Kancelária

Epson Expression Home XP-5150

Spoločnosť Epson bola jednou z prvých spoločností, ktoré sa pokúsili otriasť trhom s tlačiarňami a to modelmi s tankovým zásobníkom atramentov (séria EcoTank). Napriek tomu neupustili od zariadení s tradičnými vymeniteľnými atramentovými kazetami. V ich ponuke nájdete nielen tlačiarne s veľkoobjemovými nádržkami atramentu, ktoré je ľahké naplniť fľaštičkami atramentu s vysokou vyťaženosťou, ale aj tlačiarne s klasickými cartridgmi. Multifunkcia Expression Home XP-5150 patrí do modelovej rady so samostatnými atramentovými kazetami. Ide o kompaktnú, všestrannú  tlačiareň pre domácich používateľov, ktorí netlačia extrémne vysoký objem tlače, ale o to viac ocenia univerzálnosť funkcií v jednom zariadení.


Stručná charakteristika

Technológia tlače: atramentová farebná
Použitie firma/ domácnosť : menšia pracovná skupina, domácnosť, Home Office
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN/ Wi-Fi, Wi-Fi Direct
Mobilná konektivita: Apple AirPrint/ Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan-to-Cloud, Facebook print)
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: áno


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 375 mm
Hĺbka: 347 mm
Výška: 187 mm
Hmotnosť: 5,5 kg

 

Kompaktný dizajn

Ako všetky domáce tlačiarne Epson, aj XP-5150 má kompaktný dizajn. Meria len 187 mm na výšku, 375 mm na šírku a 347 mm do hĺbky, takže sa dá ľahko umiestniť na stôl alebo poličku bez toho, aby zaberal príliš veľa miesta. Ergonómia zariadenia je veľmi príjemná s jemne zaoblenými hranami. Horná časť pozostáva z plochého skenera. Čelná strana obsahuje vyklápací ovládací panel na ktorom je farebný LCD displej (6,1cm) a dotykové ovládacie tlačidlá. Pod ním sa nachádza vysúvacia lišta pre výtlačky a vstupný zásobník papiera. Na ľavej strane nájdete slot pre SD kartu. Porty pre pripojenie káblov sú na zadnej strane. Dizajn multifunkcie je veľmi prijemný a aj v tradičnej čiernej pôsobí veľmi moderne a štýlovo. Továrenské spracovanie je na veľmi dobrej úrovni a použité plasty sú dostatočne pevné. Počas prevádzky je zariadenie stabilné. Celkový dizajn hodnotíme kladne a to nielen vďaka prijemnému vzhľadu, dobrej ergonómii a prístupu k ovládaniu, ale aj manipulácii s papierom a pri výmene kaziet. Veľkým plusom je kompaktná veľkosť.

 

zdroj foto: epson.com

Funkcie 3 v 1

Multifunkcia Epson Expression Home XP-5150 je univerzálne zariadenie, ktoré tlačí, kopíruje a skenuje. Vďaka flexibilnému bezdrôtovému riešeniu môžete využívať aj tlač z mobilných zariadení. Pomocou aplikácie Epson Creative Print viete tlačiť fotografie priamo z Facebooku. Ďalšou možnosťou je tlač z pamäťovej karty. Samotné ovládanie je jednoduché a prvé nastavenie by mohlo byť o niečo rýchlejšie, ak preskočíte príručku rýchleho spustenia, kde sa ja tak nakoniec dozviete, aby ste si stiahli softvér z webovej stránky výrobcu a PDF manuál. Okrem nastavenia tlače, bezokrajovej tlače je plusom aj automatická obojstranná tlač, ktorú tlačiareň podporuje. Využiť môžete aj aplikáciu Epson Connect na vzdialenú tlač a skenovanie. K dispozícii je AirPrint pre iPhone a iPad a Google Cloud Print.

 

Rýchlosť a kvalita tlače

Multifunkcia Epson ponúka pôsobivú škálu funkcií, vrátane farebnej tlače s rozlíšením 4 800 x 1 200 Dpi, skenera a kopírky s rozlíšením 2 400 x 1 200 Dpi. Vstupný zásobník s kapacitou 150 listov papiera, by mal byť viac než dostatočný pre väčšinu domácich používateľov. Epson Expression Home XP-5150 funguje veľmi dobre. V skutočnosti ide o jeden z mála prípadov tlačiarne, ktorá skutočne spĺňa tvrdenia výrobcu, že v najvyššej kvalite vytlačí 14 strán za minútu v monochromatickom režime a 7,5 strany pri dokumentoch obsahujúcich text a farebnú grafiku. V štandardnom nastavení vytlačí 33 strán čiernobiele a 20 strán farebne. Monochromatická tlač má mimoriadne dobrú kvalitu. Má hladký, jasný text, ktorý by neurobil hanbu drahšej laserovej tlačiarni, a jasnú farebnú grafiku. Dobre si poradí aj s občasnými fotografiami, vďaka štvorfarebnému tlačovému mechanizmu, ktorý vytvára atraktívne výsledky na lesklom fotopapieri. Vytknúť by sme mohli trochu pomalšiu tlač fotografie 10 x 15 cm, ktorá trvá skoro celú minútu, ale vzhľadom na cenu tlačiarne je to prijateľný kompromis.

 

Plusy

- kvalitné továrenské spracovanie
- kompaktná veľkosť
- štýlový dizajn 
- automatická obojstranná tlač 
- podpora bezdrôtovej tlače
- vysoká kvalita tlače dokumentov
- 6,1 cm displej LCD
- skenovanie, kopírovanie a tlač fotografií priamo z pamäťovej karty
- tlačová hlava Epson Micro Piezo


Mínusy

- cena atramentových naplní
- chýba usb host


Náplne do tlačiarne

Do multifunkcie idú štyri samostatné atramentové kazety systém CMYK s označením 502 Ink. V štandardnej kapacite majú vyťaženie 210 strán čierny atrament a 165 strán farebné atramenty. Vo veľkokapacitnej veľkosti dokážete vytlačiť 550 strán s čiernym atramentom a 470 strán s farebnými atramentmi. Vďaka podpore alternatívnych náplní dokážete tlačiť za podstatne nižšie náklady.


Zhodnotenie

Model Epson Expression Home XP-5150 je moderná multifunkcia, ktorá splna väčšinu požiadaviek bežného používateľa. Štýlový dizajn a kompaktnú veľkosť oceníte aj v menšom priestore. Nechýbajú základné funkcie, podpora bezdrôtového pripojenia a pohodlné ovládanie. Ak by sme mali niečo tlačiarni vytknúť, tak je to absencia hostiteľského USB a možno v dnešnej dobe trochu zbytočný slot SD karty. Napriek atramentovým kazetám, ktoré sú v nevýhode oproti tankovému zásobníku, čo sa týka ceny, dá sa ušetriť výhodnejšími XL náplňami alebo alternatívnymi náplňami.