Kancelária a škola

Epson Perfection V850 PRO

Profesionálny skener na fotografie, filmy a dokumenty

Skener Epson Perferction V850 PRO je určený pre profesionálne skenovanie nielen reflexných predlôh, ako sú fotografie a dokumenty. Zvládne aj transparentné, priesvitné predlohy, akými sú filmy, diapozitívy, ale aj röntgenové snímky. Mechanizmus vo vrchnom veku skenera je prispôsobený práve na skenovanie filmových formátov. Okrem zdokonalenej optiky s vysokou priepustnosťou pre dosiahnutie mimoriadnej vysokej kvality sa môže zariadenie pochváliť aj výbornou rýchlosťou, podporou pre širokú škálu médií a skoro nulovou dobou zahrievania. Cena je vyššia a skener nájde uplatnenie hlavne u profesionálnych fotografov, malej firme alebo v grafickom, foto štúdiu.

 

Stručná charakteristika


Technológia: plochý skener (technológia Matrix CCD s mikroobjektívom a systém High Pass Optics)
Použitie firma/ domácnosť : profesionálne, foto štúdio, malá firma
Rozhranie skenera: USB
Funkcie: skenovanie 
Optická hustota: 4 Dmax
Maximálny formát tlače: A4
Farebná hĺbka: 48 bitov (vstup/ výstup)


Rozmery a hmotnosť


Šírka: 503 mm
Hĺbka: 308 mm
Výška: 152 mm
Hmotnosť: 6,6 kg

Luxusný dizajn

Musíme uznať, že tento model má veľmi štýlový dizajn a už na prvý pohľad pôsobí profesionálne. Materiály sú kvalitne spracované a napriek tomu, že ide o tvrdený plast sú pevné a skener je pri prevádzke stabilný. Farebné prevedenie v kombinácii striebornej a sivých farieb dodáva zariadeniu luxusný kovový vzhľad. Márne by ste hľadali množstvo ovládacích prvkov. Na čelnej strane sa nachádza jediné tlačidlo pre zapnutie, tlačidlo skenovanie, logo výrobcu a označenie modelu. V podstate tlačidlá ani nie sú potrebné, pretože nastavenie a ovládanie sa vykonáva pomocou softvéru na skenovanie. V zadnej časti skenera sú konektory pre zapojenie k pc a pre prepojenie vrchného skenera (vo veku) k zariadeniu. Ten sa používa pri skenovaní filmových formátov. Zariadenie má integrované dve skenovacie časti. Kým je jedna je klasická plocha skenera, druhá sa nachádza už v spomínanom zatváracom veku. Na základe skenovania si k zariadeniu zvolíte príslušenstvo. To je v balení v podobe rôznych adaptérov pre diapozitívy, filmy. Nechýba ani klasická biela vložka pre skenovanie klasických médií, ktorú majú bežné ploché skenery integrovanú vo veku. Pre skenovanie hrubších médií, ako sú knihy je možné vrchný kryt skeneru úplne odobrať. Celkový dizajn, keďže už ide o profesionálny skener je veľmi štýlový, priam luxusný.

 


Funkcie, rýchlosť a kvalita skenovania

Model Epson Perfection V850 PRO skenuje dvoch režimoch, medzi ktorými vie vďaka systému duálneho objektívu prepínať. Skenuje vo vysokom rozlíšení 4 800 x 9 600 Dpi, ktorý je určený pre fotografie a v rozlíšení 6 400 x 9 600 Dpi, ktoré je pre diapozitívy a filmové formáty. Zariadenie má výbornú, skoro žiadnu dobu zohrievania, ktorá sa pohybuje pod 1 sekundou. Skener dokáže identifikovať presnú škálu odtieňov originálu, čo zaručí spoľahlivú reprodukciu najjasnejších a najtmavších zón, vykreslenie všetkých detailov a dynamického rozsahu. Maximálny formát skenovania je A4, rozsah skenovania 216 x 297 mm (horizontálne x vertikálne) a optická hustota 4.0 Dmax. Dmax - určuje maximálnu hodnotu denzity, ktorú je schopný skener rozlíšiť. V podstate nad vyššiu hodnotu už skener nerozlišuje jednotlivé stupne jasu a všetky dáta sníma už iba ako jednu hodnotu. Lacnejší skener s nízkou maximálnou denzitou, tak získa iba čiernu plochu tam, kde lepší skener s vyššou maximálnou denzitou ešte rozlíši určitú kresbu. Hodnota 4 určuje kvalitu, ktorá je potrebná pre transparentné predlohy.


Čo sa týka rýchlosti skenovania dokáže zariadenie skenovať 1 stranu A4 dokumentu za 6 sekúnd a farebnú predlohu za 12 sekúnd najrýchlejšie alebo za 15 sekúnd v najlepšej kvalite. Pri diapozitívoch je čas trochu dlhší a závisí od nastavenia a typu média. Pohybuje sa približne od 32 sekúnd až do 66 sekúnd. Počas tohto času si však užívateľ môže pripraviť ďalšiu sadu na skenovanie. V balení k modelu Epson Perfection V850 PRO sa nachádzajú dve sady držiakov (adaptérov) pre tento účel. Zariadenie má výbornú podporu širokej škály médií a podporuje výstupné formáty: BMP, JPEG, TIFF,  mulmi-TIFF, PDF a skenovanie do prehľadávateľného PDF.


K modelu Epson Perfection V850 PRO je dodávaný na CD (prípadne si môžete stiahnuť zo stránok výrobcu) výborný profesionálny softvér, ako aj základný program Epson Scan určený na skenovanie. Ten ponúka štandardný aj profesionálny mód. V profesionálnom móde sú rozšírené možnosti pre úpravu pred skenovaním. Skener obsahuje aj výbornú funkciu Digital ICE odstraňovania prachu a škrabancov. Musíte však rátať s tým, že táto funkcia vám značne predlží čas skenovania. Pre kalibráciu farieb je zase vhodný program  X-Rite i1, ktorý je k skeneru rovnako dodávaný. Ďalším  pridaným softvérom SilverFast SE Plus 8 si môžete upraviť výstupnú kvalitu funkciami ako: redukcia zrnitosti, odstraňovanie prachu a škrabancov, porovnávanie výtlačkov Print Image Matching II, nástroj Color Palette pre Easy Color Fix, korekcia protisvetla, obnova farieb, maska rozostrenia s redukciou šumu, odstránenie moaré s optimalizáciou podľa typu dokumentu a úprava tónov podľa histogramu.

Krátky záver

Skenovacie zariadenie Epson Perfection V850 PRO je vynikajúcim modelom, ktorý je zárukou profesionálneho skenovania vo vysokej kvalite. Pre bežného užívateľa na bežné domáce dokumenty a fotografie nie je určený a o tom svedčí aj vyššia cena. Tento model ocenia profesionálny fotografi, ale aj menšie štúdia na archiváciu médií. Veľkým plusom je silná podpora širokej škály médií, hlavne vo filmovom formáte, vrátane diapozitívov a dve sady príslušenstva už v balení, čo zefektívni prácu. Mínusom je cena a trochu náročnejší program na kalibráciu farieb.