Tonery a náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Modelová rada tlačiarne

Modelová rada nálpne

Kancelária a škola

Porovnanie atramentových tlačiarní s tankovým zásobníkom

Atramentové tlačiarne s tankovým zásobníkom

Vyhrali sme pre vás multifunkčné tlačiarne s atramentovou technológiou, ktoré majú integrovaný veľkokapacitný zásobník pre dlhú výdrž farebnej tlače, či už grafiky alebo fotografií. Práve tento bez - kazetový systém (bez používania cartridgov) je čoraz populárnejší nielen u užívateľov, ale aj výrobcov. Atrament sa dopĺňa jednoduchým spôsobom z fľaštičiek do zásobníka. Tankový zásobník je buď po strane zariadenia alebo najnovšie integrovaný priamo v zariadení. Druhý spôsob je z estetickej stránky dizajnu oveľa príjemnejší. Do nášho hľadáčika sa dostali modely výrobcov Epson, CanonHewlett Packard. Vyberali sme so zreteľom na cenu, ktorá by mala byť dostupná aj pre užívateľov v domácnosti.

Trojica atramentových multifunkcií sa pohybuje v cenovej hladine 150 - 200 €. Môžeme teda povedať, že ide o nižšiu strednú triedu. Tieto multifunkcie tlačia na max. veľkosť papiera formátu A4 a všetky modely používajú k tlači farebný atrament z tankových zásobníkov.

 

Malá vojna dizajnu

Multifunkcia Canon Pixma G3400 sa nám po dizajnovej stránke páčila najviac. Má mierne zaoblené hrany, kompaktné rozmery a hlavne zásobník na atrament integrovaný priamo v tele zariadenia. Nádržky zásobníka sú umiestnené po oboch stranách. Ľavá predná strana je pridelená pre samostatnú nádržku pre čierny atrament a pravá pre tri oddelené farebné atramenty. Takéto umiestnenie po oboch stranách pôsobí vyvážane. V strede je klasický výstup papiera s výsuvnou lištou. Ovládacie tlačidlá, ktorých je minimum sú umiestnené na pravej hornej strane. Model pôsobí moderne a elegantne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmery a hmotnosť: Šírka: 445 mm/ Hĺbka: 330 mm/ Výška: 163 mm/ Hmotnosť: 5,8 kg

 

 Model: Canon Pixma G3400  Parametre
 Technológia tlače  Atramentová 
 Rozhranie  USB, LAN,
 Maximálne rozlíšenie tlače  4 800 x 1 200 Dpi
 Rýchlosť čiernobielej tlače  8,8 str./ min.
 Rýchlosť farebnej tlače  5 str./ min.
 Doba tlače prvej strany  -
 Maximálny formát papiera  A4
 Funkcie  Tlač, kopírovanie, skenovanie
 Duplex (obojstranná tlač)  nie
 Vstupný zásobník papiera   100 listov (zadný podávač)
 Výstupný zásobník papiera  -
 Náplne  atrament (tankový zásobník)
 LED displej  nie

 

 

Druhý z modelov multifunkcia Epson Eco Tank ITS L3050 má rovnako príjemne zaoblené hrany, telo s kompaktnými rozmermi sa hodí do malej kancelárie aj do domácnosti. Zásobník je umiestený na jednej strane zariadenia. Kopíruje pravý bok multifunkcie a nie je integrovaný, ale skôr, ako prídavný modul. Na čelnej strane je výklopný ovládací panel s dotykovými tlačidlami. Vďaka nemu pôsobí tento model pekne a moderne. Továrenské spracovanie je kvalitné a použité plasty sú rovnako, ako pri modeli Canon Pixma G3400 dostatočne pevné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmery a hmotnosť: Šírka: 445 mm/ Hĺbka: 304 mm/ Výška: 169 mm/ Hmotnosť: 4,9 kg

 

