Kancelária a škola

Ako vybrať lampu na pracovný stôl

Hoci sa zdá, že je výber lampy na pracovný stôl jednoduchý úkon, opak môže byť pravdou. Kvalitná lampa v pracovnom priestore dokreslí celkovú atmosféru miestnosti, zaistí dobrú sústredenosť a často aj zefektívni prácu. Pri výbere nás prekvapí široký výber na základe rôznych parametrov. Medzi základné požiadavky kupujúcich patrí dizajn, cena a svietivosť. Okrem toho si treba dať pozor aj na ostatné vlastnosti lámp. Podľa čoho si teda vybrať lampu na pracovný stôl?

Dizajn (typ)

Stolová lampa môže mať podstavec na stôl alebo šraubovací mechanizmus, ktorým sa prichytí na hranu stola. Výber na základe dizajnu je tak veľký, že si vyberiete od klasických tvarov až po tie futuristické. Môžete vsadiť na eleganciu alebo originalitu. Kov, plast alebo drevo sú materiály, ktoré máte na výber a čo sa týka farieb ani tu už nie ste odkázaný na bielu, sivú a čiernu. Napriek tomu, že dizajn lampy by mal zapadnúť do celkového konceptu izby, nezabudnite v prvom rade na praktickú stránku lampy. Lampa na pracovný stôl by určite nemala mať rozprávkový motív, jedine že pracujete v Disney štúdiu.

 

Svietivosť

Nielen umiestnenie lampy, ale aj jej svietivosť sú faktory, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Ak pracujete aj vo večerných hodinách potrebujete kvalitný zdroj svetla. Lampa s dobrou intenzitou osvetlenia je plusom. Parameter svietivosti sa označuje v jednotke kandela. Vzorec na výpočet je I = Φv / Ω kde Φv je svetelný tok a Ω je priestorový uhol. Svetelný tok lúmen (lm) je základnou jednotkou svetelného toku. Tento údaj v podstate určuje, ako silno bude svietidlo (v našom prípade lampa) svietiť. So svetelným tokom úzko súvisí aj farba, teda teplota svetla.

Teplota svetla

Pri výbere je dôležitá aj teplota alebo farba svetla. Svetlo rozdeľujeme na chladné a teplé. Pre pracovný priestor na písací stôl, kde pracujete sa hodí neutrálne biele alebo chladné biele svetlo.  Chladné biele svetlo (nad 6000 K) sa odporúča na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená koncentrácia a pozornosť. Chybu neurobíte ani s neutrálnym bielym svetlom (od 3500 K - 5500 K). Teplotu svetla môžete ovplyvniť výberom žiarovky, ak ide o lampu s vymeniteľnou žiarovkou. V takom prípade si viete žiarovku meniť podľa potreby. Ak si zvolíte LED lampu, tá môže mať zabudované LED svetlo. Preto sa už pri samotnom výbere informujte o sile svietivosti a teplote svetla.

Nastaviteľnosť osvetlenia

Niektoré smart lampy môžete pomocou aplikácie nastavovať podľa potreby. Tak si viete nastaviť intenzitu, teplotu a pokiaľ máte RGB žiarovku aj farbu osvetlenia. Pre prácu síce nie je vhodné farebné svetlo, ale počas krátkeho odpočinku si ho môžete navoliť.

Nastaviteľnosť konštrukcie (ramena)

Ďalšou vecou, ktorú oceníte, je samotné nastavenie ramena lampy alebo konštrukcie. Klasické lampy na pracovný stôl zvyknú mať polohovateľné a výškovo nastaviteľné ramená. Tak si dopad svetla nastavíte presne tam, kam ho potrebujete. Lampa môže obsahovať takzvaný štipec pre pripnutie alebo svorku s upevnením na hranu stola, iné majú podstavec. Ramená môžu byť aj ohybné,  prispôsobiteľné.

 

Napájanie a ovládanie

Väčšina lámp je napájaná klasicky do elektrickej siete a zapojenej žiarovky alebo s integrovaným zdrojom svetla (LED). Najbežnejšie závity sú typ E27 a typ E14 alebo pätica GU10, G23. Okrem klasického zapínania vypínačom (mechanické tlačidlo) sa dajú lampy ovládať aj dotykom alebo diaľkovým ovládaním, prípadne pomocou aplikácie v mobile. Klasické žiarovky sú vyrábané v hodnotách príkonu 25, 40, 60, 75, 100 a 150 wattov (W). Svetelný tok klasickej žiarovky je pre 25 W žiarovku 230 lm, pre 100 W 1300 lm. Merný výkon žiarovky vyjadrujúci jej účinnosť (pomer svetelného toku a príkonu) je pre 25 W žiarovku 9,2 lm/W, pre 100 W je 13 lm/W. Silnejšie žiarovky majú vyššiu účinnosť. Priemerná životnosť žiaroviek sa pohybuje niekde na hranici 1 000 hodín. Sklená banka môže byť číra alebo matná. Prvá umožňuje ostré, druhá rozptýlené svetlo. Žiarovky nájdete v rôznych farbách a tvaroch. Z dôvodu dlhšej životnosti, ako aj lepšej energetickej účinnosti sa žiarovky nahrádzajú žiarivkami alebo LED diódami.

 

    

 

Ak sa rozhodnete pre nákup lampy na pracovný stôl, natrafíte v obchodoch na naozaj bohatú ponuku. Záleží len na vás, akému dizajnu a parametrom dáte prednosť. Nezabudnite prihliadať aj na údaj o energeticky úspornej triede. 

 

Náš tip

Stolná lampa v klasickom dizajne, kovovom prevedení s robustnou svorkou pre upevnenie na hranu stola a variabilným nastavením ramien a rotáciou hlavice o 360 stupňov, sklopením o 130 stupňov. Zapínanie pomocou vypínača na kábli. Možnosť používania úspornej žiarivky typu E27. Takúto lampu v klasickej čiernej farbe získate za dostupnú cenu približne 35 €.