Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Vyskúšali sme Canon Pixma Pro 10

Často sa dostávame k otázkam od známych ohľadom naozaj dobrej fotografickej tlačiarne. Tlačiareň na bežné používanie, tlač dokumentov a občas nejakú fotografiu, je cenovo nenáročná a vybrať si je naozaj z čoho. Ak je však užívateľ o niečo náročnejší, alebo sa jedná o slušného fotografa aj zariadenie na tlač jeho fotografií,by mala spĺňať určité kvalitatívne kritéria. Tam si už určite nevystačíte s klasickou atramentovou tlačiarňou, ktorá má dve náplne, jednu čiernu a druhútricolor. Dostávame sa cenovo trochu do vyššej hladiny a namieste sú aj vyššie očakávania, čo sa týka kvality. Do nášho hľadáčika sa dostala atramentová fotografická tlačiareň Canon Pixma Pro 10.

 

Stručná charakteristika

Atramentová fotografická tlačiareň/ farebná tlač/A3/A3+/ USB/ Wi-Fi/ LAN/ Apple AirPrint/ Easy PhotoPrint

Rozmery a hmotnosť

Hĺbka 385 mm/ šírka 689 mm/ výška 215 mm/ hmotnosť  20 kg

Dizajn

Na prvý pohľad pekná štýlová tlačiareň v príjemnej dvojkombinácií  čierno-sivej farby so zaujímavými ovládacími prvkami v imitácií kovu ponúka toho viac. Pôsobí síce trochu robustnejším dojmom, ale práve farebná kombinácia jej dodáva moderný elegantný vzhľad. Nemôžeme jej uprieť kvalitné továrenské spracovanie, ergonómiu a veľmi dobre rozmiestnenie ovládacích prvkov. Na pravej čelnej strane sa nachádzajú dve väčšie tlačidlá: jedno pre zapínanie/ vypínanie, druhé pre výstražné upozornenia. Pod nimi je menšie tlačidlo, ktoré signalizuje kontrolu pripojenia Wi-Fi. O niečo nižšie sa nachádza port USB, ktorý je chránený gumenou krytkou. Ten slúži na pripojenie zariadenia kompatibilným so štandardom PictBridge. Pripojiť môžete digitálny fotoaparát alebo videokameru pre priamu tlač fotografií z takého zariadenia. 

Funkcie

Tento model ocenia hlavne užívatelia, ktorí radi fotia a potrebujú pre tlač fotografií kvalitné zariadenie. Canon Pixma Pro 10 dokáže tlačiť na formát A3+ a pri tlači využíva desať pigmentových atramentov LUCIA s technológiou Chroma Optimizer (bezfarebný roztok). Tá zabezpečuje optimalizátorom farebnosti jednotný lesk a výrazne podanie čiernej. Okrem kvalitnej tlače zaujme tento model aj bohatou konektivitou.  Pripojenie je možné klasicky USB káblom, zapojením do siete LAN a nechýba ani bezdrôtové pripojenie pomocou Wi-Fi. Obsahuje aj obojstranná tlač, tá je však iba manuálna. Okrem klasického tlačenia na rozmanitý druh papiera obsahuje tento model aj funkciu potlače na CD/DVD/BD disky a to aj s možnosťou bezokrajovej tlače. Priamo v balení sa nachádza adaptér so zásobníkom na jeden disk o priemere 12 cm.

Rýchlosť a kvalita tlače

Maximálne rozlíšenie tlače je 4 800 x 2 400 Dpi. Táto tlačiareň obsahuje zadný zásobník s kapacitou 150 listov papiera a ručný podávač na 1 list. Samozrejme, že disponuje aj zásobníkom na potlač diskov. Vďaka 10 samostatným atramentom je tlač farebných fotografií na vysokej úrovni a rovnako je na tom aj čiernobiela tlač. Tá využíva až tri monochromatické atramenty pri tlači čiernobielych dokumentov. Čo sa týka rýchlosti tá sa líši od konfigurácie tlače, pri farebnom dokumente na formát A3+ v tej najvyššej kvalite trvá tlač zhruba 3,5 minúty. Tlač formátu A4 dosiahnete za 1,5 minúty.

