Kancelária a škola

Epson EcoTank L3111

Spoločnosť Epson predstavila už v roku 2010 svoju prvú tlačiareň s tankovým systémom. Zásobník atramentu nebol priamo integrovaný do zariadenia, ale na jednej strane bol pripojený tankový zásobník s nádržkami. Počas 10 rokov prešiel tankový systém inováciami a cena tlačiarní klesla. Dnes si môžete zakúpiť cenovo dostupnú tlačiareň s tankovým systémom v rôznych variantoch. Ak nehľadáte funkciami nabitý model s bohatou konektivitou, ale postačí vám jednoduché zariadenie s rýchlym prístupom k ovládaniu, pohodlným dopĺňaním atramentu a nízkymi nákladmi, možno vás zaujme model Epson EcoTank L3111. Obsahuje 3 plnohodnotné funkcie: tlač, kopírovanie a skenovanie v spoľahlivej kvalite. Najväčším plusom je mimoriadne hospodárna tlač, príjemný dizajn, kompaktné rozmery a jednoduché ovládanie. Tento model je vhodný do domácnosti, ale dobre poslúži aj pre nenáročný Home Office.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: atramentová farebná
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, nenáročný Home Office
Rozhranie tlačiarne: USB
Mobilná konektivita: žiadna (bez Wi-Fi a mobilnej konektivity)
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie
Displej: nie


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 375 mm
Hĺbka: 347 mm
Výška: 179 mm
Hmotnosť: 3,9 kg


Dizajn v minimalistickom štýle

Model Epson EcoTank L3111 je charakteristický kompaktnými rozmermi a minimalistickým dizajnom. Tlačiareň si zachováva príjemnú ergonómiu s jemne zaoblenými hranami. Plasty sú dostatočne pevné aj keď ich nemôžeme hodnotiť, ako jedny z tých najpevnejších. Sú v kombinácií matnej čiernej s hladkým povrchom a matnej čiernej s miernou textúrou. Tankový zásobník, ktorý je integrovaný v pravej časti je vysunutý dopredu. Napriek tomu, že nie je zarovno s čelnou stranou nepôsobí rušivo a jeho umiestnenie má kladný prínos pre pohodlie pri dopĺňaní atramentov do 4 samostatných nádržiek tankového zásobníka. Okienka nádržiek sú priehľadné a hladinu atramentu môžete skontrolovať priamo na zariadení. V prednej časti sa nachádza výstup papiera. Ten je riešený klasicky vysúvacou lištou. Horná časť patrí plochému skeneru. Pred otváracím vekom nájdete malý ovládací panel s niekoľkými tlačidlami a stavovými diódami. Displej by ste hľadali márne. V zadnej časti je vstup papiera. Okrem portu pre zapojenie do elektrickej siete a pripojenie USB kábla k PC, neobsahuje tlačiareň žiadne iné porty alebo USB host, ani slot čítačky kariet. Továrenské spracovanie je kvalitné a všetko dobre lícuje. Plasty sa neprehýbajú a zariadenie je počas prevádzky stabilné. Celkový dizajn pôsobí síce stroho, ale elegantne.


Funkcie (jednoduchý základ)

Multifunkcia obsahuje 3 plnohodnotné funkcie. Zvláda farebnú tlač, kopírovanie a skenovanie dokumentov. Cez pripojený počítač môžete nastaviť základné parametre tlače, počet kópií, ale aj bezokrajovú tlač fotografií. Skenované dokumenty viete ukladať vo formátoch JPG, PNG a PDF. Tlačiareň nepodporuje automatickú obojstrannú tlač. Najväčším mínusom je slabá konektivita. Tu sa budete musieť uspokojiť iba s pevným prepojením tlačiarne a PC pomocou USB kábla. Chýba podpora bezdrôtového pripojenia, tlače z mobilných zariadení a tlače z cloudových služieb. Na zariadení nenájdete ani hostiteľské USB pre pripojenie USB kľúča alebo čítačku SD kariet. Márne by ste hľadali aj port rozhrania PictBridge. Tento model obsahuje iba základné funkcie pre tlačové úlohy, kopírovanie a skenovanie. Ak by vám predsa len chýbala bezdrôtová konektivita, tú ponúka model s podobnými parametrami a skoro totožným dizajnom s označením Epson EcoTank L3150. 


