Kancelária a škola

LED tlačiareň OKI C542dn

Tlačte efektívne a farebne aj v malej firme

 

Dnes sa už firmy neboja investovať do farebných laserových tlačiarní. Situácia sa zmenila s príchodom modelov, ktoré napriek tomu, že využívajú  farebné tonery, dokážu tlačiť s výborným pomerom kvality a ceny výtlačku. Malé firmy a pracovné skupiny najčastejšie používali monochromatické laserové tlačiarne. Tie im poskytovali vysokú kvalitu a produktivitu. Zvládali vysoké pracovné nasadenie a nízke náklady predstavovali aj dostatočnú ekonomickú efektívnosť v rámci firmy. Na toto prvenstvo im čoraz viac siahajú farebné laserové zariadenia. Spoločnosť OKI sa presadzuje LED tlačiarňami, nielen do veľkých podnikov, ale aj do malých firiem a pracovných skupín. Model OKI C542dn s LED technológiou tlače je ukážkou, ako tlačiť farebne v kancelárii.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: LED farebná 
Použitie firma/ domácnosť: firma
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ AirPrint/ Google Cloud Print 2.0
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: áno

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 427 mm
Hĺbka: 571 mm
Výška: 279 mm
Hmotnosť: 24 kg

Kráľom je displej

Táto farebná LED tlačiareň nás prekvapila rozmermi. Ani v menšej kancelárii nezaberie až tak veľa miesta. Aj keď k malej kompaktnej tlačiarni má ďaleko. Dizajn je skôr klasika, farebné prevedenie nevybočuje z rady kancelárskych zariadení. Čo nás však nadchlo je bezkonkurenčný displej. Ten je na ovládacom paneli spolu s numerickou klávesnicou. Nielen jeho veľkosť, ale aj intuitívne ovládanie pomocou dotykov. Môžeme povedať, že ide o jeden z najkomfortnejších ovládacích displejov na tlačiarni. Uhlopriečka má 7“ (17,5 cm) a možnosti nastavenia tlače pomocou tohto displeja sú hračkou. Celkove hodnotíme dizajn kladne. Prístup k ovládacím prvkom je pohodlný a displej môžete v miernom uhle nakloniť. Vstup papiera je v spodnej časti vo forme zásobníka s možnosťou rozšírenia a výstup papiera na hornej strane (tlačou dole). Hoci na to tento model nevyzerá má poctivú hmotnosť 24 kg.

Konektivita a široké možnosti funkcií 

LED tlačiareň OKI C542dn pripojíte USB káblom k PC, ako aj ethernet káblom do siete LAN. Využiť môžete Wireless Direct a tlačiť z mobilného zariadenia. Nechýba ani podpora priamej tlače z USB klúča. Zaistená je kompatibilita so službami ApplePrint a Google Cloud Print. Pri tlačiarni OKI C542dn najviac oceníte široké možnosti funkcií pomocou dotykového displeja. Ten využíva inteligentnú rozšíriteľnú platformu OKI, ktorá dokáže spúšťať aplikácie tretích strán, ako  PaperCut MF a Drive Image. Aj v  malej firme môžete používať pripojenie k existujúcim zariadeniam typu pull - printing. Pomocou programu SENDYS Explorer Lite a SENDYS Output Manager dokážete spravovať užívateľské profily, dokumenty, všetky tlačové úlohy a znižovať náklady. Spoločnosť OKI prináša do svojich zariadení aj bezpečnostné prvky. Tlač môžete zabezpečiť funkciou Private Print a voliteľnou funkciou Card Release. Pre bezpečné odosielanie a prijímanie dokumentov spĺňa tento model IPSec – Internet Protocol Security.

