Kancelária a škola

Čo je odpadový zásobník a zapekacia jednotka

Určite ste už počuli pojmy, ako odpadová nádoba alebo zásobník a zapekacia jednotka. Toto pomenovanie sa vzťahuje k laserovým tlačiarňam. Ak máte laserovú tlačiareň, tak práve vo vašom zariadení sa nachádza časť nazvaná odpadový zásobník alebo nádoba. 

Odpadový zásobník a jeho funkcia

Práve táto súčasť laserovej tlačiarne má svoje opodstatnenie. Slúži ako nádobka prebytočného odpadového tonera, ktorý vzniká pri tlači. Musíme podotknúť, že aj keď je častejšie súčasťou laserových tlačiarní, tak sa s ňou môžete stretnúť aj pri väčších atramentových tlačiarňach. Ako príklad môžeme uviesť výrobcu Epson, ktorý pri niektorých atramentových modeloch používa odpadovú nádobku na prebytočný atrament. Nie je výnimkou ani to, ak tlačiareň neobsahuje samostatnú odpadovú nádobu a tento odpadový zásobník je súčasťou inej časti tlačiarne a to zväčša priamo tonera alebo zobrazovacieho valca.

S istotou však natrafíte na zapekaciu jednotku pri tlačiarňach značky SAMSUNG (HP), BROTHER, KYOCERA, EPSONM WORKFORCE, CANON, XEROX, OKI, DELL, LEXMARK, PANTUM, RICOH a ak používate staršie zariadenie KONICA MINOLTA a SHARP.

Vaša tlačiareň potrebuje výmenu odpadového zásobníka a vy neviete ako na to? Kde sa nachádza a ako vysypať toner alebo ho vymeniť?

V prvom rade je dôležité vedieť, že niečo ako odpadová nádoba alebo zásobník existuje. Často sa o existencii dozviete až chybovým hlásením, že je potrebné vymeniť odpadovú nádobu na toner alebo atrament. V niektorých prípadoch stačí vyprázdniť odpadovú nádobku a zariadenie funguje ďalej. Ak tlačiareň takýto spôsob už neakceptuje je potrebné odpadovú nádobu vymeniť. V takom prípade je vždy nutné vedieť označenie odpadovej nádobky pre váš model tlačiarne alebo kompatibilitu pre vaše zariadenie.

Načo slúži zapekacia jednotka

Zapekacia alebo fixačná jednotka slúži k fixácii tonerového prachu na papier. Tento proces nastáva pri vysokých teplotách viac než 400°C a vysokom tlaku. Zapekacia (fixačná) jednotka ovplyvňuje rýchlosť tlače.  Táto časť laserovej tlačiarne sa nachádza v každom zariadení, ktoré tlačí laserovou technológiou. Bez zapekacej jednotky by toner nedržal a tlač by sa ľahko rozmazala. Fixačná (zapekacia) jednotka sa nachádza v zadnej časti tlačiarne blízko výstupu papiera.

 

 

Zapekacia jednotka v laserovej alebo LED tlačiarni má určitú životnosť. výmena je potrebná približne od závislosti modelu zariadenie medzi 50 000 – 100 000 strán. Niektoré modely tlačiarní sú konštruované tak, aby výmenu zapekacej jednotky zvládol aj  sám užívateľ. V niektorých prípadoch zariadení je vhodná výmena servisom.

Vo fixačnej jednotke sa môžu usadiť nečistoty a tie spôsobujú čierne pásy na výtlačkoch. Môžete sa pokúsiť vyčistiť fixačnú jednotku a ak to nezaberie je nutná výmena.