Kancelária a škola

Lexmark C2425DW

Rýchly test výkonnej tlačiarne

Reklamný slogan pre tento model znie: „Začnite cestu svetom farebnej tlače spolu s tlačiarňou pre malé pracovné skupiny Lexmark C2425DW, ktorá vám pomôže regulovať náklady na farebný výstup s rýchlosťou až 25 strán za minútu“. To je všetko, čo potrebujete vedieť, ak hľadáte výkonné zariadenie do malej alebo strednej firmy s dizajnom, ktorý zaručuje dlhú trvácnosť zariadenia a veľmi dobré možnosti zabezpečenia.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: laserová farebná
Použitie firma/ domácnosť : malá, stredne veľká firma
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN/ Wi-Fi
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: tlač/ AirPrint
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: áno

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 442 mm
Hĺbka: 421 mm
Výška: 308 mm
Hmotnosť: 21 kg

Dizajn s pevnými základmi

Hneď na začiatok musíme pochváliť stabilnú konštrukciu zariadenia, ktorej pevné jadro tvorí oceľový rám. Systém podávania papiera je robustný, čo prispieva k dobrej odolnosti pri tlači akéhokoľvek papiera aj s vyššou gramážou. Hoci tlačiareň celkove pôsobí masívnejším dojmom, má pomerne malý pôdorys a nezaberie veľa miesta. Ergonómia zariadenia je príjemná, vďaka jemne zaobleným hranám. Farebná kombinácia bielej, tmavosivej a čiernej dodáva zariadeniu moderný vzhľad. Na prednej strane nájdete logo výrobcu. Hornej časti dominuje prehľadný ovládací panel na ktorom sa nachádza farebný 2,4 cm LCD displej, ovládacie tlačidlá a numerická klávesnica. Ovládanie je intuitívne a veľmi pohodlné, zásluhou polohovateľného panelu. Hneď vedľa nájdete USB port, pre priamu tlač. Znovu treba pochváliť bezproblémový prístup. Konektory pre pripojenie USB kábla, ethernet kábla a kábla k elektrickej sieti sa nachádzajú na zadnej strane zariadenia. Nechýba ani ventilátor pre chladenie zariadenia v plnej prevádzke. Celkove dizajnu nie je, čo vytknúť. Keďže je tlačiareň určená do firemného prostredia tento vzhľad a veľkosť budú vyhovovať.

Funkcie 

V prvom rade ide o kvalitnú laserovú tlač v čiernobielom aj farebnom režime. Tlačiareň Lexmark C2425DW podporuje okrem klasického pripojenia USB káblom na pevno k pc aj bezdrôtovú tlač a všetky výhody s tým spojené. Konektivita je rozšírená o pripojenie pomocou ethernet kábla do LAN siete. Nechýba podpora tlače z mobilných zariadení a AirPrint. Zabudnúť nesmieme, ani automatickú obojstrannú tlač. Okrem toho ponúka výrobca komplexný prístup k bezpečnosti a to nie len dizajnom a pevnou konštrukciou, ale aj zabezpečením dokumentov pri tlači.

Rýchlosť a kvalita tlače

Model Lexmark C2425DW tlačí farebne, laserovou technológiou rýchlosťou 23/25  strán za minútu a to v čiernobielom aj farebnom režime. V režime duplex dokáže vytlačiť 12 strán vo formáte A4 obojstranne a to čiernobiele aj farebne. Rýchlosť tlače prvej strany je približne 10,1 sekundy v oboch režimoch.  Rozlíšenie tlače je 1 200 x 1 200 Dpi. Kvalita farebnej tlače je v rozlíšení 2 400 x 600 Dpi. Maximálny formát papiera je A4. Tlačiareň dokáže tlačiť na široké spektrum médií, od bežného kancelárskeho papiera po kartón, vinylové štítky, papierové štítky a obálky. Vstupná kapacita papiera je štandardne 250 + 1 hárok. Voliteľná maximálna kapacita dosahuje až 900 strán. Výstup papiera je 125 listov. Mesačná záťaž odporúčaná výrobcom je 800 až 6 500 strán. Ale maximálne vyťaženie tejto tlačiarne je ďaleko  vyššie a to až 75 000 strán. Môžeme povedať, že tento model je mimoriadne zdatný pracant a poradí si aj s vysokým pracovným tempom.
 
Plusy tlačiarne

- kvalitné továrenské spracovanie
- pevná, stabilná konštrukcia
- rýchlosť a kvalita tlače
- duplex
- konektivita (LAN, Wi-Fi)
- prehľadný ovládací panel s LCD displejom
- hostiteľský USB konektor s funkciou priamej tlače
- jednoduché ovládanie
- úsporná prevádzka

Mínusy tlačiarne

- vyššia cena
- maximálny formát papiera A4
- cena originálnych náplní

Náplne do tlačiarne

Do tlačiarne Lexmark C2425DW idú štyri tonerové kazety. Majú trochu atypický tvar a ľahko si ich pomýlite s atramentovými kazetami. Originálne tonerové kazety majú označenie C232HK0 pre čiernu s kapacitou 3 000 strán alebo označenie C242XK0 pre čierny veľkokapacitný toner s kapacitou 6 000 strán. Štandardná kapacita farebných tonerov je 2 300 strán a pre veľkokapictné farebné náplne je to až 3 500 strán. Tento údaj je optimalizovaný pre 5 % pokrytie tlače. Spoločnosť Lexmark využíva aj zdarma zber prázdnych kaziet pre účel recyklácie v rámci programu vrátenia prázdnych kaziet. 

Zhodnotenie

Tlačiareň Lexmark C2425DW nás prekvapila vysokou kvalitou tlače a to nielen čiernobielych dokumentov, ale aj farebných obrázkov, ktoré vďaka kalibrácii PANTONE, vyzerajú skvele. Nerobí jej problém dlhá doba činnosti a dokonca aj hlučnosť je v norme a nijako nás nerušila. Tento model zvládne vysoké tempo a prekvapivo sa ani pri veľkom objeme tlače nezadýcha a netrasie sa, ako iné zariadenia. Plusom je oceľový rám, ktorý pridáva zariadeniu aj pri vysokom vyťažení na stabilite a svoje robí aj pevný podávač papiera. Trochu nás miatol vzhľad tonerových kaziet, majú dizajn, ako bežné atramentové kazety a mali sme obavy o ich vyťaženosť, ale tie boli zbytočné. Veľmi sa nám pozdáva inštalovateľné bezpečnostné riešenie využívajúce platformu Smart MFP Lexmark na zvýšenie bezpečnosti, ako aj Lexmark Print Management a Confidential Print, ktoré pomáhajú chrániť tlač. Za nás veľmi slušná tlačiareň s veľmi kvalitnou tlačou vhodná pre malé a stredné firmy. Využitie takáto tlačiareň nájde aj v kancelárií podnikateľa alebo vo veľkej domácnosti, kde sa tlačí vysoký objem tlače. Ale naozaj vysoký.