Tonery a náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Kancelária a škola

Creality Ender 3 Pro

Cenovo dostupná 3D tlačiareň do domácnosti

Napriek tomu, že je v obchodoch dobrý výber 3D tlačiarní, vybrať zariadenie pre domáce používanie chce trochu viac hľadania. Domáci užívateľ sa zväčša orientuje dobrým pomerom ceny a výkonu. Hlavne cena dokáže v takom prípade dosť ovplyvniť nákup. My sme vyberali 3D tlačiareň, ktorá je za dostupnú cenu. Ponúka dobrý výkon a má kompaktnú veľkosť. Pretože nebudeme na 3D tlačiarni pracovať profesionálne, ale skôr ju budeme využívať na kusovú tlač nejakých náhradných dielov a malé prezenty, ideme do tej cenovo najdostupnejšej 3D tlačiarne (približne 300 €). V ponuke predajcov nás zaujal užívateľmi veľmi dobre hodnotený model Creality Ender 3 Pro. Ide o vylepšenú verziu modelu Creality Ender 3. Nový model prešiel pár dizajnovými zmenami, má širšie pojazdy, kvalitnejší zdroj  a navyše dostal odoberateľnú magnetickú podložku.
 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: 3D tlač, (FMD - Fused Deposition Modeling)
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, malá firma
Rozhranie tlačiarne: USB
Čítačka pamäťových kariet: áno


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 440 mm
Hĺbka: 465 mm
Výška: 410 mm
Hmotnosť: 6,9 kg


Otvorený dizajn

V ponuke predajcov nájdete najčastejšie dva typy 3D tlačiarní. S dizajnom otvoreného priestoru a s uzatvoreným (box) priestorom. Model Creality Ender 3 Pro má otvorený priestor s jednoduchou konštrukciou. Modelovací priestor má rozmery 220 x 220 x 250 mm. V spodnej časti vľavo sa nachádza menší panel, kde nájdete USB konektor a slot pre SD kartu. Vpravo dole je panel s informačným segmentovým displejom a ovládacie otočné tlačidlo. Odnímateľná ohybná podložka s vyhrievaním C-MAG uľahčuje vyberanie hotového 3D modelu. Pevná konštrukcia a robustný hliníkový extrudér prispievajú k vyššej stabilite a presnosti tlače. Tlačiareň má kvalitné spracovanie a počas tlače je stabilná. 

zdroj: creality3dofficial.com

Spoľahlivý výkon

V porovnaní s inými 3D tlačiarňami v podobnej cenovej relácii ponúka tento model Creality Ender 3 Pro vysokú presnosť polohovania, plynulosť pohybu a rýchlu tlač a to vďaka presnému valčeku v kombinácii s hliníkovým V-slotovým ložiskom. Spoľahlivú stabilitu tlačiarne počas tlače zaisťuje pevný robustný rám konštrukcie. Plusom je veľmi rýchle nahrievanie dosky extrudéra, ktoré trvá maximálne 5 minút na nahriatie 100 °C. Nechýbajú ani bezpečnostné prvky, za ktorými sa ukrýva chránený zdroj, ako aj prepäťová ochrana proti výpadku prúdu. Ak by sa tak stalo, že náhle vypadne prúd dokáže  tlačiareň pomocou funkcie Resume pokračovať v tlači z poslednej polohy extrudéra. Dobre je riešené aj umiestnenie ventilátora do spodnej časti. Možno trochu zamrzí, že nejde o trochu účinnejší ventilátor.

              

zdroj foto: creality3dofficial.com


Rýchlosť a kvalita 3D tlače

3D tlačiareň Creality ENDER-3-PRO má veľmi dobru podporu na širokú škálu materiálov, ako sú: PLA, ABS, NYLON, PETG, WOOD, PVA, HIPS, vrátane flexibilných materiálov. Vďačí tomu predovšetkým patentovanej štruktúre vymeniteľnej trysky MK10 o priemere 0,4 mm. Tlačiareň kooperuje s materiálmi s priemerom 1,75 mm. Rýchlosť tlače je 180 mm/ s. Zariadenie môže byť neprerušene v chode až 200 hodín. Čo sa týka kvality výtlačkov, tlač je na veľmi dobre úrovni a výborne zvláda aj menšie detaily.

 

Plusy tlačiarne

- robustný hliníkový extrudér pre vyššiu stabilitu tlačového povrchu
- minimalizované riziko upchatia vlákna a nerovnomerného vytlačovanie
- odnímateľná ohybná magnetická tlačová podložka C-MAG 
- spoľahlivé ložiská znižujú trenie a hladinu hluku
- pevná konštrukcia a príjemný dizajn
- FDM technológia tlače
- všetko potrebné v štandardnom balení
- jednoduché ovládanie prostredníctvom dotykového displeja
- tlač z PC a SD karty
- veľmi dobrá podpora medzi užívateľmi na fórach
- dobrý pomer cena, výkon a kvalita tlače


Mínusy tlačiarne

- vyššia prevádzková hlučnosť
- absencia automatickej kalibrácie (potrebná manuálna kalibrácia)
- dodávaná tlačová doska len pre PLA 


Záver

Na prvý pohľad strohá 3D tlačiareň Creality Ender 3 Pro sa dodáva, ako skladačka s návodom na stavbu spolu s 8 GB mikroSD kartou. Zloženie tlačiarne je pomerne jednoduché, ktoré zvládne s troškou šikovnosti aj menej skúsený užívateľ. Pre lepšie pochopenie je k dispozícii návod na YouTube. Balenie obsahuje skúšobný filament PLA bielej farby a vystačí na niekoľko vytlačených upgradov, alebo iných vecí. Na Ender 3 Pro existuje rad upgradov - doplnkov pre vylepšenie tlačiarne. Tlačiareň sa dodáva s aktuálnym Firmware priamo od Creality. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Tlač z priloženej mikroSD prebehla na prvý pokus po nastavení BED level podložky OK. Magnetická podložka si zaslúži pochvalu. Veľmi ľahko sa čistí a vytlačené modely z nej idú ľahko dole. Na internete je veľmi dobrá podpora komunity a rady skúsenejších užívateľov, z čoho je možné čerpať pri riešení problémov, ale aj odladenia a vylepšovania rôznymi fičúrami. Táto 3D tlačiareň je vhodná pre začiatočníkov, ktorý dostanú produkt vo výbornom pomere dostupnej ceny, výkonu a kvality tlače.