Kancelária a škola

HP Color Laser 178nw

Mierne DéJà vu

V roku 2017 odkúpila spoločnosť Hewlett Packard tlačiarenskú obchodnú oblasť spoločnosti Samsung. V tom čase mal kórejsky výrobca na trhu niekoľko vydarených modelov tlačiarní. Veľmi populárnou bola farebná laserová multifunkcia Samsung SL-C480w, ktorá bola predstavená koncom roku 2016. HP získalo nákupom divízie tlače Samsungu aj niekoľko patentovaných technológii a právo využívať značku Samsung na tlačiarňach, počas nasledujúcich dvoch rokov. Koncom roka 2019 o túto možnosť prišla. Práve to môže byť dôvodom, prečo sa nový model laserovej multifunkcie HP Color Laser 178nw svojím dizajnom podobá modelu Samsung SL-C480w. Dá sa povedať, že zariadenie prešlo len miernym re-dizajnom a zmenilo sa logo výrobcu. Ako je to so špecifikáciou a výkonom tejto multifunkcie sme zhrnuli do krátkej recenzie.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technológia tlače: laserová farebná
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, malá firma, home office
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN/ Wi-Fi
Mobilná konektivita: AirPrint/ Google Cloud Print/ Mobile Print/ Mopria
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: manuálna
Displej: áno
 
Rozmery a hmotnosť
 
Šírka: 406 mm
Hĺbka: 363 mm
Výška: 288,7 mm
Hmotnosť: 12,94 kg
 

Dizajn v stopách Samsungu 

Rozmery multifunkcie sú skoro totožné s modelom Samsung. Odchýlka je veľmi malá. Nový model však pribral na hmotnosti. Ak by ste vedľa seba postavili obidva modely a prekryli logá, nadobudli by ste dojem, že ide o rovnakú tlačiareň. Nástupca má rovnako jemne zaoblené hrany a ergonomický dizajn, ktorý je ladený do dvoch farieb: bielej a tmavo sivej. Po stranách zariadenia je vetranie a zadná časť patrí konektorom pre USB, ethernet kábel a pre sieťový kábel. Zaujímavejšia je predná časť, na ktorej sa nachádza v spodnej časti vstupný zásobník papiera, nad ňou otvárací kryt s logom HP, za ktorým sú 4 samostatné tonerové kazety. V hornej časti je výsuvná lišta pre výstup papiera a nad ňou už časť, ktorá je odlišnej farby a patrí plochému skeneru so zatváracím krytom a ovládaciemu panelu. Na ňom sa nachádzajú všetky ovládacie tlačidlá a 2-riadkový displej. Panel má oproti modelu Samsung tlačidlá v modernejšom dizajne. Zariadenie pôsobí moderne a sviežo. Strieborné logo HP sa na čelnej strane zariadenie pekne vyníma. 
 
 
 

Vylepšené funkcie

Oveľa viac, než vynovený dizajn nás zaujímalo, aké zmeny prebehli vo vnútri. Funkcie predošlého modelu boli na veľmi dobrej úrovni v dobe, keď sa dostal na trh. Dnes sa očakáva od multifunkcie trochu viac. Model HP Color Laser 178nw má bohatú konektivitu. Ponúka v podstate všetky možnosti pripojenia. Pevné pripojenie pomocou USB kábla, zapojenie ethernet káblom do LAN siete a možnosť bezdrôtového pripojenia vďaka Wi-Fi. Nechýba podpora tlače z mobilných zariadení. Oproti Samsungu však chýba podpora pre rozhranie NFC. Okrem farebnej laserovej tlače obsahuje zariadenie aj funkcie kopírovania a skenovanie. Bohužiaľ chýba automatická obojstranná tlač, ale využiť môžete manuálnu obojstrannú tlač. Multifunkcia sa veľmi pohodlne ovláda a do domácnosti, domácej kancelárie alebo malej firmy je to zaujímavé zariadenie.
 

