Kancelária a škola

HP Neverstop Laser MFP 1200W

Nie je tomu tak dávno, čo spoločnosť Hewlett Packard uviedla na trh laserové tlačiarne s inovatívnym spôsobom dopĺňania tonerového prachu. Prvými laserovými zariadeniami s tankovým systémom sú základný model HP Neverstop Laser MFP 1000w a o niečo lepšie funkčne vybavený model HP Neverstop Laser MFP 1200w. Táto monochromatická multifunkcia má síce vyššiu cenu, ale bezkonkurenčne nízke náklady na tlač, komfortný systém dopĺňania toneru a atraktívny dizajn. Spolu s vysokou kvalitou tlače a výkonom ide o veľmi zaujímavé zariadenie do malej až stredne veľkej firmy, pre živnostníka, ale aj do domácej kancelárie alebo viacčlennej domácnosti.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technológia tlače: laserová monochromatická
Použitie firma/ domácnosť : malá, stredne veľká firma, home office
Rozhranie tlačiarne: USB/ WI-FI
Mobilná konektivita: AirPrint/ Google Cloud Print/ Mopria/ Mobile Print/ Wi-Fi Direct Print
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: nie (manuálna)
Displej: áno
 
Rozmery a hmotnosť
 
Šírka: 380 mm
Hĺbka: 287 mm
Výška: 293 mm
Hmotnosť: 8,73 kg
 

Moderný dizajn

 
Multifunkcia má minimalistický dizajn v klasickom farebnom prevedení bielej, skoro béžovej a dvoch odtieňov sivej. Pôsobí štýlovo a výborne zapadne do modernej kancelárie. Kompaktné rozmery, kvalitné továrenské spracovanie s pevnými plastmi a čisté línie sú to, čo si všimnete hneď na prvý pohlaď. Žiadne prehnané zaoblené hrany nehľadajte. Multifunkcia má skôr ostrejšie rohy a ergonomický dizajn, za ktorý si zaslúži kladné hodnotenie. Tlačiareň je vkusne predelená na časť, kde sa nachádza skener a časť, kde je tlačiareň. Na vrchnej časti je umiestený dotykový panel s informačný LCD displejom  a otváracie veko pod ktorým  je plochý skener. Pod ním je na zariadení výstup s vysúvacou lištou na držanie papiera a vpravo tankový zásobník pre tonerový prach. Nádržka na toner je uzatvárateľná plastovým krytom a zabezpečená zámkom. Aby ste sa k nej dostali musíte otvoriť vrchné veko. Uzamykací systém pootočenia vloženej tuby s tonerom zabráni tomu, aby sa tonerový prach dostal inde, než priamo do určenej nádržky. Na prednej časti nájdete logo výrobcu a indikátor stavu zásobníka toneru s podsvietením. Ten sa dá naplniť 2-násobnou kapacitou plniacej tuby. Spodná časť zariadenia je vyhradená pre vysúvací vstupný zásobník papiera. Ten síce vyčnieva niekoľko cm od tela zariadenia, ale  papier je chránený pred prachom krytom. V zadnej časti nájdete konektory pre zapojenie do elektrickej siete a USB port pre pripojenie počítača alebo notebooku. Prístup k ovládacím prvkom a manipulácia s papierom je bezproblémová. Celkový dizajn je moderný a zariadenie pôsobí štýlovo.
 
 
 

Funkcie 

 
Model HP Neverstop MFP 1200w má oproti modelu MFP 1000w integrovaný skener a ponúka okrem čiernobielej tlače aj funkciu kopírovania a skenovania. Multifunkcia má veľmi dobre riešenú bezdrôtovú konektivitu pomocou Wi-Fi. Tlačiť môžete pohodlne priamo z mobilného zariadenia pomocou intuitívnej aplikácie HP Smart. Vďaka aplikácii sa rozšíria možnosti tlačových úloh, detailnejšie nastavovanie tlače a stav tlačiarne. Trochu zamrzí absencia automatickej obojstrannej tlače. Využiť môžete manuálnu obojstrannú tlač. 
 

