Prečo je dobré povoliť odber Newslettra


Newsletter

Odber noviniek priamo do vašej emailovej schránky

Pre mnohých ľudí je stále Newsletter alebo inak aj odber noviniek akousi hrozbou alebo zlou vecou. O čo vlastne ide a čo Newsletter je? Ide o efektívny marketingový nástroj, zasielania určitých informácií s reklamným alebo čisto informatívnym základom, najčastejšie formou e-mailovej správy. Celá cesta, kým sa dostane takýto Newsletter od odosielateľa k prijímateľovi spočíva v jedinom súhlase a potvrdení odberu. 

Kde nájdete Newsletter?

Každá webová stránka a každý e-shop, ktorým záleží na návštevnosti, ponúkajú na svojom webe aj možnosť odberu noviniek formou e-mailu. Väčšinou nájdete túto ponuku po zrolovaní  na konci stránky. Tam, kde sa nachádzajú informácie o spoločnosti, správcovi stránky a kontaktné údaje. Pri e-shopoch sú tam údaje o platobných podmienkach, doprave a pod. Presne tam je aj odkaz na odber noviniek.

Dôveryhodnosť

Mnoho užívateľov internetu sa obáva prihlásiť k odberu noviniek. Odrádzajú ich negatívne informácie iných užívateľov a vlastná neinformovanosť. V istej miere treba aj súhlasiť alebo skôr chápať obozretnosť. Tá je na mieste. S odberom noviniek Newslettra by ste mali súhlasiť, ak viete o akú webovú stránku ide alebo máte skúsenosť s e-shopom. Pri slovenských stránkach a internetových obchodoch máte situáciu uľahčenú, že si viete dohľadať informácie alebo recenzie iných užívateľov. So zahraničnými stránkami a e-shopmi už postupujte obozretnejšie. Prečítajte si podmienky súhlasu so zasielaním, ako naloží správca webu alebo e-shopu s vašimi údajmi (e-mailovou adresou), či ju nebudete zdieľať inej strane a pod. Dostávame sa k samotnému prínosu pre prijímateľa Newslettra. Čo môžete získať, ak súhlasíte s odberom noviniek. 

Plusy 

Odber noviniek z webovej stránky, ktorú sledujete

- upozornenie na nové články
- aktivity na webovej stránke
- hlásenia k príspevkom, na ktoré ste reagovali 
- súťaže 
- súhrn (prehľad) posledných článkov za posledné obdobie

Odber noviniek z e-shopu

- novinky na blogu (zaujímavé články)
- recenzie nových produktov (vždy ste informovaní v predstihu)
- akcie a zľavy 
- zaujímavé benefity pre registrovaných užívateľov
- súhrn posledných článkov 
- akcie šité priamo pre konkrétneho užívateľa (registrovaní užívatelia, alebo ak ste už nakupovali v e-shope, môžete dostávať výhodne akcie šité priamo pre vás)

Mínusy

Čo vás môže sklamať alebo odradiť

- časté zasielanie noviniek  

Priveľmi časté zasielanie takýchto e-mailov. Táto skutočnosť sa dá vo veľa prípadoch ošetriť správnym nastavením, ako často chcete takýto druh informatívnych e-mailov dostávať. Ak nie je možnosť ovplyvniť perioditu zasielania Newslettra priamo v nastaveniach, môžete pri odhlásení odberu uviesť, ako dôvod časté zasielanie noviniek. Odosielateľ vám upraví časový interval medzi jednotlivým zasielaním noviniek. 

- využívanie inej služby, ktoré je podmienené odberom Newslettra 

- zasielanie e-mailov o ktoré ste nezažiadali

Niektoré webové stránky (zväčša zahraničné) predajú svoju databázu e-mailových adries inej strane. Tá, vám môže zasielať e-maily, mimo váš záujem

- spam (správy, ktoré ste si nevyžiadali)

- komplikovaná alebo neexistujúca možnosť odhlásenia sa z odberu

Webové stránky, ktoré nie sú seriózne, neponúkajú možnosť odhlásenia sa z odberu.

