Tonery a náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Kancelária a škola

Epson EcoTank M1140

Nenápadný pracant do kancelárie

Napriek tomu, že multifunkčné zariadenia ponúkajú funkcie kopírovania, skenovania, prípadne aj faxu, sú jednoúčelové zariadenia stále žiadané. Sú určené pre používateľov, ktorí sa potrebujú zamerať vysokoefektívnu tlač väčšieho objemu. Spoločnosť Epson má v svojom portfóliu niekoľko nových modelov jednoúčelových tlačiarní, pre monochromatickú alebo farebnú tlač. Atramentová tlačiareň Epson EcoTank M1140 patrí do tejto kategórie. Ide o zariadenie s integrovaným tankovým zásobníkom, ktorá tlačí vo vysokej kvalite v čiernobielom režime. Nás zaujala, nielen dizajnom a parametrami, ale aj cenou. Komu sa oplatí nákup tejto tlačiarne a čo všetko ponúka, sme zhrnuli do krátkej recenzie.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technológia tlače: atramentová monochromatická
Použitie firma/ domácnosť : malá, stredne veľká firma, home office
Rozhranie tlačiarne: USB
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: tlačiareň - tlač
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: nie
 
Rozmery a hmotnosť
 
Šírka: 375 mm
Hĺbka: 347 mm
Výška: 151 mm
Hmotnosť: 4,3 kg
 

Minimalistický dizajn a kompaktná veľkosť

 
Tlačiareň Epson EcoTank M1140 má príjemné rozmery a jediné, čo nás prekvapilo bola veľkosť v pôdoryse zariadenia. Štvorcové rozmery jej tak pridávajú nielen na šírku, ale aj do hĺbky. Stále môžeme hovoriť o kompaktnej veľkosti, pre ktorú nájdete miesto v kancelárii, ale aj v domácnosti. K modernému vzhľadu prispieva aj nízky profil a minimalistické prevedenie. Jemne zaoblené hrany a vyvážená, farebná kombinácia bielej a tmavej robia z modelu Epson EcoTank M1140 štýlové zariadenia do moderného pracovného prostredia. Keďže ide o jednoúčelovú tlačiareň, márne by ste hľadali ovládací panel s tlačidlami a veľkým displejom. Všetko, čo potrebujete obslúžite tlačidlom pre zapnutie a vypnutie, ktoré sa nachádza na vrchnej časti vľavo. Okrem tlačidla ON/ OFF tam nájdete rýchle tlačidlo STOP a stavové diódy, ktoré upozorňujú na atrament a papier. Výstup papiera na 100 listov sa nachádza v hornej časti. Vstupný zásobník je vpredu v spodnej časti. Je vysúvateľný s uzatváracím krytom s kapacitou 250 hárkov papiera, maximálny formát A4. Na pravej strane nájdete integrovaný tankový zásobník pre atrament. Po otvorení krytky stačí priamo z náhradnej fľaštičky doplniť atrament. Jednoducho a bez ušpinenia sa rúk. Z prednej strany je viditeľná priehľadná nádržka, takže môžete vizuálne skontrolovať hladinu atramentu. Vzadu máme zadný podávač na špeciálne média a port pre prepojenie tlačiarne k počítaču usb káblom. Nechýba ani port pre zapojenie do elektrickej siete. Tento model využíva v rámci konektivity iba jednu možnosť pevného pripojenia. Na čelnej strane samozrejme nesmie chýbať typické logo výrobcu Epson.
 
 
 
 

Funkcie (tých je poskromne) 

 
Tlačiareň neobsahuje veľa funkcií a okrem tlače a bežného nastavenia pred tlačou v pc, by ste márne hľadali niečo navyše. To čo môžete od tohto modelu očakávať je kvalitná a rýchla tlač v monochromatickom režime a podpora automatickej obojstrannej tlače.
 

