Kancelária

Vyberáme tlačiareň do domácnosti (zn. dostupná cena)

Ak práve v tomto období uvažujete o nákupe tlačiarne máte na výber z toho, čo sa dostalo do predaja po covidovej, čipovej a v súčasnosti aj prebiehajúcej vojnovej kríze. Pomaly si ako zákazníci začíname uvedomovať, že vyberať si už musíme podľa aktuálnej dostupnosti a nie podľa uvedenia nových modelov. Čo sa týka tlačiarní situácia je dobrá a ponuka atramentových aj laserových zariadení je stále dosť bohatá. Pozreli sme sa na základne modely pre nenáročného domáceho užívateľa, tlačiarne vyhovujúce pre Home Office  alebo domácu kanceláriu živnostníka a spoľahlivé zariadenia do malej kancelárie s menšou pracovnou skupinou. Akú prvú ideme vyberať lacnú tlačiareň do domácnosti pre občasnú tlač.

Atramentová tlačiareň za pár eur

Pre domácnosť, kde sa tlačí v malom objeme, niekoľko strán mesačne, nie je potrebná drahá tlačiareň nabitá funkciami. Celkom zaujímavé zariadenie nájdete v ponuke obchodov už v cene 50 €. Dokonca mierne pod touto cenovkou, už v cene 44 € sme objavili farebnú atramentovú tlačiareň v malej kompaktnej veľkosti. Ide o jednoúčelové zariadenie pre tlač s bezdrôtovou konektivitou pomocou Wi-Fi s funkciou bezokrajovej tlače fotografií. Je to model Canon PIXMA TS305. Tlačiareň tlačí v rozlíšení 4 800 x 1 200 Dpi na maximálny formát A4. Nejde síce o rýchle zariadenie, ktoré vám bude chrliť výtlačky veľkou rýchlosťou, ale pre nenáročného domáceho používateľa to postačí. Za minútu tak dostanete približne 7 až 8 strán čiernobielej tlače alebo 4 farebné výtlačky. Vstupný zásobník má kapacitu 60 listov, čo je síce málo, ale pri občasnej tlači to nebude problém. Ovládanie je jednouché a to pomocou niekoľkých ovládacích tlačidiel na ovládacom paneli. To čo by vás mohlo od nákupu tejto cenovo dostupnej tlačiarne odradiť je cena atramentových náplní. Tam sa v podstate za obidve originálne kazety čiernu a farebnú typu tricolor vo verzii XL dostaňte na sumu rovnajúcej sa cene tlačiarne. Niečo málo sa dá ušetriť nákupom multipacku alebo alternatívnymi náplňami


Napriek tomu, že ide aktuálne o jednu z najlacnejších tlačiarní v predaji, cena za 1 stranu tlače nie je taká priaznivá, ako pri atramentových tlačiarňach s tankovým zásobníkom. Tie majú výhodu nielen rýchleho dopĺňania atramentu, ale aj cena za náplne je oveľa nižšia. Bohužiaľ cena tlačiarne s tankovým systémom sa pohybuje od 130 € v závislosti od modelu. Ak by sme vybrali jednu z farebných tlačiarní s tankovým systémom Epson EcoTank L1210, tak by sme investovali niečo okolo 125 €. To je oproti najlacnejšej atramentovej tlačiarni s kazetami skoro 3 -násobok. Oproti tomu ak porovnáme cenu náplní, tak 4 atramentové fľaštičky s atramentom nás budú stáť polovicu cenu, ako 2 atramentové kazety. Ďalším faktorom je oveľa vyššia a to až 10 - násobná vyťaženosť náplní do tankového zásobníka, ako vyťaženosť atramentových cartridgov.

Ďalším mínusom je, ak netlačíte veľa aj ten zvyšok atramentu v tlačiarni vám môže pri nečinnosti v kazetách uschnúť. Dobrým riešením by bola lacnejšia laserová tlačiareň. Ich cena je vyššia a ak by sme vybrali monochromatickú tlačiareň s laserovou technológiou, tak by sme zaplatili cenu tankovej farebnej tlačiarni. 


Laserová tlačiareň do domácnosti

Jedným  z cenovo dostupných zariadení s laserovou technológiou je jednoúčelová tlačiareň Canon i-Sensys LBP6030B. Treba však podotknúť, že tento model je dostupný už iba v pár obchodoch, respektíve e-shopoch. Skôr je tu šanca na niektorý model  v cenovej relácii 185 € a viac. Napríklad HP LaserJet M209dwe, ktorého cena je niekde tesne pod 200 €. Ponúka však kvalitnú laserovú tlač s konektivitou USB, LAN a Wi-Fi. Laserový toner má kapacitu 1 100 strán v štandardnej verzii alebo vo veľkokapacitnej verzii 2 400 strán. Treba dodať, že napriek tomu že ide cenovo dostupnú laserovú tlačiareň jej využitie nájde skôr domácnosť s viacerými užívateľmi. 

 


Vybrať si tlačiareň do domácnosti nie je ťažké, ak viete ako ju využijete. Napriek tomu, že lacné zariadenia zväčša majú drahšie náplne a nie veľmi priaznivú cenu za tlač 1 strany, nie je dôvod kupovať prehnane drahé zariadenie, ktorého potenciál nevyužijete. Ak máte obavy o vyschnutie atramentu môžete zainvestovať viac a byť si istý laserovým tonerom, ktorý vám vydrží ako ho budete potrebovať. Je však dobré vedieť, že ak tlačíte málo a máte nízky rozpočet, sú v ponuke aj cenovo dostupné tlačiarne.