Kancelária a škola

Canon SELPHY Square QX10

Tlačiareň, ktorú si vezmete na výlety 

Leto, dovolenky, výlety s priateľmi a vy chcete nielen fotiť, ale aj obdarovať bleskovo vytlačeným zážitkom. Mobil vám síce nafotí kvalitné snímky, ale nevytlačí vám ich. Aby ste nemuseli v dovolenkovej destinácii hľadať fotolab, môžete si na cesty vziať niektorú z prenosných fototlačiarní. Tá vám v batohu nezaberie veľa miesta a čo nafotíte si aj vytlačíte. My sme si už predstavili niekoľko modelov vreckových fototlačiarní, ale teraz by sme vám chceli predstaviť model výrobcu Canon. Spoločnosť už v svojom portfóliu má celkom slušný počet malých fototlačiarní. Novinku, ktorú pridali na jar tohto rok, uviedli pod názvom Canon SELPHY Square QX10. Označenie SELPHY užívateľom nie je neznáme. Rovnaké označenie majú aj staršie, veľmi obľúbené modely fototlačiarní (Canon SELPHY CP1000, CP1300).

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: systém farebnej tlače používajúci teplotný prenos sublimácie farbiva
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť
Rozhranie tlačiarne: USB/ Wi-Fi Direct
Mobilná kompatibilita: Android/ iOS
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia – fotografická tlač
Maximálny formát tlače: 6,8 x 6,8 cm (2,7“)
Rozlíšenie tlače: 287 x 287 Dpi
Rýchlosť tlače: cca 50 sek/ 1 list

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 102,2 mm
Hĺbka: 143,3 mm
Výška: 31 mm
Hmotnosť: 0,445 kg

 

Moderný, svieži dizajn 

Fototlačiareň Canon SELPHY Square QX10 nájdete v ponuke hneď v 4 farebných prevedeniach. Klasickú bielu a čiernu verziu dopĺňajú dve pastelové farby. Sú to kombinácie bielej s rúžovou a bielej s mätovou zelenou. Tieto farebné prevedenia sú veľmi príjemné, ale ani biela a čierna nevyzerajú zle.

 

foto zdroj: Canon

 

Napriek malým rozmerom tejto vreckovej tlačiarne, ktoré sú 31 × 102,2 × 143,3 mm je hmotnosť 0,445 gramov už dosť cítiteľná. Oproti staršiemu modelu Canon Zoemini, ktorý váži len 0,160 gramov, to užívateľ, ktorý má možnosť obidva modely porovnať hneď zacíti. Dokonca aj konkurenčná fototlačiareň výrobcu HP Sprocket 200 s hmotnosťou 0,172 gramov je ľahšia. Aby sme však boli féroví, tak v porovnaní s tohtoročnou novinkou KODAK Smile (0,454 g), sú modely 2020 v približnej hmotnosti. Prejdime teda k tomu, čo sa ukrýva v tele malej fototlačiarne Canon SELPHY Square QX10.

Model pôsobí trochu robustnejšie a to vďaka svojej hrúbke a jemne zaobleným hranám na dvoch stranách. Vrchná časť je kombinácia hladkého povrchu a povrchu s jemnou textúrou. Okrem loga výrobcu sa nachádza na vrchnej časti jediné tlačidlo pre zapnutie a vypnutie s dvomi stavovými diódami. Po otočení tlačiarne máme spodnú časť, ktorá je otváracia a pod tenkým krytom sa nachádza zásobník na fotopapier formátu 6,8 x 6,8 mm. Vpredu sa nachádza výstup papiera (výtlačku). Ten je riešený, ako tenký výstupný slot. Nad ním je onačenie modelu SELPHY Square. Na pravej strane zariadenia je port pre micro USB kábel a priestor pre atramentovú kazetu. Po otvorení krytky stačí spoločnú kazetu vsunúť do tlačiarne a uzavrieť krytku.

 

  

foto zdroj: Canon

Následník Canon SELPHY CP1300 v malom tele

Tu sa dostávame aj k tomu, prečo nabrala tlačiareň na hmotnosti. Kým predošlé modely podobných prenosných fototlačiarní používajú technológiu tlače ZINK, model Canon SELPHY Square QX10 používa síce podobnú metódu, nazývanú sublimácia farbiva, ktorá využíva teplo na prenos farbiva na fotografický papier Canon XS-20L. Na rovnakom princípe pracujú aj staršie modely fototlačiarní Canon SELPHY CP1300. Súčasťou balenia fotopapiera je aj náhradná atramentová kazeta. Samotná kazeta je atypická už na prvý pohľad. Ide o spojené valčeky, ktoré pripomínajú dve tužkové batérie. Bohužiaľ nikde na tlačiarni nenájdete, koľko papierov vám ešte zostáva v zásobníku, ako je tomu napríklad pri fototlačiarni Fuji instax SP-3. Tá informuje malými diódami o zostávajúcich papieroch. Pri modeli Canon si to musíte overiť otvorením zásobníka.

Pomocou micro USB portu tlačiareň dobíja vstavanú batériu s kapacitou 20 vytlačených listov na jedno nabitie. Nefunguje to však, ako dátový kábel a tlačiareň nepripojíte k PC alebo fotoaparátu. Konektivita je v tomto prípade obmedzená na Wi-Fi pripojenie. Ovládanie pomocou mobilného zariadenia je veľmi pohodlné a jednoduché. Stačí si stiahnuť aplikáciu Canon SELPHY Photo Layout do mobilu s Androidom alebo iOS a naskenovaním QR kódu prepojiť tlačiareň s aplikáciou. V aplikácii si môžete urobiť menšie úpravy, pridať filtre, rámčeky a vybrať veľkosť fotografie (hrúbka okraju okolo snímku) alebo vložiť text. Potom stačí pripojenie k Wi-Fi a odolať fotografie do fototlačiarne. Tá nanesie postupne žltý, purpurový, azúrový atrament a nakoniec vytlačí fotografiu v plnej farbe. Celý proces vidíte aj priamo na mobile.


Krátky záver

Prenosná, vrecková fototlačiareň Canon SELPHY Square QX10 je veľmi atraktívnym modelom, ktorý by mohol zaujať hlavne mladých užívateľov. Má moderný, svieži dizajn, pohodlné ovládanie a veľmi dobrú výstupnú kvalitu fotografií s verným podaním farieb. Fotografický papier ma zadnú časť lepiacu a môžete výtlačky použiť aj ako samolepky. Trochu zamrzí hmotnosť tejto fototlačiarne a cena. Tá je zo všetkých prenosných fototlačiarní, ktoré sme v ponuke našli najvyššia. Dobrou správou však je, že spoločnosť pri tomto modeli uvádza  vysokú trvácnosť vytlačených fotografií a to až 100 rokov. Vaše letné zážitky vás tak s najväčšou pravdebodobnosťou prežijú.