Ako prejsť z Windowsu na Linux
Ak vlastníte starší model notebooku alebo stolný počítač, ktorý nespĺňa požiadavky na nový Windows 11 máte prinajmenšom dve možnosti. Kúpite si nové zariadenie alebo ostanete pri Windows 10 s tým, že stratíte podporu. To znamená, že vaše zariadenie nebude dostávať nové aktualizácie a vystavujete sa zraniteľnosti.
My sme skúsili na našom niekoľko-ročnom zariadení, ktoré bolo presne týmto prípadom ešte jednu možnosť. Prejsť na Linux. Tento proces zvládne každý používateľ, ktorý sa dokáže držať jednoduchého návodu na prechod. Dôležité je pri tejto zmene nájsť distribúciu Linuxu, ktorá bude užívateľský čo najbližšie k prostrediu Windows.
Čo je Linux
Linux (GNU/Linux) je operačný systém a jeho jadro. Linux patrí asi medzi najznámejšie a najobľúbenejšie modely slobodného softvéru a vývojárskeho prostredia open source. Je to kvôli prístupu ku všetkým zdrojovým kódom, čo obľubujú programátori. Linux je v podstate základ pre všetky edície, ktoré sú postavené na tomto jadre.
Ak si myslíte, že Linux je len jeden operačný systém, ste na omyle. Keďže je Linux slobodný operačný systém s otvoreným zdrojovým kódom existuje množstvo edícií. Linux vytvoril fínsky študent informatiky Linus Torvalds, ako jadro pre svoj osobný projekt, okolo ktorého sa začala formovať komunita vývojárov. Táto komunita rozširovala a vylepšovala jadro a tak sa stal Linux veľmi rýchlo obľúbeným medzi vývojármi a užívateľmi, ktorí hľadali bezplatnú alternatívu ku komerčným operačným systémom. Dnes už Linux nepoužívajú iba vývojári, programátori alebo hackeri, ale široká základňa bežných užívateľov. Je obľúbený kvôli spoľahlivosti, bezpečnosti a vysokej personalizácii, prispôsobiť si systém podľa svojich potrieb. Veľkou výhodou je univerzálnosť pre rôzne systémy. Linux je použiteľný pre servery, na správu siete aj domáce počítače. Linux môžete používať, ako primárny operačný systém, je spustiteľný z média bez nutnosti inštalácie, aj separátne s iným systémom na PC alebo ako subsystém priamo vo Windowse.
Výber vhodnej distribúcie Linux
Môžete si prejsť rôzne edície a zistíte, že majú rôzne zameranie. Napríklad veľmi populárny Kali je určený primárne pre penetračné testy. Užívatelia ho poznajú z filmov, kde hackeri často využívajú túto edíciu Linuxu. Ak prejdeme všetky edície Linux, ktoré sú vytvorené na prácu v termináli, tak nám ostane pár s prívetivým užívateľským rozhraním. Nás najviac oslovili Ubuntu, Pop! a Mint. Možno by sme mohli spomenúť aj Manjaro. Každopádne, najviac užívateľsky intuitívny pri prechode z Windowsu nám prišiel Linux Mint. Aktuálne je to zostavenie Linux Mint 22 (Cinnamon Edition) s dlhodobou podporou (LTS).
Linux Mint existuje vo verzii Cinnamon edícia ,Xfce edícia a Mate edícia. Každá edícia je niečím špecifická. Na hladký prechod z Windowsu odporúčame edíciu Cinnamon.
Príprava: vytvorenie boot USB
Najprv je potrebné pripraviť bootovacie médium. V našom prípade sme zvolili USB kľúč a pomocou malého programu Rufus sme vytvorili bootovacie médium. Z webovej stránky Linux Mint sme stiahli verziu Cinnamon vo formáte ISO image. Ten stačí pridať do programu Rufus a nechať program, aby vytvoril USB boot médium. Program je zrozumiteľný a základné hodnoty prednastavené. Ak máme pripravený inštalačný USB kľuč je potrebné skontrolovať v BIOSE, či máte povolenú inštaláciu z USB média. Nás systém to mal povolené, ale môžete sa stretnúť aj s tým, že budete musieť túto možnosť povoliť priamo v Biose. To je časť, ktorá sa odporúča iba skúsenejším používateľom.
Inštalácia
Po vložení USB kľúča do portu počítača sme reštartovali PC, keďže sme tam nemali nič čo by sme potrebovali zálohovať. Po reštarte sa na monitore objavila výzva, či chceme spustiť boot Linux Mint alebo Windows. Zvolili sme možnosť bootovania z USB kľúča. Samotná inštalácia nie je o nič ťažšia, ako inštalácia Windowsu. Po zvolení OS Linux Mint máte ešte na výber čistú inštaláciu s vymazaním všetkých údajov na harddisku alebo separátnu inštaláciu so zachovaním Windowsu. V takom prípade budete mať na harddisku dva operačné systémy a pri spustení si vždy zvolíte na ktorom chcete pracovať. My sme zvolil čistú inštaláciu s vymazaním všetkých údajov na harddisku. Za týmito krokmi už máte obrazovku Linux Mint a na ploche inštalačný balíček, ktorý spustíte a všetko potrebné sa nainštaluje. Zvolíte si jazyk a potvrdíte miesto pre vašu lokalizáciu a inštalačný balíček sa o všetko ostatné postará. Celý balíček prostredia Linux Mint obsahuje všetky potrebné ovládače, aktualizácie a jazykové balíčky pre váš jazyk. Jediné čo váš požiada, ak ste pripojený k Wi-Fi zadať heslo pre vašu sieť. V tom je výhoda Linuxovej edície. Pripojené periférie, ako klávesnica, myš a monitor fungovali okamžite. Rovnako bez problémov fungovalo pripojenie na Wi-Fi pomocou USB adaptéru Wi-Fi. Ostáva nám ešte pripojiť tlačiareň, tak uvidíme ako to dopadne.
