Kancelária

Brother PJ-763MFi

Mobilná tlačiareň pre tlač vo vysokom rozlíšení

V ponuke výrobcu Brother sme objavili veľmi zaujímavú prenosnú tlačiareň, ktorá tlačí pomocou termálnej technológie, bez potreby používania atramentových kaziet. Je to ideálna voľba pre obchodných cestujúcich, živnostníkov a malé firmy, ktoré potrebujú tlačiť aj počas pracovných ciest, mimo kancelárie. Využite pre tlačiareň by našli aj užívatelia pracujúci v teréne, ako sú sociálni pracovníci, policajti a záchranári. Model Brother PJ-763MFi nie je prvý model prenosnej tlačiarne Brother. V portfóliu spoločnosti sa nachádza niekoľko prenosných tlačiarní série PocketJet 7, ktoré nahradili 6-tkovú sériu. Aktuálne sú v ponuke modely: Brother PJ-763MFi a PJ-763, Brother PJ-762, Brother PJ-723, Brother PJ-722, Brother PJ-773. Dizajnovo sú identické, líšia sa však niektorými špecifikáciami.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: monochromatická termo tlač 
Použitie firma/ domácnosť : malá firma, živnostník, obchodný cestujúci
Rozhranie tlačiarne: USB/ Bluetooth 
Mobilná konektivita: iPrint & Scan: (Android, iOS "MFi"), P-touch Editor, P-touch Transfer Manager, Citrix Xen App/Xen Desktop/Citrix
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia – tlač
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie
Displej: nie

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 255 mm
Hĺbka: 55 mm
Výška: 30 mm
Hmotnosť: 0, 480 kg  (0,570 kg s batériou)


Ultra-kompaktný dizajn

Ľahké, ani nie 500 gramové zariadenie (hmotnosť bez batérie) má jednoduchý štíhly dizajn. Napriek malej kompaktnej veľkosti obsahuje tlačiareň vľeko doležité. Vstupný a výstupný slot pre papier formátu A4, tlačidlá pre zapnutie/ vypnutie, stop, pripojenie BT a 4 stavové LED diódy. Na bočnej strane vľavo sa nachádza USB konektor a konektor pre sieťový adaptér. Súčasťou je odnímateľná Li-ion batéria, ktorá sa nachádza pozdĺž tlačiarne. Celkove môžeme hodnotiť zariadenie veľmi kladne. Jednoduchý dizajn, skvelá hmotnosť a malé rozmery, sú plusmi pre takýto typ prenosnej tlačiarne. 

 

 

Funkcie na cesty

V prvom rade musíme vyzdvihnúť spoľahlivú konektivitu, ktorá je zastúpená dvomi spôsobmi pripojenia. Tlačiareň Brother PJ-763MFi môžete samozrejme pripojiť k PC alebo notebooku pomocou USB kábla. Ak potrebujete tlačiť v teréne z mobilného zariadenia, pre tento účel je tlačiareň vybavená bezdrôtovým rozhraním Bluetooth. Okrem zapojenia tlačiarne do elektrickej siete pomocou sieťového adaptéra, môžete zariadenie používať bezkáblovo a to z energii zapojenej batérie. Model Brother PJ-763 MFi tlačí v monochromatickom režime. Skratka MFi, ktorá je uvedená pri tomto modeli je certifikáciou v rámci licenčného programu Made for iPhone/iPad/ iPod, pre Apple vývojárov hardvérových a softvérových produktov, ktoré pracujú so systémom iOS. Mínusom je, že tento model neobsahuje adaptér Wi-Fi a nemôžete využívať pripojenie Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopria, ani iný protokol alebo cloudovú službu, ktorá vyžaduje Wi-Fi. Našťastie má výrobca v ponuke aj model, ktorý obsahuje namiesto Bluetooth práve Wi-Fi rozhranie.

