Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Ako sme oprášili staršiu tlačiareň

Multifunkcia Epson Stylus SX205

Máte novú výkonnú tlačiareň a zrazu nastane problém. Zariadenie nefunguje, ako má a vyžiada si to servis. Ak je v záruke, nebudete riskovať žiadne osobné zásahy a zveríte ju na starosť predajcovi v rámci záruky. Ako však na potvoru práve v tomto období potrebujete tlačiť väčší objem tlače. Ak máte doma odložený starší model tlačiarne, ktorý ste používali predtým, nemusíte zúfať. V podobnej situácií sme sa ocitli aj my a oprášili sme staršiu multifunkciu.

Model Epson Stylus SX205 má najlepšie roky za sebou. Výrobca ho zaradil do predaja niekedy v roku 2008. V tom čase išlo o veľmi slušné zariadenie typu 3 v 1. Okrem farebnej tlače ponúka kopírovanie a skenovanie. Ako si poradila s tlačovými úlohami táto 10-ročná multifunkcia?


Stručná charakteristika

Technológia tlače: atramentová farebná
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť
Rozhranie tlačiarne: USB/ PictBridge
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie (možnosť manuálne)
Displej: nie

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 450 mm
Hĺbka: 342 mm
Výška: 182 mm
Hmotnosť: 5 kg

 

Slušný dizajn s leskom navyše

Hodnotiť dizajn tohto zariadenia, ktoré nám poslúžilo, ako záchrana pre tlač je zbytočné. Dnes už sú tlačiarne a multifunkcie v tomto smere trochu inde. No napriek tomu má multifunkcia solídne plasty, ktoré vydržali aj náročnejšie používanie. Telo zariadenia je z matného plastu, okrem vrchnej časti. Tá je v lesklej čiernej, takzvanej čierna piano, ktorá bola istý čas veľmi obľúbenou verziou úprav zariadení. Prekvapivo, ani po čase nie je plast poškodený a nevidieť na ňom mikro-škarabance, ktoré sú pre takýto materiál typické. Multifunkcia má ovládací panel na ľavej vrchnej strane na ktorom je 8 základných tlačidiel. Pri tlačidlách sa nachádzajú diódy, ktoré signalizujú zapnutie alebo vypnutie tlačidla. Multifunkcia nemá informačný displej, ak nerátame malý segmentový displej. Jedinou informáciou, ktorú poskytne je počet kópií pri funkcii kopírovanie. Celé ovládanie je maximálne jednoduché, bez širších možností nastavenia. Na prednej strane sa ešte nachádza slot pre SD kartu a rozhranie PictBridge pre priame pripojenie fotoaparátu.

 

Chudobnejšia výbava funkcií 

Model Epson Stylus SX205 ponúka iba jediný spôsob pripojenia a to klasickým USB káblom k pc. Všetky nastavenia ohľadom tlače sa vykonávajú po stiahnutí ovládača a softvéru, v nastaveniach tlačiarne. Napočudovanie fungoval aj ovládač, ktorý je súčasťou operačného systému Windows 10. Napriek tomu sme inštalovali všetko potrebné z cd média, ktoré bolo súčasťou balenia. Bohužiaľ stiahnuť novší ovládač od výrobcu sa nám už nepodarilo. Žiadne funkcie navyše neočakávajte, nič také sme nenašli. Potešila aspoň možnosť manuálnej obojstrannej tlače a pár možností nastavenia cez softvér v pc.  

Alternatívne náplne to zachránili 

Po úspešnej inštalácií prišli na rad náplne do tlačiarne a papiere. S papiermi sme si nerobili ťažkú hlavu, keďže nám išlo len o tlač bežných dokumentov a nie fotografií. Použili sme štandardné kancelárske papiere formát A4. Papier sa vkladá zvrchu v zadnej časti po vysunutí plastových líšt a kapacita je približne 120 listov. Výstup papiera je vpredu po otvorení plastového krytu, ktorý zároveň slúži aj ako vodiace lišty pri výstupe. Celá táto plastová paráda nie je veľmi stabilná, no vydržala počas celej doby používania bez problémov. Pre tlač používa multifunkcia 4 samostatné farebné, atramentové náplne. Zvolili sme najekonomickejšie riešenie a to alternatívne náplne. Cena celého multipacku nás vyšla 5,32 €, čo je oproti originálu skoro 90 % úspora. Prekvapivo, hoci ide o starší model tlačiarne v ponuke je široký výber náplní od originálnych, prémiových až po cenovo najvyhodnejšie alternatívne.

 

A predsa tlačí

Pred samotnou tlačou sme pomocou softvéru tlačiarne v predvoľbách tlače spustili údržbu. Predsa len prešiel čas, ako bola tlačiareň aktívne používaná. Po kontrole, vyčistení trysiek a nastavení tlačovej hlavy sme spustili tlač. Najprv čiernobiely dokument a potom farebný dokument s grafikou. Tlač prebehla v poriadku a kvalitu hodnotíme dobre. Nemôžeme ju porovnávať s tlačou na dnešných kvalitných atramentových tlačiarňach, ale na naše účely bola postačujúca. Výrobca uvádza rozlíšenie tlače 5 760 x 2 400 Dpi optimalizovaných na média s použitím RPM. Čo nás prekvapilo je tlačová hlava Epson Micro Piezo. Multifunkcia mala trochu dlhší štart a s prvým výtlačkom sa veľmi neponáhľala. Za minútu dokázala vytlačiť 30 strán vo formáte A4. Výrobca síce uvádza 34 strán za minútu, ale nám sa taký výsledok nepodarilo dosiahnuť. V kopírovaní a skenovaní sa kvalita rovnala kvalite tlače. Nebolo to síce to najlepšie, čo sme videli, ale kvalitu hodnotíme, ako vyhovujúcu.

Čo dodať na záver

Hoci sme neverili, že tlač na tejto tlačiarni, ktorá sa dlhší čas nepoužívala rozbehneme, opak bol pravdou. Aj takýto straší model tlačil vo veľmi dobrej kvalite, ktorá je pre domácnosť alebo potreby študenta postačujúca. Takéto zariadenie sa môže hodiť aj pre seniorov, ktorí nepotrebujú špeciálne funkcie a výhody bezdrôtového pripojenia. S nákupom alternatívnych alebo prémiových náplní (pre fotografie), dostanete maximálne lacnú tlač v dobrej kvalite. Veľa užívateľov po nákupe novej tlačiarne dokáže starší model využiť, ako zariadenie pre deti v školskom veku alebo seniorov v rodine. Vhodná všade, kde sa nevyžaduje vysoká kvalita tlače. Ak tlačiareň alebo multifunkcia navyše podporuje aj používanie alternatívnych náplní je to dobrý spôsob, ako lacno tlačiť a navyše využiť 100 % kapacitu životnosti zariadenia. Jediné s čím sa budete musieť popasovať je vyššia hlučnosť, tá je oproti novým modelom citeľná.