Kancelária a škola

Xiaomi Mi Pocket Printer

Šikovná, prenosná tlačiareň za dostupnú cenu

Medzi vreckovými tlačiarňami pre okamžitú tlač, sme našli model, ktorý má hneď niekoľko naj. Ide zatiaľ o najmenšiu prenosnú, termosublimačnú tlačiareň a zároveň je najlacnejšia. Xiaomi Mi Pocket Printer môžete zakúpiť u niektorých predajcov za cenu už od 50 €. Dokáže takáto čínska, lacná, vrecková tlačiareň konkurovať drahším zariadeniam výrobcov Canon, HP alebo Kodak? Čím môže prekvapiť a aké sú náklady na okamžitú tlač fotografií?


Stručná charakteristika

Technológia tlače: termosublimačná farebná
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, osobné použitie
Rozhranie tlačiarne: USB/ Bluetooth 
Mobilná konektivita: Android, iOS
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: tlač fotografií
Maximálny formát tlače: 2 x 3“ (5 x 7,6 cm)
Displej: nie


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 85 mm
Hĺbka: 124 mm
Výška: 24,6 mm
Hmotnosť: 181 gramov


Minimalistický dizajn v bielom lesku

Nielen malými rozmermi, ktoré sa zmestia do vrecka nohavíc, ale aj do dlane ruky je tento model charakteristický. Dizajnu dominuje minimalistický štýl a ergonomicky zaoblené hrany. Telo tlačiarne je z pevného ABS plastu v lesklom bielom prevedení. Čelná strana obsahuje tenký slot pre výstup fotografie a LED diódu, ktorá signalizuje stav zariadenia. Konektor USB pre pripojenie je na zadnej strane, kde sa nachádza aj tlačidlo pre zapnutie/ vypnutie a dve stavové diódy. Tie informujú o stave batérie a pripojenia Bluetooth. Vrchná  časť tlačiarne obsahuje vysúvací kryt, pod ktorým sa nachádza zásobník pre ZINK papier. Ide naozaj zatiaľ o najmenšiu a najkompaktnejšiu vreckovú, prenosnú tlačiareň na ktorú sme natrafili. Vyzerá skoro, ako jednoduchá powerbanka. Čistý minimalisticky štýl, jemné zaoblenie, nízka hmotnosť a príjemný lesklý plast v bielej farbe dodávajú zariadeniu štýlovosť. Plasty sú pevné a továrenské spracovanie veľmi kvalitné. Čo  a týka dizajnu tlačiarni Xiaomi Mi Pocket Printer niet, čo vytknúť. 

 

 

Funkciami sa vyrovná drahším modelom

Ako je to s funkciami pri tejto vreckovej tlačiarni? Bežne sa cena prenosných tlačiarní pre okamžitú tlač pohybuje niekde na hranici 100 €. Ak nájdete zariadenie, ktoré sa dá zakúpiť tesne nad 50 € , nie je od veci otázka, ako je to s funkciami a kvalitou tlače. Čo sa týka funkcií, tak sa tento model nemusí hanbiť. Ponúka pripojenie pomocou Bluetooth 5.0 a spáruje sa s mobilnými zariadeniami Android a iOS. Aplikáciu si pohodlne stiahnete pomocou QR kódu, ktorý nájdete v balení. Stlačením tlačidla On/ Off cca 2 sekundy sa tlačiareň zapne a aktivuje sa pripojenie. O čom vás informuje aj stavová dióda. Po prvom vložení fotopapiera spolu s kalibračným listom do zásobníka, je zariadenie pripravené na okamžitú tlač. Všetky nastavenia a úpravy pred tlačou, užívateľ zvládne pomocou aplikácie. Tá ponúka samozrejme aj možnosť pridávania rôznych filtrov, rámčekov, textu do fotografie a nálepky. Vrecková tlačiareň Xiaomi Mi Pocket Print podporuje aj tlač živých fotografií pomocou funkcie AR. Z videa si viete vytvoriť pohyblivú fotografiu alebo si k statickému obrázku pridať zvuk. Vytlačenú AR fotografiu potom už stačí naskenovať AR scanom aplikácie. Samozrejme, že váš mobil musí AR podporovať. 


Rýchlosť a kvalita tlače

Tlačiareň má 500 mAh vstavanú batériu, ktorá sa nabíja pomocou micro USB kábla. Trochu zamrzí, že výrobca neprešiel na USB-C. Na jedno nabitie vytlačíte 20 fotografií v rozlíšení 313 x 400 Dpi. Čas za ktorý, vám tlačiareň vytlačí fotografiu je približne 40 - 45 sekúnd. Pre tlač sa používa bezkazetová technológia a samolepiace fotopapiere ZINK s rozmermi 2 x 3“. Priamo v balení je štartovacia sada 5 fotopapierov. Náhradné sa dajú zakúpiť v balíčku 20 alebo 50 ks. Výhodou je, že k zariadeniu môžu byť pripojený zároveň 3 užívatelia alebo 3 rôzne mobilné zariadenia. Čo sa týka kvality tlače, tá je v porovnaní s inými instantnými tlačiarňami trochu horšia v sýtosti farieb, ale nie je to nič strašné a ak sa trochu pohráte s nastavením farieb, kontrastu a sýtosti pred tlačou, dá sa dosiahnuť veľmi pekná výsledok.


Plusy tlačiarne

- štýlový dizajn
- kvalitné továrenské spracovanie
- podpora OS Android, iOS
- konektivita Bluetooth 5.0 
- kompaktné malé rozmery a ergonómia
- podpora AR fotografií
- možnosť pripojenia až 3 užívateľov
- tlač bez používania atramentových kaziet
- samolepiace fotopapiere Zink


Mínusy tlačiarne

- micro USB (bohužiaľ bez USB-C)
- lesklý povrch je náchylnejší k poškriabaniu


Krátke zhodnotenie


Ak berieme do úvahy pomer funkčnosti, kvality tlače a cenu, má vrecková tlačiareň veľmi dobré skóre. Vďaka nízkej cene môže byť hitom pre mladých ľudí, ktorým ide o zábavu a nechcú investovať do malej tlačiarne vysokú sumu. Za svoje peniaze dostanú veľmi slušnú kvalitu okamžitej tlače a navyše v štýlovom dizajne. Na párty sa môžu k tlačiarni pripojiť viacerí užívatelia a vytlačiť si svoju momentku. Ako mínus hodnotíme použitie micro USB konektora a náchylnosť lesklého povrchu na mikroškrabance. Určite by sme ocenili, ak by výrobca prihodil do balenia aspoň látkové vrecúško. Toto nie je prvá tlačiareň výrobcu Xiaomi. Pred nástupom tohto modelu do predaja, bola veľmi obľúbenou prenosnou tlačiarňou na ázijskom trhu Xiaomi Mijia Smart Portable Wirelles 6. Bola trochu väčšia a pripomínala skôr tlačiareň Canon Selphy. Predávala sa sumu cca 125 € a mohli ste na nej po pripojení k mobilu vytlačiť klasické fotografie formátu 10 x 15 cm. Na slovenskom trhu u predajcov sme ju však nenašli a jediná možnosť, ako si ju objednať bola zo zahraničia. Oproti tomu je nový model Xiaomi Mi Pocket Printer v ponuke viacerých SK a CZ predajcov.