Vyberáme tlačiareň


Neoddeliteľnou súčasťou kancelárií sú tlačiarne. Či už ide o malú alebo väčšiu firmu, toto zariadenie tam nesmie chýbať. V súčasnej dobe majú tlačiarne samozrejme svoje neodmysliteľné miesto aj v domácnostiach. Pred nákupom je dobré zvážiť, aký typ tlačiarne je pre vás najvýhodnejší. Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych modelov známych aj menej známych  výrobcov. Nielen cenami, ale aj technológiami a parametrami sa tlačiarne od seba líšia. Ako sa teda vyznať v sieti týchto zariadení? Pred výberom je dobré zvážiť, ako často budete tlačiareň využívať. Stačí vám čiernobiela tlačiareň alebo budete využívať aj farebnú tlač? Vystačíte si s funkciami tlačiarne alebo sú pre vás dôležité aj funkcie, ako je kopírovanie a skenovanie? 

Joúčelová tlačiareň  - so základnou  funkciou tlače
Multifunkčná tlačiareň  - obsahuje funkcie kopírovania, skenovania prípadne faxu 

Podľa technológie tlače delíme tlačiarne na:

Ihličkové tlačiarne

Tieto tlačiarne sú dnes už na ústupe, ale môžete sa s nimi ešte stretnúť. Ich veľkou výhodou sú nízke náklady na tlač a dlhá životnosť. Naopak nevýhodou hlučnosť, pomalší chod a nižšia kvalita. 

Atramentové tlačiarne

Sú to najpoužívanejšie tlačiarne, hlavne v domácnostiach ale aj v malých firmách. Ich najväčšou výhodou je nízka cena zariadenia, kvalitná tlač a rýchlosť tlače. Nevýhodou je častejšia výmena náplní a hlavne cena. Niektoré modely vám môžu konečnú cenu nákladov navýšiť práve vyššími cenami náplní. Pri atramentových tlačiarňach je systém náplní riešený, jednou kazetou pre čiernobielu tlač a druhou pre farebnú alebo samostatnými kazetami pre každú farbu zvlášť. Druhý spôsob je výhodnejší. 

Laserové tlačiarne

Jedny z najefektívnejších tlačiarní s vysokou kvalitou tlače. Z firiem sa pomaly dostali aj do domácnosti. Dnes sú vďaka kompaktným rozmerom a dostupným cenám výhodným nákupom aj pre domáce používanie. Hlavnou výhodou je kvalitná rýchla tlač, nízke prevádzkové náklady a celkové náklady na tlač. Nevýhodou je cena zariadenia pri farebnej verzii laserovej tlačiarne. Hlavne čiernobiele laserové tlačiarne sú dnes jednými z najrozšírenejšími. Ak potrebujete tlačiť často a veľký objem, sú najvhodnejšími práve tieto tlačiarne. 

LED tlačiarne

Mnohí považujú za laserové tlačiarne, čo však nie je pravdivé tvrdenie. LED tlačiarne síce pracujú na podobnom princípe, ako laserové tlačiarne, ale na jednoduchšom konštrukčnom riešení. Obsahujú menej pohyblivých častí. Namiesto laserového lúča používa tlačiareň ako zdroj svetlá LED diód. Tie sú vedľa seba v rade pozdĺž celej šírky obrazcového valca. Najväčšou výhodou LED tlačiarní je odolnosť voči otrasom, pretože má menej pohyblivých častí a vyššia spoľahlivosť. Oproti laserovým tlačiarňam majú LED tlačiarne aj kompaktnejšie, menšie rozmery.

3D tlačiarne

Tieto tlačiarne, ešte nie sú takým rozšíreným artiklom pre domácnosti a firmy, ale za spomenutie stoja.  Ide o najnovšiu technológiu trojrozmerného tlačenia na princípe postupného nanášania tenkých vrstiev odolného polyméru v  roztavenej podobe.  Nejde o klasickú tlač, ale skôr o výrobu reálnych kópii predmetov. 

Tip pre vás

Ak budete tlačiť väčšie množstvo čiernobielych dokumentov zvážte nákup rýchlej čiernobielej laserovej tlačiarne. Vyššia cena tlačiarne sa vám vráti v nízkych nákladoch na tlač z dlhodobejšieho hľadiska.  Pre farebnú tlač je vhodná farebná tlačiareň s viacerými farbenými kazetami náplní. Špeciálne pre fotografie dnes už nájdete na trhu aj tlačiarne pre fotografickú tlač. 
 

Parametre tlačiarne

Z údajov s ktorými sa pri tlačiarňach stretnete sú najdôležitejšie tieto parametre:

Rozlíšenie tlače

Rozlíšenie sa udáva v DPI a podľa veľkosti rozlíšenia závisí aj výsledná kvalita jemnosti a ostrosti tlače. Bežné hodnoty pre kvalitnú tlač sú 600 DPI pre čiernobiele tlačiarne a pri farebných 1 200 DPI. 

Rýchlosť tlače

Výrobcovia udávajú rýchlosť tlače počtom výtlačných strán za minútu. Pri veľkom objeme tlače, hlavne v rámci  firmy oceníte vyššiu rýchlosť a väčší počet strán za minútu. Pre domácnosť vám určite postačí tlačiareň s nižším počtom.

Vyťaženosť 

Údaj, ktorý špecifikuje aké vyťaženie tlačiareň zvládne. Zväčša ide o mesačný maximálny alebo výrobcom odporúčaný limit. Niektoré tlačiarne majú odporúčaný mesačný limit od 1 500 - 5 000 strán, ale maximálny limit je oveľa vyšší.

Veľkosť zásobníka

Parameter, ktorý udáva koľko listov môžete dať do zásobníka.  Ak potrebujete tlačiť veľký objem určite oceníte väčší zásobník bez častého dokladania  papiera. 
Nepodstatným parametrom je aj formát papiera, ktorý tlačiareň podporuje. Okrem klasického formátu A6, A5, A4 niektoré tlačiarne podporujú aj formát A3. 

Duplex

Obojstranná tlač bez zásahu užívateľa, aby manuálne obrátil papier.

Pripojenie 

Najrozšírenejším spôsobom pripájania tlačiarne je pripojenie pomocou prepájacieho USB kábla a pripojenie Ethernetom priamo do siete. Novšími metódami je bezdrôtové pripájanie pomocou Wi-fi, keď môžete spustiť tlač priamo z mobilného zariadenia alebo NFC technológiou. 

Doplnkové funkcie

Niektoré tlačiarne obsahujú čítačky pamäťových kariet, dokážu z nich tlačiť alebo z USB kľúča. Podporujú rýchlu tlač s pripojením zariadením, ako je fotoaparát a mobil. Alebo podporujú tlač aj na média ako sú CD a DVD nosiče. Ovládanie sa líši od klasického tlačidlami, cez dotykové displeje alebo s možnosťou tlače ovládaním z mobilu pomocou aplikácie. 

Tip pre vás

Zvážte, ktoré z funkcií naozaj využijete. Ak pre vás nemajú význam doplnkové funkcie, zamerajte sa na základné funkcie s lepšími parametrami. Ak už máte vo výbere jasno, nezabudnite na výrobcu. Overený výrobca, vám okrem kvalitného zriadenia ponúkne aj dostatočnú záruku a servis. 

Infolinka (PO-PI: 8:00-16:00)
Používaním stránok prevádzkovateľa Soft-Tech, s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.