Kancelária a škola

Tlačiareň do malej firmy Brother HL-L8250CDN

Hľadáte spoľahlivú laserovú tlačiareň do vašej kancelárie pre malú až stredne veľkú pracovnú skupinu, ktorá zvládne aj náročnejšie vyťaženie a finančne vás nezruinuje?  V takom prípade si vašu pozornosť zaslúži aj model Brother HL-L8250CDN. Veľmi dobre spája slušný výkon, kvalitu veľkého objemu tlače a stále môžeme hovoriť o dobrom pomere výkonu a ceny za výtlačok. K tomu ešte prirátajte dobrú konektivitu, možnosti použitia bezpečnostných prvkov a moderný dizajn. Za cenu pohybujúcu sa na hranici 300 € je to veľmi zaujímavé zariadenie.

 

Stručná charakteristika
 
Technológia tlače: laserová farebná
Použitie firma/ domácnosť: malá firma
Rozhranie tlačiarne: USB/ LAN
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: tlačiareň - tlač/ Duplex
Maximálny formát tlače: A4
Displej: áno
 
Rozmery a hmotnosť
 
Šírka: 410 mm
Hĺbka: 486 mm
Výška: 313 mm
Hmotnosť: 21,9 kg
 

Dizajn

Nielen kompaktné rozmery, ale aj svieži moderný dizajn zaujmú hneď na prvý pohľad. Táto tlačiareň sa hodí do akejkoľvek modernej kancelárie. Svojím farebným prevedením a minimalistickým dizajnom určite zapadne a vďaka rozmerom nezaberie veľmi veľa miesta. Čelná strana je čierna a okrem loga výrobcu na nej nájdete iba USB port v hornej časti a vstupný zásobník papiera v spodnej časti. Ten má veľkorysú kapacitu 250 listov papiera. Ak by vám to nestačilo, máte možnosť rozšírenia pomocou voliteľného spodného zásobníku na 500 listov papiera. To už je kapacita, ktorá je zárukou tlače bez častého dopĺňania papiera. Ostatné strany zariadenia sú v svetlo - sivom farebnom prevedení. Táto kombinácia pôsobí sviežo a štýlovo. Ovládacie tlačidlá sú na hornej strane tlačiarne vľavo spolu s malým dvojriadkovým displejom (16 znakov) a dvomi LED diódami. Horná časť je vyhradená aj pre výstup papiera. Tento model patrí určite k tým zaujímavejším, čo sa týka dizajnu.

Funkcie

Dôležité sú však funkcie, ktoré Brother HL-L8250CDN ponúka a tie vás nesklamú. Konektivita je zastúpená v možnosti pripojenia USB káblom a ethernetom do siete LAN. Kladné hodnotenie si zaslúži automatická obojstranná tlač a viacúčelový (ručný) podávač na papier pre 50 listov. Možnosti nastavenia tlače sú obsiahnuté v základnom a rozšírenom nastavení a tlačových profiloch. Základné nastavenie umožňuje vybrať veľkosť, typ papiera a tlač viacerých strán na jeden hárok. Zvoliť sa dá aj kvalita tlače 600 x 600 Dpi alebo 2 400 x 600 Dpi. V rozšírených nastaveniach môžete pridať vodoznak, hlavičku a pätu, upraviť mierku a zvoliť úsporný režim. Pre tlač vo firme môžete využiť možnosti správy tlačiarne na diaľku cez webový prehliadač alebo pomocou programu BRAdmin. Bezpečnostnú stránku vašej tlače zase zabezpečíte nastaveniami, kde si môžete vytvoriť a spravovať pravidlá až pre 100 užívateľov. Patrí sem obmedzenie alebo zákaz farebnej tlače, tlač pomocou PIN kódu, filtrovanie IP adries a iné. Nechýba režim pre úsporu toneru a režim so zníženou spotrebou energie.

Rýchlosť a kvalita tlače

V náročnom pracovnom nasadení, kde vyžadujete vysokú efektivitu a vyšší stupeň kvality tento model obstojí výborne. Za minútu dokáže vytlačiť 28 strán v čiernobielom aj farebnom režime v maximálnom rozlíšení 2 400 x 600 Dpi. Tlač prvej strany po nahriatí zvládne za necelých 15 sekúnd. Pri obojstrannej tlači (duplex) je to 7 strán za minútu. Tieto údaje sa vzťahujú na tlač v max. formáte papiera A4. Mesačné zaťaženie odporúčané výrobcom je 500 až 3 000 strán. Maximálne vyťaženie je na hranici 40 000 strán. Vstupný zásobník 250 listov s možnosťou rozšírenia voliteľným zásobníkom 500 listov, vám ponúka dostatočne veľkú kapacitu. Oproti tomu má výstup kapacitu 150 listov.

 

Plusy tlačiarne
 
- kvalitné továrenské spracovanie
- moderný minimalistický dizajn
- kompaktné rozmery
- dobrá konektivita
- duplex (automatická obojstranná tlač)
- rýchlosť tlače
- farebná tlač
- kvalita tlače
- možnosti bezpečnostných prvkov
- zvýšenie kapacity vstupného zásobníka (voliteľný zásobník)
- priama tlač z fotoaparátu (pripojenie k  USB portu na prednej strane)
- možnosť použitia veľkokapacitných tonerov
 
Mínusy tlačiarne
 
- chýba podpora Wi-Fi
- malý, dosť zle čitateľný displej (viditeľný iba z hora)
- nepohodlné prenášanie zariadenia (nemá úchyty na prenášanie)
- kvalita tlače fotografií
 

Náplne do tlačiarne

Do laserovej tlačiarne Brother HL-L8250CDN idú 4 laserové tonery. Čierny, azúrový, purpurový a žltý s označením Toner Brother TN-321 (black, cyan, magenta, yellow) s vyťaženosťou 2 500 strán pre čierny toner a 1 500 pre farebné tonery. Pre tento model sa vám oplatí používať veľkokapacitné tonery s označením Toner Brother TN-326 (black, cyan, magenta, yellow) s ktorými dosiahnete tlač 4 000 strán čierny toner a 3 500 strán pre každý z farebných tonerov. Náklady na tlač si môžete znížiť používaním alternatívnych tonerov. Sú plne kompatibilné s modelom Brother HL-L8250CDN. My odporúčame TonerDepot Premium - kvalitné značkové tonery pre tento model, ktorými dosiahnete úsporu viac než 80 %.

Zhodnotenie

Ako riešenie do malej firmy je tento model vyhovujúci. Kvalita a rýchlosť tlače sú na veľmi dobrej úrovni a náklady na tlač si vďaka veľkokapacitným tonerom môžete znížiť. Možnosti zabezpečenia si zaslúžia pochvalu a rovnako aj podpora automatickej obojstrannej tlače. Veľkou výhodou je voliteľný zásobník papiera na zvýšenie kapacity na vstupe. Kritiku si zaslúži malý nie veľmi dobre čitateľný displej, na ktorý vidíte len z hora a absencia Wi-Fi.

Tip pre vás

Ak hľadáte podobné tlačové riešenie za cenu tohto modelu, ktoré má podporu Wi-Fi môžete sa pozrieť na model Brother HL-L8250CDW, ktorý ponúka aj možnosť bezdrôtového pripojenia. Trochu drahší model Brother HL-L8360CDW má zase vyšší výkon, konektivitu zastúpenú vo forme USB, LAN a Wi-Fi, automatickú obojstrannú tlač a hlavne veľký farebný dotykový LCD displej pre veľmi pohodlné ovládanie.