Kancelária a škola

Prenosná tlačiareň k notebooku (na cesty)

V dnešnej dobe nie je problém vybrať si tlačiareň presne podľa potrieb. Okrem základných jednoduchých modelov pre nenáročných užívateľov, nájdete na trhu rýchle a kvalitné laserové alebo atramentové tlačiarne pre domácnosť, fotografické tlačiarne so samostatnými kazetami na atrament pre fotografov, ako aj vysoko výkonné rýchle zariadenia do malých alebo stredných firiem. Samostatnou kapitolou sú veľko-objemové, vysoko produktívne tlačiarne a multifunkcie do veľkých firiem. Čo však, ak potrebujete malú, rýchlu tlačiareň, ktorá by bola vhodná aj na cesty s bezproblémovým pripojením k notebooku? Nemala by zaberať veľa miesta a vyžiť by sa mala daťaj v teréne, na obchodných cestách. Aj keď existujú veľmi malé mobilné foto tlačiarne, tie sa hodia skôr na pripojenie k mobilnému zariadeniu na tlač fotografií. Na trhu však nájdete aj niekoľko modelov prenosných tlačiarní k notebooku. Ponuka síce nie je až tak bohatá, ako je tomu pri klasických stolových tlačiarňach, no vybrať sa predsa len dá.

HP OfficeJet 252 Mobile AiO

Veľmi vydarenou prenosnou tlačiarňou je model HP OfficeJet 252 Mobile AiO,výrobcu HP, ktorý je nástupcom staršieho modelu HP OfficeJet 150 Mobile. Prenosná kompaktná multifunkcia je vhodná na cesty, vďaka menším rozmerom, nízkej hmotnosti a výborným možnostiam pripojenia. Môžete ju brať na služobné cesty a jednoducho pripojiť kdekoľvek budete pracovať so svojím notebookom alebo mobilným zariadením a potrebujete vytlačiť dokument alebo faktúru. 

Stručná charakteristika

Atramentová prenosná multifunkcia/ farebná tlač/ A4/ USB/ Bluetooth/ WI-FI/Duplex/ HP ePrint/ AirPrint/ 

Rozmery a hmotnosť

Hĺbka 198,3 mm/ šírka 380 mm/ výška 91,3 mm/ hmotnosť  3,06 kg/

Dizajn

Model HP OfficeJet 252 Mobile AiO má pekný moderný dizajn so zaoblenými hranami a vynikajúce rozmery. Najzaujímavejšia je výška, ktorá nedosahuje ani  10 cm. Ani, čo sa týka hĺbky na tom tento model nie je zle. Hĺbkou tesne pod 20 cm ide o zariadenie, ktoré zaberie minimum miesta. Pokojne si takú tlačiareň môžete vybrať aj narýchlo v kaviarni a vytlačiť si počas služobnej cesty, čo potrebujete. Na vrchnej strane po otvorení prekvapí vyklápací farebný dotykový LCD displej s uhlopriečkou 6,7 cm. Ovládanie je intuitívne a tlačové úlohy tak zaberú minimum času. Na pravej strane je USB port pre rýchlu tlač z USB kľúča.

Funkcie

Keďže ide o multifunkciu, okrem tlače ponúka zariadenie aj kopírovanie a kvalitný skener v rozlíšení 600 Dpi. O celkom svižný chod sa stará 700 GHz procesor a 256 MB pamäť. Na pripojenie k notebooku alebo mobilnému zariadeniu ponúka niekoľko možností. Okrem klasického USB kábla môžete využiť rýchle bezdrôtové Wi-fi pripojenie alebo Bluetooth spárovanie. 

Rýchlosť a kvalita tlače

Multifunkcia využíva na tlač atramentovú termálnu technológiu. Hoci ide o malé zariadenie dokáže tlačiť vo vysokej kvalite v rozlíšení 1 200 x 1 200 Dpi. Rýchlosť je pre takýto typ prenosnej tlačiarne dostačujúca. Za minútu vytlačíte 10 strán čiernobiele alebo 7 strán farebne vo formáte A4. Čas prvého výtlačku sa pohybuje zhruba okolo 11 sekúnd. Výrobcom odporúčaná mesačná záťaž je 300 strán A4. Papier sa vkladá po otvorení vrchnej strany zhora a pripraviť si môžete 50 listov. Bohužiaľ len pokiaľ máte otvorený vrchný príklop. Na dlhodobé ukladanie papiera nenájdete vstupný ani výstupný zásobník. Riešené je to 1 : 1 listu. Čo na vstupe vložíte z výstupu dostanete bez možnosti skladniť výtlačky. Pri tak malých rozmeroch nič iné, ani netreba očakávať.

