Kancelária a škola

OKI Pro8432WT

Tlačiareň s vymeniteľným čierno-bielym toneron

V článku na našom blogu sme sa prednedávnom venovali inverznej tlači a tomu, ako tlačiť bielou farbou na tmavý, farebný alebo čierny podklad. Okrajovo sme spomenuli tlačiarne, ktoré dokážu tlačiť bielou farbou. Práve jednu z takých, vám chceme predstaviť. Nájdete ju v ponuke výrobcu OKI pod označením OKI Pro8432WT. Ide o farebnú digitálnu LED tlačiareň, ktorá nielenže dokáže tlačiť bielou farbou, ale navyše po poslednej aktualizáciu ponúka možnosť vymeniť biely toner za čierny. Tlačiareň je ako stvorená do malého alebo stredne veľkého grafického štúdia, kde naplno využijete jej potenciál aj vďaka širokej škále médií na ktoré dokáže tlačiť.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technológia tlače: LED digitálna farebná
Použitie firma/ domácnosť : malá, stredne veľká firma
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN/ (Wi-Fi modul voliteľný)
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: tlačiareň - tlač
Maximálny formát tlače: A3
Automatická obojstranná tlač: nie
Displej: áno
 
Rozmery a hmotnosť
 
Šírka: 449 mm
Hĺbka: 552 mm
Výška: 360 mm
Hmotnosť: 37 kg
 

Príjemný dizajn a pohodlné rozbalenie 

 
Tlačiareň nepatrí medzi malé zariadenia a poctivá je aj jej hmotnosť, skoro 37 kg vrátane spotrebného materiálu. Napriek veľkosti je dizajn príjemný, hlavne vďaka zaobleným hranám a kvalitnému továrenskému spracovaniu. Tento model je v ponuke v bielom prevedení s tmavosivými akcentmi. Je navrhnutý so zreteľom, na čo najpohodlnejšie ovládanie. V balení nájdete okrem zariadenia aj samostatné 4 x štartovacie farebné tonery, 4 x obrazový valec, napájací kábel, návod a inštalačné CD. Ak nemáte v notebooku alebo počítači CD/DVD mechaniku, môžete si ovládače stiahnuť priamo z webovej stránky výrobcu. Samotné balenie je riešené spôsobom, že nemusíte namáhavo vyťahovať rozmernú tlačiareň z kartónovej krabice. Stačí uvoľniť kartón po stranách a vytiahnuť celú bočnú a vrchnú stranu. Ostane vám tak spodný diel na ktorom je zariadenie. Inštalácia nových tonerových kaziet je jednoduchá. Stačí odklopiť horné veko (uvoľníte ho tlačidlom na bočnej strane) a predný panel tlačiarne, kde do jednotlivých tunelov vložíte toner skompletizovaný s obrazovým valcom. Samozrejme nesmiete zabudnúť odlepiť ochranné pásky z kaziet, fólie z obrazových valcov. Pred prvým vložením nového toneru, ním jemne pretraste, aby sa tonerový prach rovnomerne rozložil. Po uzavretí tlačiarne stačí zapojiť nabíjací kábel a USB kábel, ktorý nie je súčasťou balenia. Predná časť zariadenia patrí zásobníku papiera na 300 hárkov a multifunkčnému zásobníku na 100 ks médií. Na prednej časti nájdete ovládací panel, na ktorom sa nachádzajú ovládacie tlačidla, numerická klávesnica a menší LCD displej s modrým podsvietením. Výstup papiera sa nachádza na zadnej strane.

 

 
 

Funkcie a voliteľný systém CMYW/ CMYK

 
Hlavným benefitom tejto LED tlačiarne je tlač bielym tonerom. Zariadenie môžete zapojiť pomocou USB káblu k počítaču a ethernet káblom do LAN siete. Po zapojení k PC alebo notebooku, vám ostáva len jediné a to nainštalovanie ovládačov a nastavenie predvoľby tlače. Nastavenie tlače ponúka široké možnosti, voľby médií aj zvolenia ICC profilu. Štandardne nemá model OKI Pro8432WT podporu bezdrôtovej tlače pomocou Wi-Fi. Túto možnosť pripojenia však môžete získať doinštalovaním Wi-Fi modulu, ktorý je voliteľným príslušenstvom. Rovnako vnútorná pamäť, ktorá je štandardne 256 MB je rozšíriteľná na 768 MB. Okrem toho je možné tento model rozšíriť aj SDHC kartou až do max. 16 GB. Základný model pracuje s výkonom 800 MHZ procesora. Najnovšia aktualizácia pre túto tlačiareň priniesla možnosť alternatívne voliť medzi bielym a čiernym tonerom. Používateľ tak získava zariadenie, ktoré môže používať pre tlač vo farebnom systéme CMYW alebo CMYK. Prechod používania bieleho toneru a zmenu na čierny, vyžaduje niekoľko krokov. Aj s modelom CMYW s farebnými tonermi purpurová, azúrová a žltá sa dopracujete k čiernej farbe, alebo aspoň vierohodnému čiernemu odtieňu. Výmenou biely za čierny toner získate sýtejšiu a vernejšiu čiernu farbu. Ak tlačíte viac s čiernou je to aj z ekonomického hľadiska výhodnejšie, ako nahrádzanie čiernej kompozitom zvyšných 3 farieb. 
 
