Tonery a náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Kancelária a škola
IT a Elektronika

INKLESS – technológia budúcnosti pre tlačiarne

Ide to aj bez atramentu

Viete si predstaviť tlačiareň, ktorá nepotrebuje k tlači žiadnu atramentovú náplň a laserový toner? Žiadne dopĺňanie a výmena atramentových kaziet a toneru. Žiadne prázdne použité cartridge a tonerové valce na skládkach. Že to nie je možné? Revolučná technológia tlače bez spotrebného materiálu už je na svete. Samozrejme, že v štádiu testovania a na komerčné použitie si ešte nejaký čas počkáme, ale nie je to nemožné. Technológiu, ktorá dokáže tlačiť (alebo skôr vypaľovať tlač) infračerveným lúčom bez atramentu a toneruvyvinuli inovátori Arnaud Van Der Veen a Ven Chandrasekar z Holandskej Technickej Univerzity v Delfte.
Z laboratória do firiem a domácnosti, to ešte potrvá nejaký čas

Testy tlače touto metódou boli robené v laboratórnych podmienkach na princípe použitia infračerveného lúča, ktorý prechádzal súpravou špeciálnych šošoviek a vypálil na papier čierne uhlíkové bodky. V podstate ide o určitý druh karbonizácie. Dobre zvolenou intenzitou laserového lúča a druhu papiera s vhodnou štruktúrou dosiahli v laboratóriách výborné výsledky pri ktorých boli zachované všetky parametre monochromatickej, čiernobielej tlače. Ďalší vývoj technologie Inkless má v rukách spoločnosť Tocano, ktorá verí v komerčné využitie tejto bezatramentovej tlače a v záujem popredných výrobcov tlačiarní. Je to samozrejme otázka niekoľkých rokov. 

Budú výrobcovia tlačiarní nadšení ?

Vývoj napreduje a spoločnosť Tocano, ktorá má technológiu Inkless patentovanú verí , že výrobcovia tlačiarní budú mať o technológiu záujem. Ak sa však na to pozrieme z hľadiska zisku, ktorý majú výrobcovia tlačiarní z predaja originálnych atramentových farieb a laserových tonerov, ich záujem nemusí byť až tak veľký. Na jednej strane by do svojich modelov priniesli inovatívnu technológiu (bez atramentu), na druhej strane by stratili zisk z predaja spotrebného tovaru k tlačiarňam.

Vývoj nezastavíte

Pred nejakým časom rovnaký záujem spôsobila technológia SolidInk, tlač tuhým atramentom. Túto technológiu odkúpila spoločnosť Xerox od spoločnosti Tektronix. Ide o použitie tuhých voskových kvádrov do tlačiarní. Celý proces spočíva na báze používania voskových náplní, ktoré klesajú do tlačiarne v podávači a tá najspodnejšia časť je zahrievaná na pracovnú teplotu zhruba 80 °C. Takto nahriaty vosk sa stáva tekutým a za pomoci niekoľkých hláv (väčšinou štyroch hláv), ktoré vosk miešajú sa nanáša na hlavný valec. Ten vosk otáča na papier pôsobením prítlaku menšieho valca. Od množstva prenosov vosku z valca závisí konečná kvalita tlače. List papiera tlačený voskom je podobný laserovej tlači. Xerox pre technológiu tlače voskom vyrába niekoľko modelov tlačiarní s označením ColorQube, ktoré prezentuje, ako vysoko výkonné a bezproblémové tlačiarne. Za minútu dokážu vytlačiť 51 strán. Ani v tomto prípade to však nevyzerá na masové používanie takejto tlače. Či spôsobí bezatramentová tlač Inkless revolúciu, alebo časom sa na ňu zabudne ukáže čas. Okrem voskovej tlače a bezatramentovej tlače sa objavili informácie aj o tlači pomocou kryštálov farieb, ktoré sú priamo v papieri a tlači neviditeľným atramentom, alebo atramentom, ktorý po niekoľkých hodinách zmizne a papier sa dá znovu použiť. Zatiaľ sa však musíme spoliehať na to, čo máme na trhu a v prípade, že chceme nejaké to euro ušetriť môžeme siahnuť po kompatibilných alternatívnych náplniach.