Rýchlosť a kvalita tlače

 
Rýchlosť tlače sa pohybuje okolo 20 strán za minútu a doba tlače prvej strany je 7,6 sekúnd. Maximálny formát papiera, ktorý tlačiareň podporuje je formát A4. Rozlíšenie tlače je 600 x 600 Dpi. Vstupný zásobník má kapacitu 150 hárkov papiera a výstup 100 hárkov. Maximálne mesačné zaťaženie je približne 2 500 strán tlače. Odporúčaný mesačný objem tlače je 200 až 250 strán. Multifunkcia tlačí čiernobiele pomocou laserovej technológie vo veľmi dobrej kvalite. Dokumenty sú ostré, čierna je dostatočne sýta a z hľadiska kvality tlače, kopírovania a skenovania  dokumentov si tento model stojí veľmi dobre.
 
 
Plusy tlačiarne
 
- kvalitné továrenské spracovanie
- moderný, štýlový dizajn
- jednoduché, intuitívne ovládanie
- pohodlné dopĺňanie toneru
- kvalita monochromatickej tlače
- funkcie tlač, kopírovanie a skenovanie
- Wi-Fi a podpora mobilnej tlače
- podpora tlače pomocou aplikácie HP Smart 
- nízke náklady na tlač
- cena tonerových náplní
 
Mínusy tlačiarne
 
- neobsahuje automatickú obojstrannú tlač (duplex)
- iba čiernobiela tlač
- vstupný zásobník vyčnieva od tela zariadenia
- vyššia cena zariadenia
 
 
Náplne do tlačiarne
 
Jednoznačne najväčším lákadlom tejto multifunkcie je inovatívny, tankový systém pre tonerový prach. Výhody tankového systému už dlhšiu dobu využívajú atramentové tlačiarne. Pre laserové tlačiarne je to novinka a zariadenia HP Neverstop patria medzi prvé s týmto systémom. Praktický zásobník sa jednoducho doplňuje pomocou tuby, ktorá dávkuje tonerový prach na princípe striekačky. Kapacita štandardnej náplne HP W1103A/ 103A je 2 500 strán.  Do zásobníka môžete naraz naplniť 2 x plniacu sadu. Tým dostanete do tlačiarne objem toneru pre tlač 5 000 strán. V predaji sú okrem štandardnej plniacej tuby aj cenovo výhodne 2-packy HP W113AD/ 103AD. Aby sa predišlo preplneniu nádržky s tonerom je možné po doplnení kapacity pre 5 000 strán, znovu doplniť toner až po vytlačení 2 500 strán. Takto zariadenie bráni dopĺňaniu dovtedy, než sa do zásobníka nová plniaca náplň zmestí. 
 

Zhodnotenie

 
Miernym sklamaním je cena zariadenia, tá je oveľa vyššia, než u iných, lepšie vybavených laserových multifunkcií, dokonca aj farebných. Je tu vidieť marketing predaja tlačiarní a náplní, keď si kúpite lacné zariadenia a náplne sú drahšie alebo investujete viac do zariadenia a z dlhodobého hľadiska sa vám to vráti v nízkych nákladoch na spotrebný materiál. Táto tlačiareň je toho príkladom, že za veľmi nízke náklady na tlač a lacný toner zaplatíte viac za samotné zariadenie. Najväčším plusom tejto tlačiarne je komfortné dopĺňanie cenovo dostupného toneru. S týmto tankovým systémom dokážete ušetriť až 80 % nákladov oproti klasickým tonerovým kazetám. Na jedno naplnenie tlačiareň vytlačí 5 000 strán tlače a dopĺňanie vám nezaberie viac, než 15 sekúnd času. Ďalším plusom je bezdrôtová pohodlná tlač, kompaktná veľkosť a moderný dizajn Mínusom je absencia automatickej obojstrannej tlače. Multifunkcia HP Neverstop Laser MFP 1200w je vhodná do malej až stredne veľkej kancelárie a všade tam, kde sa vyžaduje rýchla, kvalitná  monochromatická tlač vo väčšom objeme s nízkymi nákladmi.
 

Tip pre vás

 
Ak vás táto multifunkcia nepresvedčila pokrokovým bezkazetovým systémom, dlhotrvajúcou tlačou na jedno naplnenie a nízkymi nákladmi na tlač, možno u vás zaváži ekologickosť tohto produktu. Zariadenie je vyrobené z 25 % recyklovateľného plastu a plniaca náplň dokonca z 75 %.