Nastavenie stiahnutie ovládačov a aktualizácie
Po reštarte vás privíta okno s prezentáciou toho, čo Linux Mint obsahuje a môžete si stiahnuť, aktualizovať alebo zmeniť nastavenia. U nás prebehlo bez problémov a všetky ovládače boli v poriadku, ak by bol potrebný iný ovládač systém vám navrhne ktorý odporúča.
linux mint
Všetko potrebné pre prácu v systéme
Prostredie Linux Mint (Cinnamon) je veľmi podobné svojím interface Windowsu. Preto je prechod ľahký a ovládanie intuitívne. V rámci inštalačného balíčka už máte kancelársky balík Office Libra a v podstate základné programy pre hudbu aj grafiku. V rámci systému je predinštalovaný internetový prehliadač Firefox s veľmi dobrými bezpečnostnými funkciami sledovania a blokovania reklám. V ponuke nájdete obchod pre softvér, kde si viete dodatočne doinštalovať ostatné programy, ktoré potrebujete. Samozrejme nechýba to hlavné a to je terminál pre príkazy a prácu v konzole. Aj ako neskúsení užívatelia, sme zvládli všetko podľa návodov na oficiálnej stránke Linux Mint. Linux má veľmi veľkú užívateľskú komunitu a na fórach nájdete rôzne témy a odpovede v prípade nejakých problémov.
Ak ste si predstavovali Linux, ako operačný systém konzolového vzhľadu, kde zadávate príkazy budete milo prekvapený moderným užívateľským prostredím, intuitívnym rozhraním pre prácu a všetkým, čo ste využívali vo Windowse. Môžete pracovať s dokumentmi, grafickými programami, počúvať hudbu, sledovať filmy alebo prezerať internet rovnako pohodlne, ako na Windowse alebo MacOS.
Linux Mint a Windows 11 sú dva operačné systémy, každý s vlastnými výhodami. Tu sú niektoré hlavné výhody Linux Mint v porovnaní s Windows 11:
- Otvorený zdrojový kód: Linux Mint je založený na otvorenom zdrojovom kóde, čo znamená, že jeho kód je prístupný pre každého. To umožňuje používateľom prispievať k jeho vývoju a prispôsobovať ho podľa svojich potrieb.
- Bezpečnosť: Linux Mint je považovaný za bezpečnejší operačný systém, pretože je menej náchylný na vírusy a malware v porovnaní s Windows. Mnoho útokov je zameraných na Windows, čo robí Linux Mint atraktívnejšou voľbou pre bezpečnostne orientovaných používateľov.
- Nižšie systémové požiadavky: Linux Mint môže bežať na starších alebo menej výkonných počítačoch, zatiaľ čo Windows 11 má vyššie systémové požiadavky. To znamená, že Linux Mint môže byť lepšou voľbou pre staršie zariadenia.
- Prispôsobiteľnosť: Linux Mint ponúka široké možnosti prispôsobenia prostredia, čo umožňuje používateľom prispôsobiť si vzhľad a funkčnosť systému podľa svojich preferencií.
- Bezplatnosť: Linux Mint je bezplatný na stiahnutie a používanie, zatiaľ čo Windows 11 vyžaduje zakúpenie licencie.
- Správa softvéru: Linux Mint má zabudovaný správca softvéru, ktorý uľahčuje inštaláciu a aktualizáciu aplikácií. Mnoho softvéru je dostupné zadarmo a je možné ho jednoducho nainštalovať z repozitárov.
- Komunita a podpora: Linux Mint má aktívnu komunitu, ktorá poskytuje podporu a zdroje pre používateľov. Existuje množstvo fór, dokumentácie a tutoriálov, ktoré môžu pomôcť pri riešení problémov.
Tieto výhody robia z Linux Mint atraktívnu voľbu pre mnohých používateľov, najmä tých, ktorí preferujú otvorené a prispôsobiteľné prostredie. Na druhej strane, Windows 11 má svoje vlastné výhody, ako je široká podpora komerčného softvéru a hier, ktoré môžu byť pre niektorých používateľov rozhodujúce.
Operačný systém Linux Mint stojí určite za vyskúšanie, ak chcete začať s Linuxom, ak nemáte funkčnú alebo podporovanú verziu Windows pre aktualizácie, ak máte slabší hardvér a Windows vám to neutiahne.
Pri inštalácii postupujte obozretne a podľa oficiálnych návodov alebo to zverte do rúk niekomu skúsenejšiemu. To sa týka hlavne oblasti nastavenia v Biose. Nezabudnite, že tento článok neslúži, ako presný návod a všetko robíte na vlastné riziko!