 
 
 
Prechod z CMYW na CMYK model vykonáte výmenou toneru a obrazového valca. V prvom rade je potrebné zakúpiť čierny toner a obrazový valec k nemu, pre model tlačiarne OKI Pro8432WT. Ďalším krokom je stiahnutie farebného profilu ICC a špeciálneho mediálneho súboru zo stránky výrobcu. V nastaveniach tlačiarne je potrebné nakonfigurovať používanie farebného profilu ICC na tlač čiernym tonerom. 
 

Rýchlosť a kvalita tlače

 
LED tlačiareň OKI Pro8432WT tlačí digitálnou tlačovou LED technológiu vo farebnom režime, v rozlíšení 1 200 x 600 Dpi. Za minútu vytlačí 35 strán na štandardný papier formátu A4, 20 strán na papier formátu A3 alebo 10 strán na priehľadnú fóliu (podklad pre tlač na textil). Prvú stránku vytlačí tlačiareň za 25 sekúnd od zapnutia alebo 20 sekúnd z usporeného režimu. Vstupná kapacita je 400 listov, vrátane 100 listov pre viacúčelový zásobník a výstupná kapacita je 250 listov lícom nadol alebo 100 listov papiera lícom nahor. Vďaka bielej farbe dokáže tlačiť na širokú škálu médií a špeciálnych fólií, z ktorých je možné následne preniesť tlač na textil a iné materiály tmavej farby. 
 
 
Plusy tlačiarne
 
- kvalitná digitálna LED technológia 
- výkon tlačiarne 
- kvalita a rýchlosť tlače
- podpora širokej škály médií pre tlač 
- rozšírenie pomocou príslušenstva
- LAN (voliteľne Wi-Fi)
- tlač bielym tonerom 
- možnosť voliteľne meniť systém CMYW na CMYK  
- jednoduché nastavenie a ovládanie tlačiarne 
 
Mínusy tlačiarne
 
- rozmery a hmotnosť 
- vyššia cena
 

Náplne do tlačiarne

 
Do tejto tlačiarne idú 4 samostatné tonerové kazety s vlastnými obrazovými valcami. Tonery purpurová, azúrová, žltá a biela sú štandardne v balení pre používanie v systéme CMYW. Pri prechode na systém CMYK je potrebná výmena bieleho tonera za čierny (samozrejme aj s obrazovým valcom). Vyťaženosť tonerov je 10 000 strán A4 pre purpurový, azúrový a žltý toner. Biely toner má vyťaženosť 4 500 strán A4. V balení tlačiarne nájdete hneď na začiatok 2 náhradné biele tonery. Pri tlači na formát papiera A3 sa hodnoty vyťaženia líšia. Obrazový (optický) valec má životnosť 30 000 strán tlače A4 pre farebné tonery a 9 000 strán pre biely toner. 
 

Zhodnotenie

 
LED tlačiareň OKI Pro8432WT je veľmi zaujímavým zariadením, ktoré ocenia hlavne malé a stredne veľké grafické štúdia alebo reklamné firmy. Uplatnenie nájde aj pre malý biznis. Tlač bielou farbou na tmavé farby alebo čierny podklad je vynikajúci benefit. Pre podnikanie s reklamnými predmetmi alebo brandovanie textilu v menšom množstve sa dokonale hodí. Tu však treba upozorniť, že ak sa niekde uvádza, že tlačiareň tlačí na textil, to neznamená, že ide o tlač motívu alebo loga priamo na tričko. V samotnej tlačiarni viete tlačiť na špeciálnu transferovú fóliu, ktorú potom iným zariadením aplikujete takzvaným lisovaním na tričko. Stačí pomocou programu vytvoriť motív v počítači, najlepšie s funkciou priehľadného pozadia, nastaviť typ média a zadať tlačiarni tlačovú úlohu. Pre špeciálny papier a média je určený viacúčelový zásobník. Model OKI Pro8432WT patrí do novej generácie LED zariadení s bielym tonerom, ktoré dostávajú len tie najlepšie hodnotenia od užívateľov za vysokú kvalitu na výstupe, farebné prevedenie a spoľahlivosť. Po najnovšej aktualizácii a možnosti voliteľne meniť medzi bielym a čiernym atramentom získala zase o niečo vyššie hodnotenie.
 

Tip pre vás

 
Po bezplatnej on-line registrácií na stránke výrobcu, získate pre tlačiareň OKI Pro8432WT predlženú 3-ročnú záruku na zariadenie a doživotnú záruku na LED hlavu.