Plusy tlačiarne

- kompaktné malé rozmery 
- prenosné zariadenie
- kvalita tlače
- multifunkcie (tlač, kopírovanie, skenovanie)
- farebná tlač
- možnosti pripojenia 

Mínusy tlačiarne

- vyššia cena
- pre vloženie a ovládanie nutnosť otvoriť vrchný kryt
- zásobník papiera
- duplex (iba manuálne)

Typ médií 

Formát papiera max. A4 s hmotnosťou 60 – 300 gramov/m2

Náplne do tlačiarne

Do modelu HP OfficeJet 252 Mobile AiO idú dve atramentové kazety. Čierna originálna atramentová kazeta s označením HP 651 Black (C2P10AE) a farebná atramentová kazeta HP 651 Tricolor (C2P11AE).

Zhodnotenie

Ak potrebujete prenosnú tlačiareň malých rozmerov a nízkou hmotnosťou, s možnosťou rýchleho bezdrôtového pripojenia pomocou Wi-fi alebo Bluetooth na cesty je táto multifunkcia dobrou voľbou. Ani v tej najmenšej kancelárií alebo na malom pracovnom stole nezaberie veľa miesta. Nielen kvôli možnosti prenosu, ale aj kvôli malým rozmerom je vhodná k notebooku, ak nechcete na stole mať veľké zariadenie. Okrem zapojenia do siete funguje s nabíjateľnou batériou, takže vám odpadá sieťová šnúra a pokojne si ju môžete brať na cesty aj tam, kde nemáte práve elektrinu. Maximálne mesačné zaťaženie je 500 strán.

Tip pre vás

Alternatívy k modelu HP OfficeJet 250 Mobile AiO, sú modely výrobcov Canon a Epson. Sú cenovo nižšie zhruba o 40 - 50 €.

Epson WorkForce WF-100W

Malá prenosná tlačiareň s možnosťou farebnej atramentovej tlače a pripojenia pomocou Ethernet káblu alebo bezdrôtovo cez Wi-fi, vám nezaberie na pracovnom stole viac miesta, ako malá klávesnica k PC. Je ideálnym riešením k notebooku alebo na cesty, pre obchodného cestujúceho. Má dobrú výdrž so zabudovanou batériou, bez potreby pripojenia k sieti. Nechýba mobilná tlač s aplikáciami Apple AirPrint, Google Cloud Print a Epson iPrint. Za minútu dokáže vytlačiť 14 čiernobielych a 11 farebných strán, formát A4 v rozlíšení 5760 x 1440 Dpi.Používa dve originálne atramentové kazety s označením Epson T266 black a Epson T267 tricolor. S rozmermi  309 x 154 x 61 mm ( Š x H x V) a bezkonkurenčnou nízkou hmotnosťou iba 1,6 kg patrí jednoznačne k najmenším prenosným tlačiarňam k notebooku, ak neberieme do úvahy malé mobilné foto tlačiarne. 

Canon PIXMA iP110 

Rovnako, ako predošlé zariadenia aj model Canon PIXMA iP110 svojimi rozmermi a hmotnosťou obstojí v súboji medzi prenosnými tlačiarňami k notebooku. Táto malá atramentová tlačiareň dokáže tlačiť v rozlíšení až 9 6001 x 2 400 Dpi, rýchlosťou 9 str./min čiernobiele a 5,8 str./min farebne. Nechýba obojstranná tlač, bohužiaľ iba manuálna a podpora mobilnej tlače. Bezdrôtové pripojenia pomocou Wi-fi, vám uľahčí a zrýchli tlačové úlohy. S touto tlačiarňou môžete tlačiť aj kvalitné fotografie. Podporuje okrem klasického papiera A4 aj niekoľko druhov fotopapiera. S rozmermi 322 x 62 x 62 mm ( Š x H x V) a hmotnosťou 2 kg ju ľahko ukryjete aj do tašky notebooku. Pre tlač využíva dva originálne cartridge s označením Canon PGI-35BK (čierny) a Canon CLI-36 (tricolor). Pre tento model prenosnej tlačiarne si môžete znížiť náklady na atrament zakúpením alternatívnych náplní.
Malé, ľahké vhodné na prenesenie bez väčších problémov s dobrým výkonom a stále s výbornými výsledkami tlače vo vysokej kvalite, to sú prenosné tlačiarne vhodné k notebookom.  Podajú výborný výkon napriek malej konštrukcii. Dokážu fungovať aj tam, kde nemôžete tlačiareň pripojiť k elektrickej sieti a samozrejmosťou je bezdrôtové Wi-fi pripojenie.  Ak hľadáte menšiu tlačiareň k notebooku bez potreby ju prenášať dobrou voľbou je aj kompaktný model HP DeskJet Ink Advantage 3785. Nie je síce prenosný, ale malými rozmermi dokáže ušetriť miesto na malom stole. Samostatnú kategóriu tvoria mobilné prenosné tlačiarne na tlač fotografií, ako sú napríklad modely výrobcu Canon z rady kompaktných fototlačiarní Canon Selphy.