Kancelária

Tlačiarne s možnosťou potlače CD/ DVD/ BD

Okrem monochromatických a farebných tlačiarní a multifunkcií, či už s technológiou atramentovej alebo laserovej tlače sa v ponuke nachádzajú aj tlačiarne s možnosťou potlače na disky. Pri archivácií si veľakrát potrebujete hudobný CD disk, alebo disk s fotografiami a videom označiť názvom, informáciami alebo grafikou. Pre tlač na média, ako sú CD disky, DVD disky alebo Blu-Ray disky ponúkajú niektorí výrobcovia, buď samostatné tlačiarne na potlač alebo kombináciu tlače na papier a média.

Spoločnosť  Epson má na trhu niekoľko modelov z rady Epson Discproducer. Ide o zariadenia, ktoré v sebe ukrývajú napaľovaciu mechaniku a šesť samostatných atramentových náplní. V závislosti od modelu sa líšia parametre: akými sú rýchlosť vypálenia a tlače, počet diskov za hodinu, rozlíšenie tlače, podpora médií (priemer) a  typ podporovaných médií pre napaľovanie (CD-R, DVD-R, DVD+R, DVD-R DL, DVD). Pre užívateľa v domácnosti alebo v menšej firme, kde tlač na disk nie je prioritou, ale skôr doplnkovou funkciou je takéto zariadenie predsa len zbytočným luxusom. Výhodnejším nákupom je tlačiareň s možnosťou potlače na disky. 
Medzi najobľúbenejšie tlačiarne s možnosťou potlače patria modely výrobcov Epson a Canon. Cenovo začínajú od 60 €, čo je dostupná cena aj pre nenáročného užívateľa. 

Canon Pixma iP7250

Najlacnejšia tlačiareň, ktorá spĺňa okrem tlače na papier aj možnosť potlače na disky je model Canon Pixma iP7250. Ide o cenovo dostupnú tlačiareň s nízkym profilom a kompaktnými rozmermi, ktorá je dostatočne výkonná pre domáce použitie. Tento model je vhodný pre fotografov, ako lacná fotografická tlačiareň s 5 samostatnými atramentmi, rozhraním Wi-Fi a možnosťou tlače z mobilného zariadenia. Nízkoprofilový moderný dizajn s dvomi plne integrovanými zásobníkmi papiera, funkciou automatickej obojstrannej tlače a Direct Disc Print (tlač na disky)spolu s možnosťou bezdrôtovej tlače sú hlavné plusy. Tlačiareň tlačí atramentovou technológiou čiernobielo aj farebne. Maximálny formát papiera je A4 a rozlíšenie tlače je až  9 600 x 2 400 Dpi. Za minútu vytlačíte 15 strán čiernobiele alebo 10 strán farebne. Nechýba možnosť používania veľkokapacitných náplní XL a pre tento model si môžete znížiť náklady aj nákupom alternatívnych náplní. Táto tlačiareň zaujme širokou podporou rôznych typov papiera, fotopapiera, dokonca aj nažehľovacích fólií a možnosťou potlače na disky za nízku cenu. Dobrý pomer výkon, kvalita a cena robia z tohto modelu zaujímavý tip pre nenáročného užívateľa. Okrem kvalitnej tlače a jednoduchého ovládania všetkých funkcií má tlačiareň pekný dizajn a rozmery, ktorými zapadne do každého priestoru. Najviac oceníte nízky profil vďaka ktorému môžete umiestniť tlačiareň kamkoľvek. Aby sa len nechválilo, musíme spomenúť vyššiu hlučnosť, trochu pomalší štart zariadenia a čas prvého výtlačku.

Epson L805

Model Epson L805 je obľúbenou tlačiarňou vhodnou pre fotografov, menšie reklamné agentúry a užívateľov, ktorí vyžadujú riešenie pre rýchlu bezdrôtovú tlač grafiky a fotografií, ako aj potlač CD a DVD/BD diskov s nízkymi nákladmi a vo veľmi dobrej kvalite. Ide o atramentovú farebnú tlačiareň, ktorá má praktický a veľmi výhodný zásobník zabudovaný na strane zariadenia. Dopĺňanie atramentu je pohodlné a výdrž náplní vo veľkokapacitnom zásobníku vynikajúca. Táto tlačiareň dokáže tlačiť bezokrajové fotografie až do formátu A4 šiestimi samostatnými atramentmi (Bk, Cy, LCy, Ye, Ma, LMA), ktoré sú štandardne v 70 ml fľaštičkách (kapacita 4 000 strán),  pre použitie do zásobníku. To vám vystačí na 1 800 fotografií s rozmerom 10 x 15 cm. Čiernobielu tlač zvládne tlačiareň priemerne  15 strán za minútu a pri farebnej tlači je to 12,2 strán za minútu. Ak by ste však chceli vytlačiť bezokrajovú fotografiu vo formáte A4 v tej najvyššej kvalite počkali by ste si približne 4 minúty. Okrem štandardnej tlače dokumentov a fotografií nechýba ani funkcia potlač diskov a plusom je aj bezdrôtová tlač pomocou Wi-fi pripojenia. Rozlíšenie tlače je  5 760 x 1 440 Dpi. Za minútu dokáže vytlačiť Epson L805 37 strán. Zásobník s predným plnením s kapacitou 150 listov papiera je dostatočný pre domácnosť alebo menšiu pracovnú skupinu. Samozrejmosťou je automatická obojstranná tlač. Kvalita výtlačkov dosahuje vysokú úroveň a zariadenie vám vytlačí trvanlivé fotografie bez okrajov v sýtych, realistických farbách. Náklady na tlač sú nízke a jediné, čo vás môže odradiť je cena tlačiarne, ktorá je oproti  klasickým tlačiarňam o niečo vyššia. 

Canon Pixma PRO-100 S

Ďalším modelom tlačiarne, ktorá obsahuje možnosť  potlače CD/DVD/BD diskov je Canon Pixma PRO-100 S. Patrí do vyššej cenovej kategórie a zaujme už na prvý pohľad štýlovým dizajnom. Táto atramentová farebná tlačiareň využíva k tlači 8 samostatných atramentov a systém ChromaLife100+ s veľkosťou kvapôčky 3 pl a tlačovou hlavou FINE. Rozlíšenie tlače je 4 800 x 2 400 Dpi a maximálny formát papiera je A3+. Tlač fotografie v maximálnom formáte A3 v tej najvyššej kvalite na úrovni fotoštúdia trvá asi 1 minútu 30 sekúnd. Konektivita je bohatá a okrem klasického pripojenia USB portom môžete využiť aj pripojenie pomocou Ethernetu do LAN siete. Pre pohodlné bezdrôtové pripojenie môžete využívať Wi-fi a tlačiť z mobilného zariadenia. K samotnej tlačiarni dostanete aj množstvo pribaleného softvéru. Tento model ocenia profesionálny fotografi a náročnejší užívatelia. Výkon, vynikajúca kvalita tlače fotografií a potlače diskov, bohatá konektivita, maximálny formát A3 a to všetko vo veľmi peknom dizajne.  Najväčším mínusom je vyššia cena, ktorá je tesne pod  hranicou 500 €.