Rýchlosť a kvalita tlače

 
O vysokú kvalitu tlače sa stará tlačová hlava PrecisionCoreTM s 3-násobne vyššou hustotou trysiek (konfigurácia 400 trysiek) a čierny pigmentový atrament. Vďaka nemu je tlač čiernej a odtieňov sivej sýta a ostrá aj s menším písmom. Tlačiareň tlačí v čiernobielom režime s rozlíšením 1 200 x 2 400 Dpi. Za minútu vytlačí 20 strán v najvyššej kvalite (ISO/IEC 24734) alebo 9 strán obojstranne. S nastavením nižšej kvality tlače sa môžete dostať, až na 39 strán tlače A4 s 5 % pokrytím. Doba tlače prvej strany je necelých 6 sekúnd, bez doby zahrievania po zapnutí. Tá je  v prípade tohto zariadenia nulová. Odporúčaný maximálny, mesačný objem tlače je 20 000 strán. Pre tento model je vhodný papier s gramážou 64g/m2 – 256g/m2.
 
 
Plusy tlačiarne
 
- kvalitné továrenské spracovanie 
- pevná konštrukcia (dobrá ergonómia, použité kvalitné plasty)
- moderný, minimalistický dizajn
- rýchlosť a kvalita tlače
- jednoduché nastavenie a ovládanie
- integrovaný tankový zásobník atramentu 
- efektívna tlač s nízkymi nákladmi
- nulová doba zahrievania (rýchly štart)
- automatická obojstranná tlač (duplex)
 
Mínusy tlačiarne
 
- slabá konektivita (bez podpory Wi-Fi, LAN)
- absencia podpory tlače z mobilných zariadení
- iba čiernobiela tlač
- neobsahuje informačný displej
 

Náplne do tlačiarne

 
Monochromatická tlačiareň Epson EcoTank M1140 tlačí atramentovou technológiou. Pre tlač využíva jeden čierny pigmentový atrament, ktorým sa dopĺňa nádržka integrovaného zásobníka. Tankový systém zaručuje, nielen jednoduché, komfortné doplnenie, ale aj výbornú vyťaženosť s atramentmi. Tie sú v ponuke v náhradných fľaštičkách s objemom 40 ml, čo je kapacita pre vytlačenie 2 000 strán, alebo s objemom 120 ml pre vytlačenie 6 000 strán A4/ 5 % pokrytie. Náplne do tlačiarne sú označené, ako čierny pigmentový atrament Epson EcoTank 100 a čierny pigmentový atrament Epson EcoTank 100S. S týmto zariadením je kompatibilný aj čierny pigmentový atrament Epson T7741
 
 
Zhodnotenie
 
Cena tlačiarne je oproti bežným modelom do domácnosti vyššia, ale jej výkon, kvalita tlače a nízke náklady na prevádzku, dokážu zabezpečiť rýchlu návratnosť investície. Vďaka vysokej kvalite tlače a efektívnosti sa tento model hodí, nielen do domácnosti pre home office, ale aj do malej až stredne veľkej firmy. Všade tam, kde sa vyžaduje vysoká efektivita a nízke náklady. S tankovým systémom dopĺňania atramentu získate cenovo dostupné náplne, rýchle, bezproblémové dopĺňanie a vysokú vyťaženosť na jedno doplnenie. S funkciou automatická obojstranná tlač si viete svoje náklady znížiť aj v spotrebe papiera. Tlačiareň sa nehodí pre používateľov, ktorí tlačia občas pár strán, jej potenciál naplno využijete v kancelárií, kde sú vyššie nároky na rýchlu tlač väčšieho objemu čiernobielych dokumentov. Ako mínus vidíme absenciu bezdrôtovej tlače a chýba aspoň menší informačný displej.
 

Tip pre vás

 
Ak vám chýba pri modeli Epson EcoTank M1140 podpora bezdrôtovej tlače a možnosť tlače z mobilných zariadení, dobrou alternatívnou je model Epson EcoTank M1170. Má rovnaké technické parametre, ako model M1140, ale navyše obsahuje port pre pripojenie do LAN siete a podporuje bezdrôtovú tlač pomocou Wi-Fi. Cenový rozdiel je približne 25 - 30 €.