Kancelária a škola

Inteligentná tlačiareň HP Tango X

Konečne sme sa dočkali tlačiarne, ktorá nevyzerá, ako bežné zariadenie na tlač, ale má originálny štýlový dizajn. Podarilo sa to spoločnosti Hewlett Packard s jej novými modelmi HP TangoHP Tango X. Ten si ľahko zameníte za knihu s obalom z textilu alebo korku. Smart tlačiareň HP Tango bude na vašom pracovnom stole vyzerať, ako hrubšia kniha alebo zaujímavý gadget. Že ide o tlačiareň zistíte, až po otvorení veľmi pekného krytu. Ten si môžete zvoliť v niekoľkých verziách. Nielen krásny dizajn, ale aj kompaktná veľkosť, funkčnosť a konektivita tejto tlačiarne potešia. Táto inteligentná tlačiareň ukrýva ešte jedno prekvapenie, veď preto je inteligentná.

Smart tlačiareň HP Tango má kompaktné rozmery 381 x 203,2 x 76,2 mm a hmotnosť 3,08 kg. V kombinácií bieleho matného plastu so sivými akcentmi z lesklého materiálu, vyzerá luxusne. Má jemne zaoblené bočné hrany a celý dizajn pôsobí minimalisticky. Na zariadení sa nachádza jediný konektor pre zapojenie do elektrickej siete. Ten je umiestený vzadu, spolu s tlačidlom pre zapnutie/ vypnutie a tlačidlom Wi-Fi. Veľmi pekným prvkom sú svetelné stavové prúžky na prednej strane. V mieste výstupu papiera je zase svetelná linka s jemným modrým podsvieteným. Na trhu je tlačiareň HP Tango v dvoch verziách, základný a s označením X, ktorý má v balení štýlový kryt. Jej vzhľad a malá veľkosť ju predurčujú na používanie do domácnosti alebo malej modernej kancelárie.

 

 

 

Toto skvelé zariadenie pripojíte bezdrôtovo pomocou Wi-Fi, čím ešte viac vynikne čistý dizajn, bez zbytočných káblov. Stačí stiahnuť aplikácia HP Smart, pripojiť sa a hotovo. Využívať tak môžete tlač z mobilných zariadení a cloudových služieb odkiaľkoľvek. Pomocou mobilného zariadenia môžete skenovať dokumenty a odoslať ich priamo do tlačiarne. Potrebujete k tomu iba aplikáciu HP Smart, ktorá nájde automaticky okraje strany dokumentu a zarovná ich pre tlačou. V podstate môžeme povedať, že ide prioritne o tlačiareň, ktorá tlačí z mobilu. Práve k takejto rýchlej tlači je predurčená. Dokáže vám zasielať na váš smartfón notifikácie a vďaka obojstrannému sieťovému pripojeniu pomocou cloudu môžete tlačiť, skenovať alebo kopírovať z akéhokoľvek miesta.

Tlačiarne, ako súčasť inteligentných domácností

V spojitosti internetom vecí a tlačiarňami sa často skloňovala otázka, ako to bude so zariadeniami, ako sú tlačiarne a multifunkcie. Dokážu výrobcovia implantovať smart funkcie aj do týchto zariadení? Hewlett Packard ukázal, že sa touto cestou dá ísť. Smart tlačiareň môže byť súčasťou vašej inteligentnej domácnosti. Hlasové ovládanie je záblesk na lepšie časy pre tlačiarne. A práve túto vymoženosť HP Tango ponúka. Dnes máme toľko inteligentných asistentiek, že bolo len otázkou času, kedy budeme môcť ovládať pomocou hlasu aj tlač. Model HP Tango to dokáže. Hlasové povely jej môžete zadávať pomocou zariadenia Amazon Echo, Google Asistent alebo Cortana.

Atramentové náplne aj paušálne

Tlačiareň HP Tango používa k tlači dve atramentové kazety HP 64, čiernu a spoločnú farebnú tricolor. Výrobca sa snaží presadiť systém HP Instant Ink. Ten po odsúhlasení, že necháte zasielať informácie o stave náplní vo vašej tlačiarne, vám za mesačný poplatok bude zasielať nové náplne. Ako sa k tomu postavia samotní užívatelia je však otázne. Dnes sa každý snaží, čo najmenej sprístupňovať rôzne osobné a používateľské informácie. Je ťažké s istotou povedať, aké dáta bude o užívateľovi a jeho tlači spoločnosť zbierať, či ide naozaj iba o stav a kondíciu zariadenia pre službu dopĺňanie atramentu. Táto služba u nás zatiaľ nie je dostupná.

 

Špecifikácia smart tlačiarne HP Tango X

 Model   HP Tango/ HP Tango X
 Technológia tlače  atramentová, farebná
 Rozlíšenie tlače   1 200 x 1 200 Dpi
 Rýchlosť čiernobielej tlače  11 str./ min. (ISO)
 Rýchlosť farebnej tlače  8 str./ min.   (ISO)
 Maximálna veľkosť papiera   A4 
 Minimálna veľkosť papiera   veľkosť vizitky 
 Rozhranie pripojenia   Wi-Fi, Bluetooth, Air Print, Google   iPrint
 Funkcie  tlač, kopírovanie, skenovanie hlasové   povely
 Obojstranná tlač   manuálne
 Náplne   1 x čb Ink cartridge, 1 x tricolor ink   cartridge

 

Záverečný verdikt

Cena tlačiarne je 149 USD, ak si chcete zaobstarať originálny korkový kryt, investujete ďalších 49 USD. Vo verzii HP Tango X dostane kryt už v balení za cenu 199 USD. Zatiaľ sme na našom trhu nenašli predajcu, ale dúfame, že tento model zaradí HP aj pre náš trh. Táto tlačiareň má atraktívny a veľmi štýlový dizajn, kompaktné rozmery a jednoduché ovládanie. Tlač je vo výbornej kvalite a to nielen bežné dokumenty, ale aj fotografie. Celá jej sila spočíva v mobilnej tlači. Neobsahuje displej, žiadne USB porty, ale vyžaduje spoluprácu s mobilným zariadením, ktoré musí samozrejme podporovať Bluetooth pre spárovanie. Nasledovne si tlačiareň sama vyhľadá bezdrôtovú sieť, ku ktorej sa môže pripojiť. O ostatné sa postará OEM aplikácia na ovládanie. Hlasové ovládanie je zaujímavý prvok, ktorý určite veľa užívateľov ocení. Bohužiaľ výrobca zatiaľ nikde neuvádza podporu pre Siri od Applu. Na model HP Tango X sa tešíme a dúfame, že sa dostane aj na slovenský a český trh.