Kancelária

Recenzia multifunkcie HP OfficeJet Pro 8730

Výkonný pracant do kancelárie

Multifunkcia výrobcu HP z modelovej rady OfficeJet Pro patrí k zariadenia, ktoré si poradia aj vo väčšej kancelárii. Ide o atramentovú, farebnú tlačiareň typu All-in-one. Aj keď tlačí atramentovou technológiou, náklady na tlač sú porovnateľné s veľkokapacitnou laserovou tlačou a v niektorých prípadoch dokonca nižšie. Môžete tak získať pre svoju pracovnú skupinu multifunkčnú tlačiareň s nízkymi nákladmi na tlač, výbornou funkčnosťou a konektivitou. Rýchlosť tlače obstojí aj v náročnom pracovnom nasadení a kvalita je na vysokej úrovni. Aby sme ju len nechválili, pozreli sme sa na ňu bližšie, aké sú plusy a mínusy tejto multifunkcie. 

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: atramentová farebná
Použitie firma/ domácnosť : firma, malá - stredne veľká pracovná skupina
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN/ Wi-Fi/ NFC
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie/Fax/ HP ePrint/ AirPrint
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: áno

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 499 mm
Hĺbka: 503 mm
Výška: 327 mm
Hmotnosť: 15 kg

Mierne futuristický dizajn

Musíme povedať, že táto multifunkcia nás po vybalení prekvapila futuristickým vzhľadom s jemne zaoblenými hranami všade, kde len to bolo možné. Napriek tomu je dizajn atraktívny aj keď pôsobí robustnejšie. Farebné prevedenie bielej v kombinácií s tmavo sivou, skoro čiernou je elegantné. Práve čierna časť v ktorej je zasadený 10,9 cm veľký, dotykový displej je dominantným prvkom. Hoci stále môžeme hovoriť o kompaktnej veľkosti kancelárskeho zariadenia, nečakajte ľahko-prenosnú tlačiareň. Svojimi rozmermi na menšom kancelárskom stole, kde budete aj pracovať zaberie dosť miesta. Tlačidlo zapínania sa nachádza na prednej strane vľavo dole a zapnutie je indikované diódou. Hneď nad tlačidlom je hostiteľský USB port pre priame pripojenie USB zariadení. Po zapnutí multifunkcie sa všetko potrebné pre nastavenie a tlačové úlohy vykonáva na veľkom farebnom dotykovom displeji, čo je veľmi pohodlné. Nad displejom v hornej tmavšej časti je otvárací kryt pod ktorým sú atramentové kazety. Hneď po otvorení k ním máte jednouchý prístup. Sú označené farebne a nechýba ani nálepka s inštrukciami, ako kazety vložiť alebo vymieňať. Celý proces výmeny je preto veľmi rýchly a zvládne ho každý. Po zatvorení sa využíva priestor nad krytom na výstup papiera. V spodnej časti zariadenia sa nachádza vstupný zásobník na papier a horná časť patrí plochému skeneru. Aj napriek robustnému vzhľadu je multifunkcia HP OfficeJet Pro 8730, čo sa týka dizajnu veľmi zaujímavým zariadením s komfortným ovládaním. 

 

 

Funkcie na výbornú

Ak potrebujete výkonné kancelárske zariadenie, ktoré tlačí vo vysokej kvalite čiernobiele dokumenty, ale aj farebné grafy a obrázky, tento model vás nesklame. Ponúka toho viac. Okrem tlače obsahuje funkciu kopírovania, skenovania a faxu. Možnosti pripojenia sú bohaté a to nielen klasickým USB  káblom, ale aj bezdrôtovo a pomocou ethernet kábla do siete LAN. Využiť tak môžete rýchlu bezdrôtovú tlač pomocou Wi-Fi z mobilných zariadení a notebookov, ale aj zapojenie do siete v rámci pracovnej skupiny. Navyše má tento model aj podporu NFC. V rámci bezdrôtového pripojenia nechýba, ani možnosť tlače pomocou HP ePrint alebo Apple AirPrint. Multifunkcia obsahuje široké možnosti nastavenia tlače, podporuje multitasking a samozrejme aj automatickú obojstrannú tlač. Menu je zrozumiteľné a celé užívateľské rozhranie intuitívne a pohodlné. V rámci bezpečnosti firemnej tlače môžete s touto multifunkciu využívať aj službu HP JetAdvantage Private Print, ktorá je zadarmo pre všetky krajiny. 

