Kancelária a škola

Porovnanie laserových tlačiarní HP (tonerová kazeta vs tonerový tankový systém)

Nákup laserovej tlačiarne nám niekedy narobí vrásky na čele z dôvodu veľkého výberu zariadení na trhu. Pozreli sme sa na dva modely laserových tlačiarní výrobcu HP a to, čo by nás ako používateľov presvedčilo alebo naopak odradilo od nákupu. Do nášho výberu sme zakradli laserovú tlačiareň HP LaserJet 135w a HP Neverstop Laser MFP1200w. Naše požiadavky sú monochromatická tlač v laserovej kvalite s funkciou kopírovania a skenovania. Pripojenie pomocou wifi a podpora tlače z mobilného zariadenia, no a  samozrejme čo najnižšie náklady na tlač jednej strany. Obidva modely spĺňajú naše požiadavky. Pozrieme sa teda, ktoré funkcie alebo parametre by zavážali a na akú cenu tlače sa jednotlivými modelmi dostaneme. Aj keď sú to laserové modely, ktoré používajú k tlači laserový toner je medzi nimi práve v tom rozdiel. Jeden model využíva samostatnú vymeniteľnú tonerovú kazetu a druhá tankový systém s doplniteľným tonerovým valcom. 

HP LaserJet 135w

Monochromatická laserová multifunkcia HP LaserJet 135w je univerzálne zariadenie s funkciou tlače, kopírovania a skenovania. Pripája sa pomocou usb kábla alebo bezdrôtovo cez integrovaný Wi-Fi modul. Podporuje tlač z mobilných zariadení a funkcie AirPrint a Google Print. Nechýba možnosť bezokrajovej tlače. Obojstrannú tlač umožňuje manuálne. Za minútu vytlačí približne 20 strán vo formáte A4 s rozlíšením tlače 1 200 x 1 200 Dpi. Tlač  prvej strany trvá asi 8,3 sekundy. Mesačné vyťaženie tlačiarne je 10 000 strán tlače. Vstupný zásobník má kapacitu 150 hárkov papiera. 

Čo sa týka rozmerov má zariadenie kompaktnú veľkosť a bez problémov ju umiestnite ja do menšieho priestoru kancelárie alebo v domácnosti. Dizajn tlačiarne je veľmi príjemný a moderný. Telo tlačiarne má jemne zaoblené hrany a dobre umiestené ovládacie prvky na ovládacom paneli. Okrem tlačidiel obsahuje panel aj malý informačný displej a LED diódu stavu. Model HP LaserJet 135w má pevné plasty v kombinácii bielej a dvoch odtieňov sivej farby. Manipulácia so spotrebným materiálom je pohodlná. Celkové továrenské spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Teraz sa dostávame k tomu hlavnému a to náplniam. Multifunkcie tlačí pomocou čiernej vymeniteľnej tonerovej kazety s označením Toner HP W106A. Kazeta má vyťaženosť 1 000 strán pri 5 % pokrytí. Výhodou je podpora alternatívnych kompatibilných tonerových kaziet za nižšiu cenu.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: laserová monochromatická
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, menšia kancelária
Rozhranie tlačiarne: USB/ Wi-Fi
Mobilná konektivita: AirPrint/ Google Cloud Print
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: manuálne
Displej: áno (informačný, segmentový)

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 406 mm
Hĺbka: 359,6 mm
Výška: 406 mm
Hmotnosť: 7, 46 kg

HP Neverstop Laser MFP1200w

Druhý model laserovej tlačiarne z dielne Hewlett Packard má podobné parametre. Rovnako, ako prvý model tlačí v monochromatickom režime. Pripája sa USB káblom k PC alebo môžete pre pripojenie využívať bezdrôtové rozhranie Wi-Fi. Podporuje tlač z mobilných zariadení, AirPrint a Google Print. Rozlíšenie tlače v maximálnom formáte A4 je 600 x 600 Dpi. Za minútu vytlačí zariadenie 20 čiernobielych výtlačkov. Vstupný zásobník má kapacitu 150 listov a na výstupe je to 100 listov. Maximálne mesačné zaťaženie je 2 500 výtlačkov. 


Celkové spracovanie dosahuje vysokú kvalitu, plasty sú pevne a dizajn moderný. Výrobca umiestnil ovládacie prvky aj prístup k spotrebnému materiálu veľmi prakticky. Horná časť je vyhradená pre plochý skener. Na spodnej časti je vstupný zásobník s ochranným krytom. Tlačiareň obsahuje integrovaný tankový zásobník s jednou nádržkou pre doplnenie toner. Do tej sa zmestí 2 násobná náplň 2 x 2 500 výtlačkov. Takže na doplnenie máme s plným zásobníkom až 5 000 strán tlače. Doplňovacia tonerová tuba s označením HP W1103AD s kapacitou 2 500 strán dokáže 2 x naplniť celý zásobník. Plusom je, že tuby sú z recyklovateľného materiálu.

 

Stručná charakteristika

Technológia tlače: laserová monochromatická.
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, malá kancelária
Rozhranie tlačiarne: USB/ Wi-Fi
Mobilná konektivita: AirPrint/ Google Cloud Print 
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: informačný, segmentový

Rozmery a hmotnosť

Šírka: 380 mm
Hĺbka: 287 mm
Výška: 293 mm
Hmotnosť: 8,73 kg

 

Cena zariadenia vs cena tlače

Ak si obidva zariadenia porovnáme, tak vstupná investícia je za HP LaserJet 135w približne 135 € a za model HP Neverstop MFP 1200w je to 250 €. Tento vstupný kapitál sa vám však môže vrátiť  v cene  nákladov za tlač jednej strany. Za jednu stranu tlače  pri prvom modeli zaplatíte približne 0,047 € s originálnou tonerovou kazetou s označením HP W1106A. Pri alternatívnej kazete je cena o niečo nižšia a môžete ušetriť. Pri druhom modeli je vstupná cena za zariadenie vyššia, ale náklady na tlač sú oveľa nižšie. Vďaka tankovému systému dopĺňania kde  pomocou tuby  dokážete naplniť integrovaný zásobník sa dostanete na cenu za jeden výtlačok približne 0,0043 € a menej s alternatívnou náplňou. Dve tuby vám naplnia zásobník na 5 000 strán tlače. Ak potrebujete tlačiť väčší objem tlačiť určite sa oplatí priplatiť si za zariadenie a potom využívať lacnú tlač a pohodlné dopĺňanie toneru priamo do nádržky zásobníka.

 

Krátky záver

Ak porovnáme obidva modely je jasným víťazom v cene za tlač jedného výtlačku model HP Neverstop MFP 1200w. Toner vám neuschne, takže mať plný zásobník pre istotu sa vyplatí.