 

Plusy tlačiarne

- vysokokvalitná farebná fotografická a čiernobiela tlač 
- tlač vo formáte A3+
- 10 samostatných pigmentových atramentov (kvalita tlače farebných fotografií, široký farebný gamut)
- jednotný, kvalitný lesk a výrazne podanie čiernej (chroma optimizer)
- výborná stálosť farieb tlače
- potlač CD/DVD/BD
- kvalitné továrenské spracovanie
- bohatá konektivita
- jednoduché ovládanie
- príjemný dizajn

Mínusy tlačiarne

- obojstranná tlač (iba manuálne)
- vyššia cena zariadenia
- náklady do náplní
- menšia veľkosť atramentových náplní (14 ml)
- chýba displej 

Náplne do tlačiarne

Model Canon Pixma Pro 10 používa k tlači atramentovú technológiu s 10 samostatnými pigmentovými atramentmi novej generácie LUCIA a tlačovú hlavu Canon FINE.


Originálne atramentové pigmentové  náplne Canon

Tri monochromatické atramenty využíva tlačiareň pri čiernobielej tlači

- PGI-74PBK (fotografická čierna)
- PGI-71MBK (matná čierna)
- PGI-72GY (sivá)

Pre farebnú tlač slúžia farebné atramenty s označením

- PGI-72C (azúrová)
- PGI-72M (magenta, purpurová)
- PGI-72Y (žltá)
- PGI-72PC (fotografická azúrová)
- PGI-72PM (fotografická magenta, purpurová)
- PGI-72R (červená)
- PGI-72CO (bezfarebný optimalizátor farebnosti)

Táto veľkoformátová tlačiareň podporuje širokú škálu typov papiera od obyčajného, matného, pololesklého a lesklého fotografického papiera, až po rôzne druhy umeleckých papierov. Keďže ide o kvalitnú fotografickú tlačiareň pre tlač, sú najhodnejšími fotografické prémiové papiere priamo od výrobcu.

Zhodnotenie

Kvalita farebných fotografií na tejto tlačiarni je na veľmi vysokej úrovni a nebojíme sa povedať, že je porovnateľná so štúdiovými fotografiami. Za mimoriadnu kvalitu vďačí tento model práve 10 samostatným atramentom a optimalizácií s chroma optimizer. Cena zariadenia je však vyššia a preto do takejto tlačiarne zainvestujú fotografi alebo menšia firma, ktorá sa zaoberá fotografiou a dizajnom. Vytlačiť si parádny plagát vo formáte A3 so skvelým podaním farieb a s dlhodobou stálosťou, sú hlavné prednosti tejto tlačiarne. Ak spotrebujete niektorý z atramentov, tak nahradíte novým iba ten, ktorý sa vám minul. To je plusom. Musíte však rátať s trochu väčšími nákladmi na nákup väčšieho počtu náplní oproti klasickým štyrom. K tlačiarni dostanete aj softvér, buď formou pribaleného CD média alebo odkazom k stiahnutiu z oficiálnych stránok výrobcu. Ide o My Image Garden (obsahuje funkciu HD Movie Print1 a Quick menu), Easy-PhotoPrint Pro2, Easy-WebPrint EX3, Solution Menu EX a k stiahnutiu Colour Management Tool Pro.Napriek všetkým kladom kvality tlače aj jednoduchého ovládania tlačiarne jej môžeme vytknúť vyššiu cenu, chýbajúcu automatickú obojstrannú tlač a absenciu (aspoň informatívneho) displeja. Úplne by stačil aj dvojriadkový.

Tip pre vás

Tlačiareň si môžete doladiť v určitom špecifickom pracovnom prostredí a nechýba ani možnosť synchronizácie farieb medzi viacerými tlačiarňami. Profily ICC a komplet príučku pre tlač na rôzne typy umeleckých papierov nájdete k stiahnutiu priamo na stránke výrobcu CANON v sekcii software. Tam si môžete stiahnuť nielen softvér a manuály, ale aj ovládače k rôznym modelom tlačiarní.