Rýchlosť a kvalita tlače

Tento model používa k tlači kvalitnú tlačovú hlavu Epson Micro Piezo. Konfigurácia trysiek je 180 trysky čierna a 59 trysky na farbu s technológiou premenlivej kvapôčky atramentu 3 pl. Tlačiareň tlačí atramentovou technológiou v rozlíšení 5 760 x 1 440 Dpi. Za minútu vytlačí 10 strán formát A4 v monochromatickom režime alebo 5 strán A4 farebne podľa ISO/ IEC 24734. V štandardnej kvalite je to 15 strán farebne alebo 33 strán čiernobiele. Tlač fotografie 10 x 15 cm trvá približne 69 sekúnd, pri použití prvotriedneho lesklého fotopapiera Epson. Rozlíšenie skenovania ja 600 x 1 200 Dpi. Obojstranná tlač je možná iba v manuálnom režime. Čo sa týka kvality tlače tá sa líši od typu dokumentov. Pri bežnom textovom dokumente je tlač vo veľmi dobrej kvalite s ostrým textom a dobre podanou čiernou. Môžeme povedať, že tlač kancelárskych dokumentov je vyšší štandard. Dobré výsledky dosiahnete aj pri tlači kombinovaných dokumentov text a grafika na bežný kancelársky papier. Viac než dobre si stojí aj tlač čiernobielych fotografií na fotopapier. Horšie už na tom je kvalita farebných fotografií na vysokolesklý fotopapier. Tlačiareň nie je určená primárne na tlač kvalitných fotografií.Pre bežného užívateľa však ponúka kvalitnú tlač bežných dokumentov.

 


Plusy tlačiarne

- minimalisticky, moderný dizajn
- kvalitné spracovanie zariadenia
- dostatočne pevné plasty
- kompaktná veľkosť
- multifunkčnosť (3 v 1)
- tankový systém pre atramenty
- pohodlné dopĺňanie náplní
- jednoduchá inštalácia a ovládanie
- nízke náklady na tlač
- cena náhradných náplní
- poistka pre naplnenie správnym atramentom
- balenie obsahuje atrament na 3 roky (pri bežnom používaní 5 % pokrytie)


Mínusy tlačiarne

- absencia Wi-Fi (slabá konektivita)
- nepodporuje tlač z mobilných zariadení
- nepodporuje Duplex 
- nepodporuje ADF
- neobsahuje displej
 

Náplne do tlačiarne

Epson EcoTank L3111 používa k tlači 4 samostatné farebné atramenty, ktoré sa dopĺňajú do tankového zásobníka z fľaštičiek. Zásobník ma 4 oddelené nádržky pre každú z farieb. Farebné atramenty purpurový, azúrový a žltý s označením Epson EcoTank 103 (magenta, cyan, yellow) a čierny pigmentový atrament s označením  Epson 103 (black) majú objem 65 ml. Vyťaženosť náplní na základe metodiky v norme ISO/ IEC 24712 je približne 4 500 strán čierny atrament a 7 500 strán farebný atrament pri 5 % pokrytí. 

 

Zhodnotenie

Ak hľadáte mimoriadne hospodárnu multifunkciu do domácnosti a zaobídete sa bez bezdrôtovej konektivity je model Epson EcoTank L3111 dobrá voľba. V jednom zariadení v kompaktnej veľkosti s moderným dizajnom získate 3 plnohodnotné funkcie. Ovládanie je jednoduché a dopĺňanie atramentu pohodlné a bezstratové. Hlavnou výhodou tejto tlačiarne sú nízke náklady na tlač a cena náhradných náplní. Samotné balenie obsahuje sadu atramentov, ktoré vám pri bežnom užívateľskom používaní vydržia odhadom 3 roky. Čo je ekvivalent približne s 82 atramentovými kazetami. Ani kvalita tlače nie je to, čo by vás malo odradiť. Za nedostatok považujeme už spomínanú slabú konektivitu, absenciu tlače z mobilných zariadení, menšiu kapacitu vstupného zásobníka a horšie podanie detailov pri farebnej fotografii. V pomere výkon, kvalita tlače a cena je Epson EcoTank L3111 dobrá voľba do domácnosti v dostupnej cene za model s tankovým systémom.