Rýchlosť a kvalita tlače

Tlačiareň tlačí laserovou technológiou v monochromatickom a farebnom režime. Za minútu vytlačí 18 strán A4 čiernobiele alebo 4 farebné strany. Kvalita tlače je veľmi dobrá a s odporúčanými fotopapiermi tlačí veľmi ostré fotografie. Doba tlače prvej strany je trochu vyššia a trvá približne 12 až 15 sekúnd pri čiernobielom dokumente a skoro 30 sekúnd pre farebnú tlač. Rozlíšenie tlače je 600 x 600 Dpi a maximálny podporovaný formát je A4. Vstupný zásobník papiera s vysúvacím mechanizmom má kapacitu 150 hárkov papiera. Na výstupe sa musíte uspokojiť s menšou kapacitou 50 listov. Odporúčaný mesačný objem tlače je 100 až 500 strán. Maximálne vyťaženie až 20 000 strán. 
 
 
Plusy tlačiarne
 
- kvalitné továrenské spracovanie (pevné plasty)
- príjemný dizajn
- jednouché ovládanie a obsluha
- bohatá konektivita
- podpora tlače z mobilných zariadení
- funkcie 3 v 1
- kvalitná tlač
- štartovacie tonerové kazety s objemom 60 % v balení 
 
Mínusy tlačiarne
 
- malý iba 2-riadkový informačný displej
- iba manuálna obojstranná tlač
- kapacita papiera na výstupe
- trochu dlhší štart prvej strany
- nepodporuje skenovanie do e-mailu
 

Náplne do tlačiarne

Model HP Color Laser 178nw tlačí laserovou technológiou v monochromatickom aj farebnom režime. Pre tlač využíva 4 samostatné tonerové kazety: čierna HP W2070A (117A), azúrová HP W2071 (117A), žltá HP W 2072 (117A) a purpurová HP W2073 (117A). Vyťaženosť farebných tonerov je 700 strán a pre čierny toner je to 1 000 strán pri 5 % pokrytí. Výmena náhradných náplní je jednoduchá zvládne ju každý. Výhodou je, že v balení nájdete štartovacie tonerové kazety so 60 % obsahom. Oproti predošlému modelu Samsung je kapacita náplní nižšia. Tonerové kazety Samsung 404S mali kapacitu 1 500 strán čierny toner a 1 000 strán farebné tonery.
 

Zhodnotenie

Ak zabudneme na to, že nám model HP Color Laser 178nw silno pripomína model tlačiarne Samsung SL-C480w, tak tu máme kompaktné zariadenie s prijemným dizajnom. Nechýba nič podstatné, čo by mala dnes multifunkcia obsahovať. Veľmi dobrá kvalita tlače a bohatá konektivita sú plusom. Za zaujímavú cenu tak získate univerzálne zariadenie 3 v 1, vhodnom do domácnosti, malej kancelárie živnostníka alebo pre domácu kanceláriu. Cenovka za tento model je priaznivá a oproti podobným laserovým multifunkciám, ktoré tlačia farebne aj oveľa nižšia. Trochu horšie hodnotenie si zaslúži za rýchlosť. Nepatrí k tým najrýchlejším, hlavne pri štarte. Dnes už by sme očakávali automatickú obojstrannú tlač aj pri takomto zariadení, ale tento model to dokáže iba ručne. Ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne a to napriek malému 2 -riadkovému displeju, ktorý zobrazuje iba textové údaje. Má to oproti veľkým dotykovým displejom jedno plus, že čas na ovládanie sa vám skráti o rôzne medzikroky a posúvanie sa v bohatom menu. Náklady na tlač s originálnymi náplňami nepatria k tým najnižším a tu zamrzí, že tento model zatiaľ nemá žiadnu alternatívnu náhradu na zníženie nákladov na tlač. Ak vezmeme do úvahy všetky plusy aj mínusy, multifunkcia nám stále vychádza, ako dobrá voľba za dostupnú cenu s bohatou konektivitou a ľahkým ovládaním.
 

Tip pre vás

Ak zvažujete túto multifunkciu a nemáte presne stanovený rozpočet, ktorý vás obmedzuje, môžete sa pozrieť aj na vyšší model HP Color Laser 179fnw. Ten obsahuje 4 funkcie v jednom zariadení: tlač, kopírovanie, skenovanie a fax. Má navyše automatický podávač dokumentov (ADF) na 40 listov a dokáže aj skenovanie do e-mailu. Ani tento model nemá automatickú obojstrannú tlač, ale iba manuálnu s podporou ovládača.