Tonery a náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Kancelária a škola

Vyberáme tlačiareň do domácnosti (zn. dostupná cena)

Ak práve v tomto období uvažujete o nákupe tlačiarne máte na výber z toho, čo sa dostalo do predaja po covidovej, čipovej a v súčasnosti aj prebiehajúcej vojnovej kríze. Pomaly si ako zákazníci začíname uvedomovať, že vyberať si už musíme podľa aktuálnej dostupnosti a nie podľa uvedenia nových modelov. Čo sa týka tlačiarní situácia je dobrá a ponuka atramentových aj laserových zariadení je stále dosť bohatá. Pozreli sme sa na základne modely pre nenáročného domáceho užívateľa, tlačiarne vyhovujúce pre Home Office  alebo domácu kanceláriu živnostníka a spoľahlivé zariadenia do malej kancelárie s menšou pracovnou skupinou. Akú prvú ideme vyberať lacnú tlačiareň do domácnosti pre občasnú tlač.

Atramentová tlačiareň za pár eur

Pre domácnosť, kde sa tlačí v malom objeme, niekoľko strán mesačne, nie je potrebná drahá tlačiareň nabitá funkciami. Celkom zaujímavé zariadenie nájdete v ponuke obchodov už v cene 50 €. Dokonca mierne pod touto cenovkou, už v cene 44 € sme objavili farebnú atramentovú tlačiareň v malej kompaktnej veľkosti. Ide o jednoúčelové zariadenie pre tlač s bezdrôtovou konektivitou pomocou Wi-Fi s funkciou bezokrajovej tlače fotografií. Je to model Canon PIXMA TS305. Tlačiareň tlačí v rozlíšení 4 800 x 1 200 Dpi na maximálny formát A4. Nejde síce o rýchle zariadenie, ktoré vám bude chrliť výtlačky veľkou rýchlosťou, ale pre nenáročného domáceho používateľa to postačí. Za minútu tak dostanete približne 7 až 8 strán čiernobielej tlače alebo 4 farebné výtlačky. Vstupný zásobník má kapacitu 60 listov, čo je síce málo, ale pri občasnej tlači to nebude problém. Ovládanie je jednouché a to pomocou niekoľkých ovládacích tlačidiel na ovládacom paneli. To čo by vás mohlo od nákupu tejto cenovo dostupnej tlačiarne odradiť je cena atramentových náplní. Tam sa v podstate za obidve originálne kazety čiernu a farebnú typu tricolor vo verzii XL dostaňte na sumu rovnajúcej sa cene tlačiarne. Niečo málo sa dá ušetriť nákupom multipacku alebo alternatívnymi náplňami


Napriek tomu, že ide aktuálne o jednu z najlacnejších tlačiarní v predaji, cena za 1 stranu tlače nie je taká priaznivá, ako pri atramentových tlačiarňach s tankovým zásobníkom. Tie majú výhodu nielen rýchleho dopĺňania atramentu, ale aj cena za náplne je oveľa nižšia. Bohužiaľ cena tlačiarne s tankovým systémom sa pohybuje od 130 € v závislosti od modelu. Ak by sme vybrali jednu z farebných tlačiarní s tankovým systémom Epson EcoTank L1210, tak by sme investovali niečo okolo 125 €. To je oproti najlacnejšej atramentovej tlačiarni s kazetami skoro 3 -násobok. Oproti tomu ak porovnáme cenu náplní, tak 4 atramentové fľaštičky s atramentom nás budú stáť polovicu cenu, ako 2 atramentové kazety. Ďalším faktorom je oveľa vyššia a to až 10 - násobná vyťaženosť náplní do tankového zásobníka, ako vyťaženosť atramentových cartridgov.

Ďalším mínusom je, ak netlačíte veľa aj ten zvyšok atramentu v tlačiarni vám môže pri nečinnosti v kazetách uschnúť. Dobrým riešením by bola lacnejšia laserová tlačiareň. Ich cena je vyššia a ak by sme vybrali monochromatickú tlačiareň s laserovou technológiou, tak by sme zaplatili cenu tankovej farebnej tlačiarni. 


Laserová tlačiareň do domácnosti

Jedným  z cenovo dostupných zariadení s laserovou technológiou je jednoúčelová tlačiareň Canon i-Sensys LBP6030B. Treba však podotknúť, že tento model je dostupný už iba v pár obchodoch, respektíve e-shopoch. Skôr je tu šanca na niektorý model  v cenovej relácii 185 € a viac. Napríklad HP LaserJet M209dwe, ktorého cena je niekde tesne pod 200 €. Ponúka však kvalitnú laserovú tlač s konektivitou USB, LAN a Wi-Fi. Laserový toner má kapacitu 1 100 strán v štandardnej verzii alebo vo veľkokapacitnej verzii 2 400 strán. Treba dodať, že napriek tomu že ide cenovo dostupnú laserovú tlačiareň jej využitie nájde skôr domácnosť s viacerými užívateľmi. 

 


Vybrať si tlačiareň do domácnosti nie je ťažké, ak viete ako ju využijete. Napriek tomu, že lacné zariadenia zväčša majú drahšie náplne a nie veľmi priaznivú cenu za tlač 1 strany, nie je dôvod kupovať prehnane drahé zariadenie, ktorého potenciál nevyužijete. Ak máte obavy o vyschnutie atramentu môžete zainvestovať viac a byť si istý laserovým tonerom, ktorý vám vydrží ako ho budete potrebovať. Je však dobré vedieť, že ak tlačíte málo a máte nízky rozpočet, sú v ponuke aj cenovo dostupné tlačiarne.