 Model: Epson Eco Tank ITS L3050  Parametre
 Technológia tlače  Atramentová 
 Rozhranie  USB, LAN,
 Maximálne rozlíšenie tlače  5 760 x 1 440 Dpi
 Rýchlosť čiernobielej tlače  33 str./ min.
 Rýchlosť farebnej tlače  15 str./ min.
 Doba tlače prvej strany  -
 Maximálny formát papiera  A4
 Funkcie  Tlač, kopírovanie, skenovanie
 Duplex (obojstranná tlač)  nie
 Vstupný zásobník papiera   100 listov 
 Výstupný zásobník papiera  30 listov
 Náplne  atrament (tankový zásobník)
 LED displej  nie

 

 

Posledný z modelov HP Ink Tank Wireless 415 má dizajn typický pre radu INK s pridaným bočným zásobníkom na pravej strane. Má jemne ergonomicky zaoblené hrany, minimum ovládacích prvkov a malý displej na hornej ľavej strane a na pravej strane je pripojený zásobník. Ten nekopíruje celý bok zariadenia a tak na prvý pohľad spoznáte, že ide o prídavný zásobník. Napriek tomu celkový dizajn je príjemný a multifunkcia je kvalitne spracovaná. Plasty sú dostatočne pevne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmery a hmotnosť: Šírka: 525 mm/ Hĺbka: 310 mm/ Výška: 158 mm/ Hmotnosť: 4,67 kg

 

 Model: HP Ink Tank Wireless 415  Parametre
 Technológia tlače  atramentová 
 Rozhranie  USB, LAN,
 Maximálne rozlíšenie tlače  1 200 x 1 200 Dpi
 Rýchlosť čiernobielej tlače  8 str./ min.
 Rýchlosť farebnej tlače  5 str./ min.
 Doba tlače prvej strany  14 sek. čb/ 18 sek. farebne
 Maximálny formát papiera  A4
 Funkcie  tlač, kopírovanie, skenovanie
 Duplex (obojstranná tlač)  nie
 Vstupný zásobník papiera   50 listov
 Výstupný zásobník papiera  -
 Náplne  atrament (tankový zásobník)
 LED displej  áno

 

 

Všetky tri modely sú v čiernom farebnom prevedení a čo sa týka zásobníkov atramentu, najviac sa nám pozdávalo prevedenie multifunkcie Canon Pixma G3400. Boli hneď dva a umiestnené vyvážene so zreteľom na celkový dizajn. Prístup k ním pri dopĺňaní bol priamo z prednej strany. Model Epson Eco Tank ITS L3050 má zase plus v ovládacom paneli, ktorý sa dá v určitom uhle vyklopiť a ovládanie je tak veľmi pohodlné. Atrament sa dopĺňa do zásobníka z bočnej strany a tak je tomu aj pri zariadení HP Ink Tank Wireless 415. Preto pri týchto dvoch modeloch už musíte zvážiť kam ich umiestnite, aby ste mali priestor pri dopĺňaní atramentu a aj prístup k ovládacím tlačidlám na hornej strane. V prospech modelu HP však  hrá jeho cena, ktorá je zo všetkých troch zariadení najnižšia.

 

Funkcie

Trojica zariadení ponúka okrem farebnej atramentovej tlače aj kopírovanie a skenovanie. Konektivita je vo všetkých prípadoch zabezpečená nielen klasickým pripojením pomocou USB kábla, ale aj podporou pre bezdrôtové pripojenie pomocou Wi-Fi. Využiť tak môžete tlač z mobilných zariadení, ako aj pristúp k cloudovým službám. Okrem Apple AirPrint a  Google Print môžete využiť aj možnosti výrobcu. V prípade Epson  je to Epson iPrint a Epson Email Print. Canon ponúka službu Pixma Cloud Link a Canon Print. Základné funkcie, ako je bezokrajová tlač, tlač viac strán na jeden hárok ponúkajú všetky tri modely. Ani jedna z multifunkcií nepodporuje automatickú obojstrannú tlač. Tú si v prípade týchto zariadením môžete zvoliť manuálne. Čo sa týka podpory operačných systémov, žiadna z multifunkcií nemá problém s bežne používanými OS Windows, Mac OS alebo mobilnými Android a iOS.

