Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Laserová tlačiareň HP LaserJet Pro M15a do malého priestoru

Tlačiareň HP LaserJet Pro M15a je zameraná na mikroekonómiu a zamestnancov, ktorí pracujú z domova alebo aj študentov, pre ktorých je dôležitá nenáročná rýchla tlač v malom priestore. Práve toto spĺňa model HP LaserJet Pro M15a, ktorý je zároveň aj najmenší vo svojej triede, a v podstate aj najlacnejší v kategórii laserových zariadení. HP LaserJet Pro M15a je veľmi jednoduchou čiernobielou tlačiarňou len s jedným vstupným zásobníkom, ktorý pojme iba hárky formátu A4 a niekoľko menších veľkostí papiera. Nenájdete tu bohužiaľ luxusné funkcie, ako je obojstranná tlač, a ak požadujete plochý skener mali by ste sa pozrieť  prinajmenšom po modeli HP LaserJet Pro MFP 28w s podobným dizajnom. To, čo M15a ponúka, je rýchla tlač (19 str./min.), s hospodárnosťou a konzistentnosťou spojenou s technológiou LaserJet, v kompaktnom zariadení. Veľkosťou zaberá o niečo viac plochy na stole, ako bežný kancelársky papier A4. A hoci ponúka málo funkcií (neobsahuje ani LCD displej), jeho sila tkvie práve v kvalitnej čiernobielej tlači, jednoduchom ovládaní a kompaktných rozmeroch.


Stručná charakteristika

Technológia tlače: laserová monochromatická
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť
Rozhranie tlačiarne: USB
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: manuálne
Displej: nie


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 346 mm
Hĺbka: 190 mm
Výška: 160 mm
Hmotnosť: 3,8 kg


Jednoduchý dizajn v kompaktnom tele

Spoločnosť HP navrhla LaserJet Pro M15a pre malú domácu kanceláriu. Každému kto doma na stole nemá dostatok miesta. Dokonca aj v študentskej izbe jej nájdete ten kúsok miesta. Zariadenie je v sviežej bielej farbe a celková dizajn je minimalistický. Tlačiareň neobsahuje žiaden LCD displej, ale iba tri tlačidlá, čo sa neberieme ako nevýhodu. V pohotovostnom režime nevydáva žiadny hluk, takže vás táto tlačiareň nebude rušiť pri práci. Zato skutočná tlač je pomerne hlučná, no tlačí dostatočne rýchlo. Do vstupného zásobníka môžete stohovať 150 strán, ale len 100 do výstupného zásobníka. Preťažte ho a na stole budete mať lavínu papiera, pretože výstupný zásobník sa spolieha na pomerne slabé vysúvacie plastové lišty. Tonerová kazeta je pomerne veľká a ľahko sa zasúva do zariadenia. Sprievodná aplikácia vás bude informovať o potrebe výmeny. Na zadnej strane nájdete štvorcový port pre USB kábel, ktorý je súčasťou balenia. Dominantným prvkom tejto malej tlačiarne je pomerne veľké logo výrobcu. Spracovanie na dobrej úrovni a napriek tomu, že plasty nevyzerajú extrémne pevne počas prevádzky nič nevŕže.

      

zdroj foto: hp.com

Funkcie a jednoduché ovládanie

Aby bola veľkosť a náklady tlačiarne HP LaserJet Pro M15a na minime, súprava funkcií je tiež do istej miery minimalizovaná. Je tu miesto napríklad len pre jeden zásobník papiera, ktorý je obmedzený na 150 listov papiera A4 alebo A5 alebo desať obálok DL alebo C4. Iné veľkosti nie je možné podávať dovnútra. Keďže ide o monochromatickú tlačiareň nie je tu miesto pre viacero atramentových kaziet, takže tlačiareň HP LaserJet Pro M15a vám ponúka iba čiernobielu tlač. A bohužiaľ, dokáže tlačiť iba na jednu stranu papiera. Ak chcete obojstrannú tlač, musíte papier otočiť a vložiť späť, takže manuálne s podporou ohliadača. Konektivita je obmedzená na základne pripojenie pomocou USB kábla. HP LaserJet Pro M15a sa vypína počas nečinnosti a šetrí energiu, keď tlačiareň nepoužívate. Čas spustenia je pomerne rýchly, takže ide o cennú funkciu. 

