Kancelária a škola

Testovali sme Epson WorkForce M200

Epson WorkForce M200

Čiernobiela atramentová multifunkcia Epson WorkForce M200 je dobrým riešením do malej alebo stredne veľkej pracovnej skupiny, kde sa tlačia dokumenty. Pre čiernobielu tlač, ale aj jednoduché grafy pre interné potreby, ak nepotrebujete farebné prezentačné zobrazenie rôznych grafických prvkov je to ideálne riešenie. Rovnako sa hodí aj do malej kancelárie živnostníka alebo do viac-člennej domácnosti. Najväčšími prednosťami tohto modelu je dobrá rýchlosť, kvalita čiernobielej tlače a nízke náklady na tlač.

 

Stručná charakteristika 

Multifunkčné zariadenie/ atramentová čiernobiela tlač/ skener/ kopírka/ ADF/A4/ USB/ LAN/Epson iPrint

Rozmery a hmotnosť

Hĺbka 377 mm/ šírka 435 mm/ výška 266 mm/ hmotnosť  6 kg

Dizajn

Príjemný moderný dizajn a stále celkom kompaktné rozmery radia túto multifunkciu medzi tie vzhľadovo krajšie. Prednej čelnej časti dominuje výklopný ovládací panel. Ten je v svetlejšej sivej a spolu s malými akcentmi, dopĺňa čiernu farbu štýlového zariadenia. Na ovládacom paneli sa nachádza malý dvojriadkový displej a všetky tlačidlá k ovládaniu.Okrem tlačidla pre zapínanie sa tam nachádza : štart, stop/reset, tlačidlo späť a menu, smerový ovládač pre posuv v menu s potvrdzovaním OK, tlačidlo skenovania, kopírovania, led diódy signalizujúce ADF a pripojenie do LAN siete. Displej je jednoduchý a zobrazuje iba základné údaje o úlohách. Škoda, že výrobca nezvolil väčší grafický displej, miesta na paneli je dosť. Za čo treba výrobcu pochváliť je bočný zásobník a veľmi jednoduché dopĺňanie atramentu. Po odsunutí vrchného krytu na zásobníku máte prístup na preliatie atramentu z fľaštičky priamo do zásobníka zariadenia. Tento úkon sa vám podarí bez toho, aby ste atrament rozliali a znečistili si ruky. Tomu sa naozaj povie čistá práca. Samotné balenie už obsahuje dve náplne (70 ml a 140 ml) s ktorými vytlačíte skoro 8 000 strán. Spodná výsuvná lišta na papier je stabilná, čomu nie je vždy pri všetkých tlačiarňach. Ovládanie je jednoduché a zvládne ho každý.

Funkcie

Keďže ide o multifunkčné zariadenie s využitím viacerých funkcií, tak okrem tlače môžete s touto multifunkciou samozrejme aj kopírovať a skenovať. Tlač je čiernobiela a vďaka rýchlo schnúcemu pigmentovému atramentu Epson zaručuje výbornú odolnosť dokumentov voči vode, rozmazaniu a vyblednutiu. Epson sa spája s technológiou Micro-Piezo, ktorá vám zaručí kvalitu tlače. Okrem tlače, kopírovania  a skenovania obsahuje tento model aj ADF. Čo sa týka konektivity je na dobrej úrovni. Okrem klasického USB pripojenia k PC, môžete zapojiť túto multifunkciu aj do LAN siete.

Rýchlosť a kvalita tlače

Kvalita tlače je veľmi dobrá, nami testovaná tlač textových dokumentov, ale aj tlač dokumentov s jednoduchými grafmi a grafickými prvkami zobrazenia rôznych štatistík dopadla výborne. Na fotografie už tento druh čiernobielej multifunkcie nie je vhodný, ale pre bežnú čiernobielu tlač si zaslúži dobré hodnotenie. Epson WorkForce M200 tlačí v rozlíšení 1 440 x 720 Dpi, čo síce papierovo neznie príliš dobre, ale kvalita svedčí o tom, že to nemusí byť vždy len o vysokých číslach. Za minútu vytlačí 34 strán čiernobiele v štandardnej kvalite alebo 15 strán/ min. v najvyššej kvalite podľa noriem ISO/IEC 24734. Skener pracuje rýchlosťou 300 Dpi2,2 ms/riadok s rozlíšením 1 200 x 2 400 Dpi (Horizontálne x Vertikálne).  Maximálny formát papiera je A4 (vhodná gramáž 84 mg/m2 - 95 mg/m2). Vstupný zásobník má kapacitu 100 listov a výstupný 30 listov. Hlučnosť zariadenia sa pohybuje v  hladine okolo 50 dB.

 

Plusy tlačiarne

- funkcie tlač, kopírovanie, skenovanie
- tlač technológiou  Micro-Piezo
- konektivita (USB, LAN)
- rýchlosť a kvalita čiernobielej tlače
- nízke náklady na tlač (úsporná tlač)
- integrovaný systém Ink zásobníkov pre čiernobielu tlač (jednoduché dopĺňanie atramentu)
- MF zariadenie s ADF (automatický podávač jednostranný)
- Epson iPrint
- malý iba dvojriadkový displej 

Mínusy tlačiarne

- iba čiernobiela tlač
- nepodporuje automatickú obojstrannú tlač 
- nepodporuje bezokrajovú tlač
- chýba podpora priamej tlače (USB, PictBridge)
- nepodporuje Wi-Fi 

Náplne do tlačiarne

Model Epson WorkForce M200 využíva k tlači atramentové náplne, ktoré sa priamo z náhradných fľaštičiek dávkujú do bočného zásobníka. Originálne čierne atramenty s označením Epson T7741 v 140 ml balení majú vyťaženosť 8 000 strán (pri štandardnom pokrytí 5 %). Táto multifunkcia podporuje aj používanie alternatívnych náplní v baleniach 100 alebo 200 ml, ktoré sú kvalitatívne na totožnej úrovni s originálnymi atramentmi. Okrem vysokej kvality garantuje výrobca vysokú stálosť farieb, odolnosť voči UV a chemickú odolnosť. Vďaka nízkej cene patria k veľmi obľúbeným pri vysokom objeme čiernobielej tlače. 

Zhodnotenie

Čiernobiela atramentová multifunkcia Epson WorkForce M200 je vydareným modelom spoločnosti Epson. Veľmi dobrý pomer ceny a kvality čiernobielej tlače, plus kvalitné továrenské spracovanie zariadenia, spoľahlivý chod a nízke náklady na tlač, ho radia k obľúbeným zariadeniam pre väčší objem čiernobielej tlače. Rýchlosť, kvalita a slušná konektivita, jednoduché ovládanie a absolútne príjemné dopĺňanie atramentu do zásobníka, sú najväčšími plusmi. Mínusy vidíme v malom dvojriadkovom displeji, bez kvalitného posvietenia, v absencii automatickej obojstrannej tlači a iba vizuálnej kontrole hladiny atramentu cez priehľadnú časť na bočnom zásobníku. Hoci niekoľko predajcov uvádza, že tento model podporuje aj Wi-Fi, tento model nemá podporu pre bezdrôtové pripojenie.

Tip pre vás

Po bezplatnom zaregistrovaní zariadenia na stránkach výrobcu získate 3 ročnú záruku (štandardne sa poskytuje záruka v trvaní 2 roky).