Ako sa Newslettra zbavíte

Každá webová stránka, ale aj e-shop (internetový obchod) by mal okrem možnosti prihlásiť sa k odberu, disponovať na svojej stránke aj formulárom pre okamžité zrušenie odberu. Pri odhlásení, vám môže ešte zaslať formulár o dôvode, pre aký ste sa rozhodli zrušiť odber Newslettra a to už by malo byť všetko. Odhlásením by vás mal vymazať zo svojej databázy a nemal by vaše údaje poskytnúť žiadnej inej strane. 

Tip pre vás

Ak si neviete rady s odhlásením Newslettra, skúste použiť službu Unroll.me, ktorá za vás urobí všetko potrebné pri odhlásení nechcených newsletterov. Ak používate iOS 10 a vyšší  môžete využiť služby Apple, na odhlásenie hromadných e-mailov. 

Čo by ste mali vedieť 

Ako náhle akceptujete  podmienky, súhlasíte v mnohých prípadoch so spracovaním osobných údajov poskytovateľa služieb. Tým sa rozumie aj e-mailová adresa a IP adresa. 

Ale... zákon hovorí 

Administrátorom osobných údajov je poskytovateľ služieb, ktorý vykonáva spracovanie Vašich osobných údajov v súlade so zákonom, najmä ustanovenia zákona z 29. augusta 1997 o ochrane osobných údajov (Zbierka zákonov z roku 2002, č. 101 položka. 926 v znení neskorších predpisov) a zákona z 18. júla 2002 o elektronických službách.

Poskytovateľ služieb spracováva Vaše osobné údaje v rozsahu nevyhnutnom pre vytváranie a formovanie obsahu dohody, zmeny, odstúpenia a správne vykonávanie služieb poskytovaných v elektronickej podobe, rovnako ako aj vyúčtovanie.

Užívateľ má právo na prístup k spracovávaným osobným údajom kedykoľvek, ako aj právo na ich opravu a požadovať ich odstránenie.

GDPR

Osobné údaje a ich spracovanie

Za osobné údaje sa považujú meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo, rodné číslo, e-mailová adresa, IP adresa a iné. Za osobné údaje sú považované aj údaje o nákupoch, faktúry, fotografie (aj sociálne siete), údaje o platbách. 
GDPR - všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov nadobúda účinnosť 25. 5. 2018 vo všetkých členských štátoch EU a bude sa týkať veľkého rozsahu oblastí činností, kde prichádza k spracovaniu osobných údajov fyzických osôb.

Nariadenie sa dotýka všetkých oblastí podnikania (výroba, zdravotníctvo, bankový sektor, poisťovníctvo, verejná správa, kamerové systémy, vedenie mzdovej a personálnej agendy, evidencia pacientov a v neposlednom rade E-commerce ESHOPY...).
Pre spracovanie osobných údajov osôb mladších, ako 16 rokov sú ustanovené mimoriadne sprísnené podmienky, ktoré zahŕňajú: osobitné podmienky pre osoby mladšie, ako 16 rokov na základe súhlasu, ktoré je legálne len vtedy, ak k tomu udelil súhlas jej zákonný zástupca.
Všetky potrebné informácie o GDRP si môžete naštudovať na stránkach gov.sk/ úrad na ochranu osobných údajov, slovenskej republiky.

Krátky záver

Odber noviniek Newslettra, podľa nás v dnešnej dobe má význam. Nie je možné, aby užívateľ sledoval všetky akcie a novinky z oblasti, ktorá ho zajíma. Rovnako nie je možné striehnuť na každú akciu e-shopu, kde nakupujete. Overené webové stránky a váš obľúbený e-shop, vám zašle informácie o novinkách, zľavách priamo do vašej e-mailovej schránky a je už iba na vás, ako s takouto informáciou naložíte.

Infolinka (PO-PI: 8:00-15:30)