Rýchlosť a kvalita tlače obstojí aj v kancelárii s vysokým vyťažením 

O spoľahlivý výkon sa stará procesor s frekvenciou 1,2 GHz a 512 MB pamäť. Multifunkcia tlačí atramentovou technológiou v maximálnom rozlíšení 2 400 x 1 200 Dpi. Rýchlosť farebnej tlače je 20 strán za minútu a v čiernobielom režime je to až 24 strán za minútu. Maximálny formát papiera je A4. Prvý čiernobiely výtlačok tlačiareň vyprodukuje za necelých 10 sekúnd a pri farebnej tlači je to 11 sekúnd. Doporučený mesačný objem tlače je 250 až 2 000 strán. Kapacita zásobníka papiera je 250 listov na vstupe a 150 listov papiera na výstupe. Podpora typu médií je široká a multifunkcia si poradí s papierom od 60 – 280 g/m2. Čo sa týka kvality tlače je výborná a niet jej čo vytknúť. Skener s rozlíšením 1 200 Dpi ponúka kvalitné skenovanie dokumentov a nechýba, ani automatický podávač papiera na 50 listov. Dokumenty dokáže zariadenie kopírovať rýchlosťou 36 kópií za minútu. Čo sa týka faxu, ten potrebuje 4 sekundy na 1 stránku. Náklady napriek atramentovej technológii sú nízke. Výrobca uvádza až o 50 % nižšie náklady na tlač jednej stránky v porovnaní s laserovou tlačou. 

 

Plusy 

- vysoký výkon pre náročné pracovné prostredie
- kvalita tlače
- rýchlosť tlače
- farebná tlač
- funkcie All-in-one (tlač, kopírovanie,obojstranné skenovanie, fax)
- moderný ergonomický dizajn
- bohatá konektivita (USB, Wi-Fi, LAN, NFC)
- duplex (automatická obojstranná tlač)
- komfortný dotykový displej
- užívateľské rozhranie a ovládanie
- rýchly systém výmeny kaziet

Mínusy

- rozbúšenejší vzhľad
- rozmery 
- trochu vyššia hlučnosť

Náplne do tlačiarne

Multifunkcia HP OfficeJet Pro 8730 tlačí atramentovou technológiou a k tlači využíva 4 samostatné atramentové kazety (CMYK). Okrem štandardnej veľkosti kaziet HP 953 s kapacitou 1 000 strán pre čierny atrament a 700 strán pre farebné atramenty (žltá, purpurová, azúrová), môžete využívať aj veľkokapacitné kazety HP 953XL. Tie majú kapacitu 2 000 strán pre čierny atrament a 1 600 strán pre farebné atramenty. Tento model podporuje aj kazetu s čiernym atramentom s označením HP 957XL, s vysokou vyťaženosťou až 3 000 strán A4. Údaje sú samozrejme špecifikované pre vyťaženosť pri 5% pokrytí. Tlač s týmto atramentom  je odolná voči vode, rozmazaniu, vyblednutiu po čase a zvýrazňovačom. 

 

Zhodnotenie na záver

Multifunkcia HP OfficeJet Pro 8730 je výkonné zariadenie do náročného pracovného prostredia, kde sa tlačí väčší objem tlače, využíva sa kopírovanie, skenovanie a fax. Ten už v dnešnej dobe, nie je tak obľúbený, ako tomu bolo v minulom desaťročí, ale využitie v rámci firmy pre neho stále môžete nájsť. Kvalita výtlačkov je na vysokej úrovni a pochvalu si zaslúži aj konektivita. Hlavne rýchle pripojenie pomocou Wi-Fi a tlač z mobilných zariadení, ale aj jednoduché spárovanie mobilu alebo tabletu pomocou technológie NFC. Vytlačiť si môžete veľmi rýchlo dokumenty Word alebo PDF a to priamo z vášho USB kľúča. Zariadenie je kompatibilné s operačnými systémami Windows, Mac OS aj distribúcií USB Linux. Multifunkcia si poradí s maximálnym mesačným zaťažením až 30 000 strán tlače. Pre domácich užívateľov ju veľmi neodporúčame. Jej výkon a efektivita práce by nebola naplno využitá. Rovnako aj priestorovo, by zabrala dosť miesta. Ak by sme mali vypichnúť nejaké mínusy, tak trochu hlučnejšia tlač a väčšie rozmery. Dizajn sa nemusí každému páčiť, my však voči nemu nemáme výhrady.
Celkovo ide o rýchlu, vynikajúcu multifunkčnú atramentovú tlačiareň, ktorá má niektoré funkcie, ktoré vidíme v drahších laserových tlačiarňach. Výkon, rýchlosť, kvalita a rozsah možností prístupu k tlači sú ideálne riešenie pre malú až stredne veľkú firmu.

Tip pre vás

Ak používate v akejkoľvek multifunkcii Fax, dbajte na ochranu. Práve Fax v multifunkčných zariadeniach môže byť  najzraniteľnejším miestom zariadenia zapojeného do podnikovej siete.