 16 sekúnd a v  duplexnom režime vytlačíte 7 strán za minútu monochromaticky aj farebne. 

 

Plusy tlačiarne

- vysoká kvalita čiernobielej aj farebnej tlače
- funkcia kopírovanie, skenovanie vo výbornej kvalite
- rýchlosť tlače
- jednoduchá inštalácia
- kvalitné továrenské spracovanie
- príjemný dizajn 
- intuitívne ovládanie
- duplex
- automatický podávač
- výborná konektivita (LAN, USB, Wi-Fi)

Mínusy tlačiarne

- pomalší duplex
- skener a podávač bez duplexu
- bez USB kábla v balení (pribalený sieťový kábel)

Náplne do tlačiarne

Brother DCP-9020CDW využíva pre tlač štyri laserové tonery(CMYK) s označením originál Toner Brother TN-241/cyan/magenta/yellow/black. Kapacita farebných tonerov je 1 400 strán a čierny pokryje až 2 500 strán. Okrem týchto tonerov má výrobca na trhu aj tonery s vyššou kapacitou a to 2 200 strán pre farebné náplne s označením Toner Brother TN-242/cyan/magenta/yellow. Náklady si môžete znížiť nákupom alternatívnych alebo prémiových, plne kompatibilných tonerov, ktoré  spĺňajú všetky medzinárodne štandardy  a sú od overeného výrobcu.Ten garantuje vysokú kvalitu a totožnú kapacitu s originálnymi náplňami.  

Zhodnotenie

Táto kvalitná multifunkcia je vhodná pre malé a stredne veľké pracovné skupiny vo firme, ale aj pre Home Office do domácnosti. Tlačí veľmi kvalitne a obsahuje všetko, čo od dobrého multifunkčného zariadenia očakávate. Ovládanie vďaka dotykovému displeju je veľmi príjemné a rovnako aj nastavovanie zariadenia zvládne hravo každý. Túto multifunkciu sme otestovali počas niekoľkých týždňov a aj so štandardným nastavením tlače 600 Dpi sme boli s výsledkom spokojný. Samozrejme možnosť zvýšenia rozlíšenia máte k dispozícii až do 2 400 Dpi. Ocenili sme automatický ADF podávač a duplex. Čo sa týka pripojenia v sieti LAN priamo na displeji si môžete navoliť aj bezpečnosť. Nechýba ani tlač priamo z mobilného zariadenia a pomocou aplikácie priamo od výrobcu je aj táto možnosť tlače alebo skenovania  veľmi jednoduchá a bezproblémová.  Táto multifunkcia je určite dobrá voľba a jediné, čo môže odradiť je trochu vyššia cena. Náklady na tlač si však môžete znížiť používaním alternatívnych náplní.

Tip pre vás

Po nainštalovaní zariadenia skontrolujte verziu firmware.  Ak je k dispozícii update určite si ho stiahnite a inštalujte. Veľakrát sa tým kvalita tlače ešte o niečo zlepší. Výtlačky  po poslednom update, ktorý sme previedli  a nastavení najvyššej kvality dosahovali výbornú až reprezentatívnu kvalitu a obstáli by aj v súboji s drahšími modelmi.