Rýchlosť a kvalita tlače

Rýchlosť tlače je 19 str./min., ale frustrujúce je, že nemôžete zmeniť rýchlosť ani kvalitu tlače. Rozlíšenie tlače je v skutočnosti dosť nízke, 600 x 600 dpi. Papier formátu A4 a A5 prechádza pomerne rýchlo, že je takmer prekvapením, že je na ňom vôbec niečo vytlačené. Zdalo sa mi, že to spomaľujú len obálky DL, pretože sa do zásobníka zmestia len tak-tak a pri ceste šúchajú boky. Je len škoda, že sa nemôžete rozhodnúť obetovať trochu rýchlosti tlače, aby ste získali určitú kvalitu tlače, pretože text je príliš svetlý a bledý. Výsledky sú podobné ako pri plnej veľkosti laserovej tlačiarne na jej expresnom alebo konceptovom nastavení. A keď zmenšíte veľkosť bodu na osem alebo deväť, bude dosť ťažké prečítať si nedostatok detailov. Problém je v tom, že rozlíšenie tlače je dosť nízke pri 600 x 600 dpi. Na druhej strane sú výsledky konzistentné a veľmi malý text je prinajmenšom imúnny voči rozmazaniu, ako je to v prípade ekvivalentných atramentových modelov.
  
Fotografie vytlačené čiernobielo prichádzajú do výstupného zásobníka rovnakou rýchlosťou, ale tiež trpia obmedzením rozlíšenia. Treba brať do úvahy, že HP LaserJet Pro M15a nie je tlačiareň určená primárne pre fotografie. Mala by slúžiť na tlač zmiešaných textových dokumentov. Keď však vytvárate veľa strán, jedinou funkciou, ktorú naozaj chcete mať vo svojom kontrolnom zozname, je obojstranná tlač, pretože bez nej sa vaše náklady na papier zdvojnásobia. Táto absencia zamrzí. Hlavným lákadlom tlačiarne HP LaserJet Pro M15a je teda jej kompaktná veľkosť a nízka cena. Tiež jeho výrazná výhoda oproti podobným cenovo dostupným atramentovým modelom, pretože toner medzi jednotlivými úlohami nezasychá, čím šetrí značné prevádzkové náklady.

 

Plusy tlačiarne

- zaujímavá kompaktná veľkosť
- kvalitná laserová tlač
- jednoduché ovládanie
- dobrá rýchlosť tlače 
- automatické vypínanie počas nečinnosti
- príjemný dizajn


Mínusy tlačiarne

- obmedzená konektivita 
- neobsahuje duplex
- iba jednoúčelová tlačiareň
- iba čiernobiela tlač
- nemá displej


Náplne do tlačiarne

Do tejto laserovej tlačiarne ide jedna tonerová kazeta s označením Toner HP44A s kapacitou 1 000 strán. Výhodou je že pre tento model si používateľ vie znížiť náklady nákupom alternatívnej náplne za polovičnú cenu. 

Zhodnotenie na záver

Laserové tlačiarne sú nákladovo efektívnejšie, ako atramentové. Majú tendenciu byť väčšie, takže tento malý model HP LaserJet Pro M15a sa môže BYť ako odpoveď pre tých, ktorí sú na Home Office  alebo v malej kancelárii. Dobrou voľbou je aj pre študenta. Tlačí spoľahlivo a rýchlo. Kvalite tlače však chýba definícia a absencia automatickej obojstrannej tlače je asi najväčšou nevýhodou, ktorá môže zvýšiť náklady na papier. Ako satisfakcia na to je podpora alternatívnych tonerových kaziet za dostupnú cenu.