Rýchlosť a kvalita tlače

Kvalita tlače je na veľmi dobrej úrovni a čiernobiela tlač je dostatočne ostrá. To sa týka najbežnejšieho typu dokumentov, ktorý je pri prenosných tlačiarňach na cestách využívaný. Tlač s grafikou, by mohla dopadnúť o poznanie horšie. Zariadenie tlačí v rozlíšení 300 x 300 Dpi a za minútu vytlačí 8 strán vo formáte A4 (podľa údajov výrobcu). Nejde síce o vysokú rýchlosť, ale tento model, ani nie je určený pre veľký objem tlače s nárokmi na vysokú efektivitu.

 

Plusy tlačiarne

- malé rozmery a nízka hmotnosť
- tlač do formátu A4
- výdrž batérie
- bez používania atramentových kaziet
- dobrá kvalita tlače 
- bohaté príslušenstvo
- konektivita

Mínusy tlačiarne

- cena zariadenia
- rýchlosť tlače
- iba monochromatická tlač
- cena termo papiera a náklady na tlač
- pozor na rôzne verzie balenia (bez batérie a sieťového adaptéra)

Bez náplní s termo-papierom 

Ako sme už uviedli prenosná tlačiareň Brother PJ-763MFi tlačí termálnou technológiou, bez použitia atramentových kaziet. K tlači využíva špeciálny termo-papier. Pokiaľ máte papier nehrozí, že vám dôjde alebo uschne atrament. Zariadenia podporuje 3 typy termo-papiera: samostatné listy, skladaný papier a perforované kotúče, ktoré sú k dispozícii vo formátoch letter legal, A4 palca a vlastné veľkosti priamo od spoločnosti Brother. Pre vstup papiera nie je klasický vstupný zásobník, ale jednoduchý slot, takže jednotlivé listy sa musia vkladať ručne po jednom. Skladaný papier sa skladá z niekoľkých perforovaných listov, ktoré sú naukladané tak, aby sa pri vtiahnutí do tlačiarne ľahko odlepili. Kotúčový (rolovaný) papier vyžaduje príslušenstvo (adaptér, držiak kotúčov), ktorý sa pripojí za tlačiareň a dávkujú papier, podobným princípom, ako kuchynský zásobník na papierové utierky. Čo sa týka nákladov na tlač, tie nie sú najoptimálnejšie, práve vďaka vysokej cene kusového termo-papiera. Trochu lepšie je to s rolovaným papierom.

Zhodnotenie

Prenosná kompaktná tlačiareň Brother PJ-763MFi má niekoľko plusov, ale aj mínusov. Pre kúpu určite zaváži veľkosť, ktorá je skvelá. Šírka zariadenia má len o niekoľko cm viac, než šírka samotného listu papiera A4. Ďalej tu máme nízku hmotnosť. Ovládanie je jednoduché a pripojenie cez Bluetooth spoľahlivé. Všetko, čo k tomu potrebujete je aplikácia Brother iPrint & Scan, ktorá je dostupná pre iOS aj pre Android zariadenia. Výdrž Li-ion batérie môžeme prirovnať, k tým lepším. Na jedno nabitie dokážete vytlačiť približne 600 strán. Batéria sa nabíja cca 3 hodiny. Veľkým plusom je dostupnosť bohatého príslušenstva k tlačiarni. Zakúpiť si môžete ochranné prenosné puzdro, adaptér do auta, vodiacu lištu na papier, držiak na rolku papiera, sieťový adaptér, batériu, ale aj jednotlivý termo-papier a rolovaný termo-papier. Práve príslušenstvo je menším kameňom úrazom. Síce je na jednej strane bohaté a dostupné, ale na druhej strane si treba dávať pozor na verziu konkrétneho balenia tlačiarne. Tá sa predáva, ako samostatná tlačiareň, bez sieťového adaptéru a batérie, a tiež vo verzii s týmto príslušenstvom. Balenie Brother PJ-763MFi - WK obsahuje batériu. Pred nákupom si preto dobre overte u predajcu, čo obsahuje balenie.