Kancelária a škola

Prenosné fotografické tlačiarne - najpredávanejšie modely

Najpredávanejšie malé, prenosné fototlačiarne

Dnes už skoro v každej domácnosti nájdete tlačiareň alebo multifunkciu. Rovnaká situácia je aj vo firmách, ktoré disponujú viacerými kusmi týchto zariadení. Tlačiarne aj keď majú veľmi kompaktné rozmery, stále nie sú hardvérom, ktorý je vhodný na prenášanie. Obchodným cestujúcim alebo inak podnikajúcim užívateľom, tento problém z časti vyriešili prenosné tlačiarne k notebookom. Tie dokázali tlačiť aj bez pripojenia do siete na energiu z batérie. Rozmery týchto tlačiarní boli oveľa menšie, než klasické stolové tlačiarne. Ďalším dobrým krokom, ktorým potešili výrobcovia tlačiarní užívateľov, bol nástup malých fotografických tlačiarní na trh. Tie sa stali hitom mladých ľudí, ktorý chceli svoje zážitky okamžite zhmotniť na tlačenú fotografiu. Hardvér týchto tlačiarní dokázali výrobcovia vtesnať do malých rozmerov, doslova vreckového formátu. Aj keď cena mini fotografických tlačiarní je oproti klasickým modelom vyššia, aj tak sa výborne predávajú. My sme sa pozreli na tie najpredávanejšie modely, po ktorých zákazníci siahajú najčastejšie a majú najlepšie spotrebiteľské hodnotenia.

Termosublimačné fotografické mini tlačiarne sú produktom, ktorý má svoje plusy aj mínusy, no výborne sa predáva. Niekoľko predajcov nám potvrdilo prvenstvo modelu HP Sprocket Photo Printer. Táto tlačiareň je v ponuke predajcov v troch farebných verziách a to: elegantnej bielej, rúbinovo-červenej a štýlovej čiernej. Zákazníci siahajú najviac po bielom prevedení. 

 

HP Sprocket Photo Printer - štýlová mini tlačiareň s rozmermi do vrecka

Najpredávanejší model v kategórii malých vreckových fototlačiarní má rozmery 116 x 75 x 23 cm a hmotnosť iba 170 gramov. Prekvapí však nielen kompaktnou veľkosťou, ale aj elegantným dizajnom. Vo všetkých troch farbách, ktoré sa u nás predávajú vyzerá naozaj štýlovo a moderne. Pri čiernej lesklej sa bohužiaľ nevyhnete otlačkom na povrchu zariadenia. Tlačiareň je  jemne zaoblená a okrem predného slotu na fotografiu, nájdete na zadnej časti  USB port pre nabíjanie, malé otvory pre šnúrku na nosenie, stavové diódy a otvor pre reštart. Na bočnej strane sa nachádza už iba jediné tlačidlo s funkciou zapnutia a vypnutia. 

 

 

Špeciálne fotopapiere, ktorú sú aj v štartovacom balíčku v počte 10 ks sa vkladajú do zásobníka pod otváracím vekom. Celková kapacita zásobníka je 30 ks fotopapierov o rozmere 5 x 7,6 cm (2 x 3“). Tlačiareň má vstavanú nabíjateľnú batériu, ktorá vytlačí s plnou kapacitou až 50 ks fotografií. Keďže ide o bezatramentovú tlačiareň, ktorá tlačí systémom ZINK o všetko sa postará špeciálny fotopapier, ktorý všetko potrebné obsahuje. Z opačnej strany papiera je ochranná fólia a po odlepení sa dá fotografia nalepiť, ako samolepka. Konektivita je zastúpená technológiou Bluetooth a k úspešnej tlači je potrebná aj aplikácia vo vašom mobilnom zariadení. Tá je kompatibilná s mobilmi so systémom Android aj iOS. Stiahnuť si môžete v obchode Google Play alebo v AppStore. Pomocou aplikácie môžete svoje fotografie upravovať. 

Čas, ktorý je potrebný na tlač jednej fotografie je približne 30 sekúnd a kvalita výtlačku v rozlíšení 313 Dpi je výborná. Fotografie majú živé farby a veľmi dobrú ostrosť. Model HP Sprocket si prvenstvo zaslúži. Je to moderná mini tlačiareň s elegantným dizajnom a jednoduchým ovládaním. Výborne sa prenáša vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti. Pripojenie cez Bluetooth je rýchle a stabilné, tlač je v skvelej kvalite. Napriek všetkým plusom, by sme vytkli vysokú cenu samotného zariadenia, ako aj cenu fotopapiera. Fotopapier je možné používať iba v jednej veľkosti a chýba možnosť nastavenia výslednej kvality. Tá je pevne nastavená. Za cenu 130 € by nás v balení potešilo aspoň nejaké ochranné puzdro. Model HP Sprocket sa úspešne predáva už nejaký čas, jeho prvenstvo by mohla ohroziť novinka, vrecková fototlačiareň Canon Zoemini. Do predaja sa dostala túto jeseň a je horúcim tipom na vianočný darček.