Rýchlosť a kvalita tlače

Tento model nesklame ani v náročnejšom pracovnom nasadení a za minútu vytlačí 30 strán A4 vo farebnom alebo čiernobielom režime. Maximálne rozlíšenie tlače je 1 200 x 1 200 Dpi. Prvý výtlačok dokáže vytlačiť za 7,5 sekundy. Tlačiareň obsahuje aj funkciu automatická obojstranná tlač. Vstupný zásobník papiera má kapacitu 250 listov, výstupný 150 listov. Je tu však možnosť (voliteľného) vstupného prídavného zásobníka s kapacitou 350 listov. Takýto objem papiera v zásobníkoch už vystačí na nepretržitú tlač veľkého objemu tlače. Týmto sa dostane vaša produktivita práce zase o niečo vyššie. Štandardne výrobcom odporúčaná mesačná zaťaž je 6 000 hárkov papiera. Maximálne vyťaženie má na hranici okolo 60 000 strán tlače. Kvalita tlače je vďaka LED technológii na vysokej úrovni. Tlač čiernobielych a farebných dokumentov hodnotíme na výbornú. Pri čiernobielom režime na dokumente s grafikou je veľmi dobre vidieť sýtosť čiernej a odtieňov sivej. Tlač je ostrá. Farebná tlač propagačných materiálov obstála tiež veľmi dobre. Trochu horšie výsledky sme zaznamenali pri tlači fotografií na fotopapier. Ale tento model nie je fotografická tlačiareň a primárne je určená na tlač dokumentov v kancelárií, kde obstojí výborne.

 

Plusy tlačiarne

- kvalitné továrenské spracovanie
- vysoká kvalita farebnej tlače
- rýchlosť tlače
- možnosť rozšírenia voliteľným prídavným zásobníkom
- široké možnosti funkcií
- funkcie zabezpečenia tlače
- duplex
- komfortný dotykový displej (LED, podsvietený, farebný, uhlopriečka 17,5 cm)
- OKI Smart Extendable Platform (sXP)
- webové rozhranie
- možnosť tlače z hostiteľského USB 
- možnosti nastavenia ikon 
- možnosť výmeny spotrebného materiálu (tonery, obrazový valec, zapekacia jednotka)
- dostupná cena

Mínusy tlačiarne

- v základnom prevedení neobsahuje Wi-Fi modul 
- vyššia hmotnosť
- robustnejší vzhľad
- vyššia hlučnosť

Náplne do tlačiarne

LED tlačiareň OKI C542dn tlačí pomocou LED technológie a využíva  4 samostatné tonery (CMYK). Štandardné farebné s kapacitou 1 500 alebo voliteľné XL s kapacitou 6 000 strán, a čierny toner s kapacitou 1 500 strán alebo voliteľný XL s kapacitou 7 000 strán. Táto vyťaženosť toneru je pri  5 % pokrytí. Valec má životnosť zhruba 30 000 strán.

Náklady na tlač 

Pri používaní štandardného farebného  tonera sú náklady na tlač jednej strany približne 0,046 €. Používaním farebného XL tonera (cyan, magenta, yellow) dokážete tlačiť za cenu 0,036 € za výtlačok. Čiernobiely výtlačok so štandardným tonerom (black) sa pohybuje v cene 0,022 €. Ak zvolíte XL čierny toner vaše náklady na tlač jednej strany sa môžu pohybovať zhruba okolo 0,017 €. Cena výtlačku záleží samozrejme od hustoty pokrytia. 

Zhodnotenie

Model OKI C542dn si poradí v kancelárii na výbornú. Je to spoľahlivé zariadenie s veľmi intuitívnym ovládaním a inteligentnými funkciami. Veľký prehľadný displej umožňuje pohodlné nastavenie tlače so všetkými pramaterami a rýchlu prácu s tlačovými úlohami. Nielen rýchla kvalitná tlač, ale aj kontrola nad vašou tlačou a nákladmi je dôležitá. A to umožňuje správa tlačových úloh všetkých užívateľov. Máte tak prehľad o výstupe tlače a nákladoch. Kladné hodnotenie si zaslúži možnosť výmeny spotrebného materiálu, alebo častí, ktoré sa opotrebujú používaním. Užívateľ si tak môže sám vymeniť nielen toner, ale i obrazový valec. Dostupná je aj náhradná zapekacia jednotka a pásová jednotka.

Tip pre vás

Výrobca OKI ponúka po bezplatnej registrácii, rozšírenú 3-ročnú záruku na zariadenie aj pre firemných zákazníkov. Podmienkou je registrácia do 30 dní od zakúpenia výrobku.