Kancelária

Canon i-SENSYS MF3010

Nie vždy je množstvo funkcií a najnovšie vychytávky v rámci tlače to, čo používateľ potrebuje a reálne využije. Preto je medzi klasickými multifunkciami do domácností a výkonnými podnikovými tlačiarňami ešte množstvo modelov, ktoré vykonávajú tie základné funkcie vo veľmi dobrej kvalite. Je to segment monochromatických tlačiarní a multifunkcií, kde sa kladie vysoký dôraz na kvalitnú, rýchlu tlač, nízke náklady a hlavne jednoduchú obsluhu. Práve do tejto kategórie spadá monochromatická multifunkcia Canon z modelovej rady i-SENSYS, model MF3010. Ide o cenovo dostupné zariadenie do domácnosti, ale aj do malej firmy, prípadne do kancelária živnostníka. Čo všetko táto multifunkcia ponúka, sme zhrnuli do krátkej recenzie.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technológia tlače: monochromatická laserová
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, menšia firma, živnostník
Rozhranie tlačiarne: USB
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie
Displej: nie (1 ciferný LED)
 
Rozmery a hmotnosť
 
Šírka: 372 mm
Hĺbka: 276 mm
Výška: 254 mm
Hmotnosť: 8,2 kg
 

Jednoduchý dizajn

 
Hneď po rozbalení nás prekvapil jednoduchý dizajn. Kompaktná veľkosť zariadenia v strohom, trochu hranatejšom dizajne, než sme u súčasných tlačiarní zvyknutý. Túto multifunkciu si dovolíme nazvať skôr klasickou, ako modernou tlačiarňou s nadčasovým dizajnom. Napriek tomu môžeme vyzdvihnúť jej plusy, rýchly prístup k ovládaniu a nič zbytočné, čo by používateľa rozptyľovalo. Hrany sú ostrejšie a celé zariadenie pripomína hranatý kváder. Horná časť patrí krytu, pod ktorým sa ukrýva plochý skener. Hneď pod ním na čelnej strane máme ovládací panel, ktorý je v lesklom čiernom prevedení. Zvyšok zariadenia je v čiernej matnej farbe. Panel obsahuje šesť ovládacích tlačidiel a jeden LED riadok pre ikony. Po stranách panelu nájdete logo výrobcu Canon a označenie modelu. Po otvorení vrchnej časti sme sa dostali k priestoru pre jednu čiernu tonerovú kazetu. Výmena je jednoduchá. Na prednej strane zariadenia nájdete výstup papiera s vysúvacou lištou a pod ním vstupný vysúvací zásobník pre papier. Na zadnej strane je konektor pre zapojenie do elektrickej siete a jediný konektor pre prepojenie tlačiarne s počítačom pomocou usb kábla. Po stranách sú úchytky na prenášanie. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni a plasty sú dostatočne pevné. Počas prevádzky sa neprejavila zvýšená hlučnosť alebo vŕzganie. Napriek jednoduchému vzhľadu je zariadenie dostatočne stabilné a ovládanie je pohodlné. 
 
 
 

Funkcie 3 v 1

 
Napriek jednoduchému štýlu dokážete z tohto zariadenia vyťažiť 3 plnohodnotné funkcie. Monochromatickú laserovú tlač vo vysokej kvalite, kvalitné kopírovanie a skenovanie. Tlačiareň pripojíte k pc klasickým USB káblom, čo je jediné riešenie. Zariadenie je určené pre rýchlu a nekomplikovanú tlač dokumentov. Jednoduché nastavenia tlačových úloh, pohodlné ovládanie a možnosť kopírovania, skenovania s jedným zariadením je výpočet všetkého, čo môžete od tejto multifunkcie očakávať. Chýba automatická obojstranná tlač, ale pomocou vhodného ovládača môžete manuálne tlačiť aj obojstranne. 
 

Rýchlosť a kvalita tlače

 
Začneme kvalitou tlače, tá je v rozlíšení 1 200 x 600 Dpi a automatickým zdokonalením obrazu. Pre dosiahnutie najvyššej rýchlosti tlače je možnosť nastavenia tlače v rozlíšení 600 x 600 Dpi, čo pre bežné dokumenty stačí. Čas prvého výtlačku sa pohybuje niekde na hranici 7 až 8 sekúnd. Za minútu dokáže tlačiareň vytlačiť 18 strán čiernobielej tlače vo formáte A4. Rovnako rýchlo sa dostanete ku kópiám dokumentu a za minútu ich môžete mať 18 ks. Plochý skener dokáže skenovať v optickom rozlíšení 600 x 600 Dpi. Naskenované média sa môžu ukladať do prehľadávateľných PDF, hi-kompresných PDF, bežných PDF, JPEG, PNG, TIFF a BMP. Vstupný zásobník papiera má kapacitu 150 hárkov a na výstupe je to kapacita 100 hárkov papiera. Maximálny formát papiera je A4. Zásobník podporuje média o gramáži 60 až 163 g/ m2. Model Canon i-SENSYS MF3010 je vhodný všade tam, kde si vystačíte s mesačným objemom do 8 000 strán. Tlač bežných dokumentov zvláda multifunkcia výborne, trochu horšie je to s grafikou. Zariadenie nie je vhodené na tlač fotografií a detailných obrázkov. 
 
 
Plusy tlačiarne
 
- kvalitné továrenské spracovanie 
- jednoduché ovládanie
- multifunkčnosť 3 funkcie v 1 zariadení (tlač, kopírovanie, skenovanie)
- rýchlosť a kvalita tlače 
- farebné skenovanie
- nízke náklady na tlač
- podpora alternatívnych náplní
 
Mínusy tlačiarne
 
- iba čb tlač
- neobsahuje podporu Wi-Fi ani LAN pripojenia
- absencia automatickej obojstrannej tlače
- vyššia hlučnosť
 

Náplne do tlačiarne

 
Multifunkcia tlačí laserovou technológiou v monochromatickom režime a pre tlač používa jednu tonerovú kazetu s čiernou farbou s označením Toner Canon 725 (CRG725). Štandardne má kapacitu 1 600 strán pri 5 % pokrytí. Výhodou je, že multifunkcia podporuje aj alternatívne náplne, ktoré sú s tým to modelom kompatibilné. Náklady na bežnú tlač dokumentov, si viete týmto spôsobom  značne znížiť.
 

Zhodnotenie

 
Od tejto multifunkcie netreba nič špeciálné očakávať. Žiadne funkcie navyše, ani rozšírená konektivita a moderné smart vychytávky. Ide o jednoduché univerzálne riešenie pre tlač, kopírovanie a skenovanie v kompaktnom zariadení. Prioritou je rýchla, kvalitná monochromatická tlač, bez zbytočných prestojov a zdĺhavého nastavovania, to všetko s komfortným jednoduchým ovládaním v štýle: stlač a tlač. Výhodou sú nízke náklady na tlač a prevádzku. Túto multifunkciu môžeme odporučiť, ako spoľahlivý produkt za rozumnú cenu s nízkymi nákladmi na tlač do malej kancelárie alebo domácnosti. Je to dobrá voľba aj pre používateľov, ktorí nepotrebujú bezdrôtové pripojenie, farebnú tlač a prioritou je pre nich rýchlosť a pohodlné ovládanie.