 

Plusy

- kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
- štýlový dizajn v 3 farbách
- rýchlosť a kvalita tlače
- technológia ZINK
- prenosnosť a jednoduché ovládanie
- podpora bezdrôtovej tlače (Bluetooth)
- kompatibilita s operačným systémom Android a iOS

Mínusy

- cena tlačiarne
- cena fotopapiera
- výsledná kvalita tlače bez možnosti nastavenia
- použiteľný iba 1 formát papiera
- ochranné puzdro si musíte dokúpiť samostatne 

 

Rozmery a hmotnosť: Šírka: 75 mm/ Hĺbka: 23 mm/ Výška: 116 mm/ Hmotnosť: 0,170 kg

 

 Model: HP Sprocket Photo Printer  Parametre
 Technológia tlače  termosublimačná, Zero Ink (ZINK)
 Rozhranie  USB, Bluetooth
 Maximálne rozlíšenie tlače  313 x 400 Dpi
 Rýchlosť čiernobielej tlače  1 ks/ 30 sek.
 Rýchlosť farebnej tlače  1 ks/ 30 sek.
 Výdrž vstavenej batérie  max. 35 vytlačených fofopapierov
 Maximálny formát papiera  5 x 7,6 cm
 Funkcie  fotografická tlač
 Duplex (obojstranná tlač)  nie
 Vstupný zásobník papiera   30 ks 
 Výstupný zásobník papiera  1 ks
 LED displej  nie

 


Canon Selphy CP1300

 

 

Ďalším modelom v rebríčku predajnosti vreckových tlačiarní je tlačiareň Canon Selphy CP1300. Je nástupcom starších modelov z modelov rady Canon Selphy. Nemá síce tak atraktívny dizajn, ako tlačiareň HP Sprocket, ale dokáže tlačiť na väčší formát fotografií. Ako jediná z týchto modelov podporuje tlač z SD kariet a obsahuje výklopný grafický displej pre okamžitý náhľad fotografie. Tejto tlačiarni sme sa venovali v samostatnej recenzii, ktorú nájdete TU.

 

Plusy

- kvalitné továrenské spracovanie
- pohodlné ovládanie
- tri farebné prevedenia (čierna, biela, rúžová)
- kvalitná trvácna tlač a odolnosť výtlačku
- výber úpravy lesku výtlačku
- možnosť tlače s okrajmi aj bez okrajov 
- Wi-Fi (podpora tlače z mobilných zariadení)
- funkcia tlač fotografií na doklady 
- viac možností rozvrhnutia obrázkov, snímkou na výtlačok (koláž)
- vstavaná batéria s výdržou tlače 54 výtlačkov 
- veľký grafický displej s náhľadom fotografie
- podpora tlače z SD kariet
- kompatibilná s mobilným zariadením s operačným systémom Android aj iOS

Mínusy

- užívateľské rozhranie menu neobsahuje CZ a SK jazyk (eng a iné jazyky)
- cena sady materiálu pre termosublimačná tlačiareň (papier, fólie Ink.)

 

 Model: Canon Selphy CP1300  Parametre
 Technológia tlače  termosublimačná
 Rozhranie  USB, Wi-Fi
 Maximálne rozlíšenie tlače  300 x 300 Dpi
 Rýchlosť formát pohľadnica  1 ks/ 47 sek.
 Rýchlosť formát kreditná karta  1 ks/ 27 sek.
 Výdrž vstavenej batérie  54 ks batéria alebo adaptér do siete
 Maximálny formát papiera  10 x 15 cm
 Funkcie  fotografická tlač, foto na dokumenty
 Duplex (obojstranná tlač)  nie
 Vstupný/ výstupný zásobník papiera   36 ks/1 ks 
 LED displej  áno (8,1 cm, grafický, výklopný)

 

