Kancelária

Polaroid Now+ vaše okamžité fotografie

Dnešná instantná doba využíva vo veľkej miere instantné riešenia a jednou z nich sú fotoaparáty pre okamžité fotografie a malé insta-tlačiarne. Ako synonymum instantnej fotografie múžeme pokladať Polaroid, ktorý aj dnes ponúka používateľom nové modely založené na princípe okamžitého vytvorenia foto. Už v roku 1948 prišla spoločnosť s prvým fotoaparátom tohto druhu Polaroid Land Camera, model 95, ktorý sa predával za približne 90 dolárov v obchodnom dome Jordan Marsh v Bostone. Zisky z predaja dosiahli za prvý rok skoro 5 miliónov. Po nástupe digitálnej fotografie prechádzala spoločnosť ťažkými časmi, no jej instantná fotografia nestratila na obľúbenosti. Dnes ponúka spoločnosť niekoľko instantných modelov fotoaparátov.

Nový model Polaroid NOW+ nástupca Polaroid Now

Na rozdiel od iných fotoaparátov Polaroid Now+ si neláme hlavu s viacerými šošovkami alebo nadbytočnými funkciami pripojenia. Namiesto toho má systém automatického zaostrovania, ktorý rozpozná objekt a potom šikovne zasunie 35 mm alebo 40 mm objektív podľa toho, ako ďaleko je objekt od fotoaparátu. Polaroid tvrdí, že týmto spôsobom dokáže fotoaparát zachytiť správny objekt, či už ide o portrét alebo snímku krajiny. 

Ani dizajnom sa priveľmi Polaroid neodkláňa od svojej klasiky. Plastové telo, na prvý pohľad môže pôsobiť trochu lacno, ale fotoaparát je kvalitne továrensky spracovaný a plasty sú pevné. Na zadnej strane nájdete typický Polaroid hľadáčik a tri okrúhle tlačidlá. Žlté tlačidlo slúži pre zapnutie a vypnutie, čierne má funkciu indikátora zostávajúcich fotografii v kazete (štandardne je ich počet 8 ks v 1 kazete). Najmenšie z tlačidiel má funkciu zapnutia a vypnutia blesku a pri dvojitom stlačení prepína fotoaparát do režimu dvojitej expozície. Fotoaparát má vstavanú lítium-iónovú batériu, ktorá s plným nabitím vydrží približne pre 120 fotografií. Súčasťou balenia je samozrejme aj nabíjací kábel, ktorým sa fotoaparát nabíja pomocou micro-USB portu, ktorý je na bočnej strane. Rozmery zariadenia sú 150,16 mm x 112,2 mm x 95,48 mm a hmotnosť 457 gramov bez vloženej kazety s filmom. Pre lepšiu kreativitu pri vytváraní fotografií slúži doplnková sada 5 filtrov objektívu. Tie dokážu prehĺbiť kontrast alebo pridať nové efekty, ako napríklad hviezdny blesk, červená, modrá, žltá a oranžová vintácia.

 

zdroj foto: polaroid.com

 

Pomocou aplikácie Polaroid môžete priamo vo svojom mobilnom zariadení aktivovať ďalšie kreatívne nástroje s funkciami zaostrenia s prioritou clony, tvorby filmových fotografií s režimom statívu. Najnovšie sú to aj funkcie maľovanie svetlom, dvojitá expozícia, manuálny režim a ďalšie. Fotoaparát ponúka systém uzávierky1/ 200 - 1 sek., 1/ 200 - 30 sek. a režim Bulb pomocou aplikácie. Čas potrebný na vyvolanie fotografie po vyfotení je približne 10 – 15 minút pri farebnom filme a 10 minút pri čiernobielom filme.

 

K fotoaparátu Polaroid Now+ budete potrebovať instantné náplne, teda kazety, ktoré obsahujú samotný film pre vytvorenie fotografie. Pre tento model sú k dispozícii Color i-Type Film kazety, ktoré obsahujú 8 instantných fotografií rozmeru 88 x 108 mm s bielymi rámčekmi. Ak máte radi čiernobielu fotografiu, pre vás je k dispozícii aj kazeta B&W i-Type Film. Kazeta (či už farebná alebo čiernobiela) stojí približne 16 €. Týmto sa dostanete na cenu 2 € za jednu fotografiu, čo rozhodne nie je málo.

 

Ovládanie je intuitívne a naozaj veľmi jednoduché. Stačí na bočnej strane stlačiť tlačidlo, po ktorom sa predná hrana otvorí a v nej uvidíte voľný otvor. Následne vložiť kazetu s filmami, zavrieť a môžete fotiť. Tu nie je čo pokaziť. Spúšť je dvojkroková, takže miernym zatlačením sa fotoaparát najskôr automaticky zaostrí. Bohužiaľ tento krok signalizuje iba mierny zvuk. V hľadáčiku nevidíte, čo máte zaostrené (keďže nejde o digitálnu zrkadlovku). Toto naozaj potrebuje zvyk a doskúšanie si aj keď na úkor pokazených fotografií. Ak máte v prvom medzi-kroku spúšte zaostrené, stačí dotlačiť tlačidlom, pevne podržať 1-2 sekundy a fotografia vyjde z fotoaparátu. Následne sa spustí chemický proces a do 10 -15 minút uvidíte výsledok svojej snahy. Polaroidová fotografia využíva chemický proces na papier, kde fyzicky v reálnom čase vidíte vývoj fotografie.

 

Hodnotiť kvalitu vytlačených fotografií nebudeme. Pri rozsahu ohniska 35 – 40 mm si treba dať pozor na blízke objekty, ktoré strácajú trochu na ostrosti. Pri horších svetelných podmienkach sa nevyhnete používaniu blesku. Veľmi dobre na tom sú fotografie vyfotené v exteriéri za slnečného dňa. Tu si však treba uvedomiť, že instantné fotografie nemajú za účel vyzerať vysoko kvalitne, ale majú zachytiť ten správny moment pri rôznych príležitostiach. Ich čaro spočíva v okamžitej podobe originálnej štvorcovej Polaroid fotografie.

 

Polaroid Now+ je v ponuke v niekoľkých farbách a v rôznych variantoch balenia. Základné balenie obsahujúce iba fotoaparát vás vyjde na 149,99 €. Ak si priplatíte môžete získať v balení ku fotoaparátu balenie filmov, sadu kazeta s filmom a darčekový album alebo originál Polaroid popruh k fotoaparátu. Okrem základnej verzie je na výber štartovacia sada a rôzne cestovné balenia. Vyberať si môžete aj balenie filmov. Tie sú farebné, čiernobiele, s bielym a čiernym rámom alebo tematické edície (metallic nights, silver linings, keith haring, daydream, golden moments, spectrum).

 

Polaroid Now+ je okamžitý fotoaparát so sprievodnou aplikáciou na manuálne ovládanie expozície. Je to skvelý nástroj pre umelcov a tvorcov, ale za fotografiu zaplatíte viac, ako u konkurenčných fotoaparátov rovnakého typu. Napriek tomu krásny originálny retro dizajn fotoaparátu Polaroid si nájde svojich fanúšikov. Je nástupcom staršieho veľmi populárneho modelu Polaroid Now s nižšou cenovkou.