Rýchlosť a kvalita tlače

Pri rýchlosti v najvyššej kvalite sú sily skoro vyrovnané. Trochu lepší výkon podáva Epson Eco Tank ITS L3050, ale naozaj iba minimálny. Pri zníženej kvalite však práve táto multifunkcia dokáže vytlačiť až 33 strán v čiernobielom režime a približne 15 strán vo farebnom režime. Kvalita tlače bežného dokumentu bez obrázkov je približne rovnaká. Lepšie podanie čiernej vykázala multifunkcia Canon Pixma G3400. S farebnými fotografiami si zase najlepšie poradil model Epson Eco Tank ITS L3050. Tento model má aj najvyššie maximálne rozlíšenie tlače a to až 5 760 Dpi.

Atramenty do zásobníka tlačiarne

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu a to sú samotné atramenty do zásobníkov. Všetky modely majú oddelené nádržky pre čierny, azúrový, purpurový a žltý atrament.

Canon Pixma G3400 má nádržku pre čierny atrament samostatne na ľavej strane zariadenia. Objem čierneho pigmentového atramentu je 135 ml. Pre farebné atramenty je vyhradená veľkosť objemu 70 ml pre každý. Vyťaženosť multifunkcie je vďaka tomu 6 000 čiernobielych a 7 000 farebných strán vo formáte A4. Dopĺňanie atramentu z prednej strany je pohodlné a zvládnete ho bez znečistenia okolia. Hladinu atramentu vidíte vďaka priehľadným priezorom nádržiek. Jediným mínusom je že farebné atramenty sú Dye - based. Pigmentový je iba  čierny atrament.

Epson Eco Tank ITS L3050 je multifunkcia s veľmi nízkymi nákladmi na tlač. Dokáže vytlačiť vďaka fľaštičkám, ktoré majú vysokú vyťaženosť až 13 000 čiernobielych a 6 500 farebných strán vo formáte A4. Originálny atrament čierny, azúrový, purpurový a žltý majú každý objem 70 ml.

HP Ink Tank Wireless 415 má nádržku s objemom 80 ml pre čierny atrament a 70 ml  pre každý z farebných atramentov. To zaručí vyťaženosť  8 000 farebných strán A4. Čierny atrament je v ponuke aj v XL veľkosti a objemom pre tlač až 15 000 strán. Aj v tomto prípade je kontrola stavu hladiny atramentu a dopĺňanie pomocou znovu uzatvárateľných fľaštičiek bezproblémové. 

Vyťaženosť je udávaná s ohľadom na 5 % pokrytie papiera formátu A4. Viac o 5 % pokrytí si prečítate TU.

Krátky záver

Ak je pre vás prioritou výdrž atramentu v zásobníkoch, dobrá vyťaženosť a pohodlie pri dopĺňaní atramentu, všetky tri modely sú pre vás vhodnými kandidátmi. Za dizajn chválime multifunkciu Canon Pixma G4300, za najlepšie rozlíšenie a najkrajšiu tlač fotografií Epson Eco Tank ITS L3050. Najnižšiu cenu za multifunkciu a atramentovým tankovým zásobníkom zase zaplatíte za model HP Ink Tank Wireless 415. Samozrejme, že každý z modelov má aj svoje mínusy. No všetky majú spoločné nízke náklady na tlač vďaka tankovému systému a priamemu dopĺňaniu atramentu z fľaštičiek. Cena fľaštičky atramentu je o niečo nižšia, ako ceny atramentových kaziet. Odpadá aj náročnejšia výmena pri spotrebovaní atramentovej kazety. Ďalším faktorom je dopad na životné prostredie. V neposlednom rade musíme spomenúť aj to, že objem fľaštičky je kontrolovateľný práve v nádržke zásobníka. Tam vidíte či zodpovedá údaju o objeme. Pri cartridgi ste objem a to či ho výrobca správne naplnil nedokázali skontrolovať. Preto sa práve to a slabá výdrž stali terčom kritiky spotrebiteľov.