FujiFilm Instax Share SP-3

Tretí najpredávanejší model v kategórii malých prenosných fototlačiarní je zaujímavá tlačiareň FujiFilm Instax Share SP-3. Je vylepšením nástupcom modelu Instax Share SP-2 . Tlačiareň má malé rozmery, nadčasový dizajn a veľmi slušný výkon. Originálny vzhľad dodávajú zariadeniu hrany a úkosy na prednej strane. Zatiaľ, čo iní výrobcovia svoje modely zaobľujú, FujiFilm sa vybral s týmto modelom odlišnou trochu futuristickou cestou. V ponuke predajcov je v dvoch farbách a to v bielej a čiernej. Aj povrchovou úpravou sa tlačiareň InstaxShare SP-3 líši od konkurencie. Výrobca nepoužil veľmi populárny lesklý plast, ale klasický matný, ktorý nie je až tak náchylný na otlačky. S rozmermi 116 x 130,5 x 44,4 mm síce patrí stále k tým menším, kompaktným zariadeniam vhodným na časté prenášanie, ale hmotnosť 500 gramov už pocítite. Bez batérie a filmu je váha približne 312 gramov.

Tlač pomocou tejto tlačiarne je jednoduchá, stačí rýchle bezdrôtové pripojenie Wi-Fi, vloženie kazety s filmom a pomocou aplikácie vyhľadať fotografie z galérie mobilu alebo sociálnej siete. K fotografiám môžete priradiť aktuálne počasie, menovku alebo popis profilu zo sociálnej siete. Po vytlačení si dokončenie fotografie vyžaduje určitý čas, kým sa objaví. Tento proces je podobný, ako pri klasických Polaroid fotoaparátoch s kazetovým filmom. Oproti staršiemu modelu Instax Share SP-2 používa nový model iný formát filmu. Čas na vytlačenie je zhruba 13 sekúnd a kvalita tlače je 300 x 300 Dpi. Celá veľkosť filmu má rozmery 86 x 72 mm, ale po vytlačení dostane fotografiu s rámom a pokrytie tlačou má rozmer 60 x 60 mm. Nabitie vyberateľnej batérie do plnej kapacity trvá približne 3 hodiny. Stav batérie aj počet záberov indikujú stavové diódy. Tých môže byť 10 a rovnaký počet je aj malých diód, ktoré to indikujú. Zariadenie obsahuje dve tlačidlá, jedno pre zapnutie a tlačidlo pre opätovnú tlač posledného záberu. Tlačiareň je kompatibilná s mobilmi s operačným systémom Android a iOS. To, že sa tento model dostal na tretiu priečku v predajnosti nás prekvapilo. Vzhľadom na cenu zariadenia a cenu kazety s filmom, nejde o lacnú záležitosť. Pridanú hodnotu tlačiareň FujiFilm InstaxShare SP-3 dostáva v podobe originálnych retro fotografií, ktoré sú vhodné, ako darček alebo spomienkový suvenír.

 

Plusy

- rýchla instantná tlačiareň
- tvorba originálnych fotografií 
- jednoduché používanie

Mínusy

- cena tlačiarne
- cena balenia filmu
- cena vytlačenej fotografie
- malý formát fotografie
- netlačí bezokrajová tlač (fotografia má rám)
- dlhšie nabíjanie batérie

 

Rozmery a hmotnosť: Šírka: 116 mm/ Hĺbka: 44,4 mm/ Výška: 130,5 mm/ Hmotnosť: 0,500 kg

 

Model: FujiFilm Instax Share SP-3  Parametre
 Technológia tlače  3-farebná expozícia s OLED
 Rozhranie  USB, Wi-Fi
 Maximálne rozlíšenie tlače  318 Dpi
 Rýchlosť tlače   5 ks/ min. (výstup foto cca 13sek.)
 Podpora formát Collage Template  2 - 9 fotografií na 1 list filmu
 Výdrž vstavenej batérie  160 ks batéria (na plné nabitie)
 Maximálny formát papiera  62 x 62 cm (2,4")
 Funkcie  fotografická tlač
 Duplex (obojstranná tlač)  nie
 Vstupný/ výstupný zásobník papiera   10 ks (kazeta)/1 ks 
 LED displej  nie (indikácia diódami)

 

Krátky záver

Najpredávanejšie modely v kategórii malých prenosných fototlačiarní dobiehajú modely Polaroid Zip POLMP01W, novinka Canon Zoemini, ktorá je v predaji krátko, ale boduje dobrou cenou a magická tlačiareň Lifeprint. O tejto technologickej vychytávke, ktorá tlačí živé fotografie si môžete viac prečítať TU. Ponuka malých vreckovych fotografických tlačiarní je oproti klasickým tlačiarňam oveľa menšia. Tieto tlačiarne sú drahšie, než bežné farebné tlačiarne pre tlač fotografií. Ich najväčším plusom je malá veľkosť a komfort prenášania.