Atramentová vs Laserová tlačiareň


Dve technológie v tlačiarenskom súboji. Pred nástupom laserových tlačiarní do domácností vládli pre domáce použitie a v malých firmách atramentové tlačiarne. Tie sa držali dlhé roky na vrchole svojou nižšou hlučnosťou oproti ihličkovým tlačiarňam, nízkymi prevádzkovými nákladmi a celkovými nákladmi na tlač, ako aj rýchlosťou tlače a kvalitou. Masívnejší nástup novej laserovej technológie na trhu s tlačiarňami a dostupné ceny pre koncových užívateľov zdvihli vlnu záujmu  o tieto zariadenia aj v malých firmách a v domácnostiach. Užívatelia si rýchlo prerátali náklady na tlač pri laserovej a atramentovej tlačiarni. Obidve technológie majú svoje výhody aj nevýhody a nie v každom prípade je novšia technológia pre koncového užívateľa tou výhodnejšou.

Atramentová a laserová tlačiareň

 

 

 

 

 

Atramentová tlačiareň

Atramentové tlačiarne sú na trhu už dostatočne dlho a ich vývoj logicky napredoval. Dnes disponujú veľkým množstvom rôznych doplnkových funkcií. Pracujú na princípe nanesenia malých kvapiek atramentu na papier. Okrem čiernobielej verzie tlače zvládajú aj farebnú tlač. Tá vzniká namiešaním základných farieb z kaziet náplní do požadovanej farby. Tlač závisí aj od kvality použitého papiera.

 

Výhody

Nízka cena tlačiarní

Nižšia hlučnosť (berieme do úvahy predchádzajúce ihličkové tlačiarne)

Vysoká rýchlosť tlače

Kvalita tlače

 

Nevýhody

Náklady tlače závisia od ceny náplní

Častejšia výmena náplní ( oproti laserovým tlačiarňam)

Údržba

Vhodné pre menší objem tlače

 

Atramentové tlačiarne sú dobrá voľba pre domácnosti, hlavne kde sú žiaci a študenti. Cena tlačiarní je nízka a rozmery sú kompaktné, takže s umiernením hoci aj na písací stôl nebudete mať problém. Ak nájdete tlačiareň, ktorá ma samostatné kazety náplni pre každú z farieb ušetríte.  Ak tlačíte, ako bežný užívateľ pár desiatok dokumentov za mesiac je pre vás atramentová tlačiareň dobrá voľba. Ak vsadíte na multifunkčnú tlačiareň s kopírkou a skenerom, máte výborné zariadenie v domácnosti.

Laserová tlačiareň

Táto technológia sa veľmi rýchlo udomácnila nielen vo veľkých firmách, ale aj v malých firmách a domácnostiach. Laserové tlačiarne pracujú na princípe tvorby tlače, pomocou tonera v podobe jemného prášku, ktorý sa do papiera dostáva laserovým lúčom. Na trhu nájdete čiernobiele aj farebné laserové tlačiarne.  Keďže ide o novšiu technológiu samozrejme, že kvalita tlače je na vysokej úrovni a čo sa týka spotreby tonera, tá je oproti atramentovým tlačiarňam nižšia. Nie je potrebná tak častá výmena náplní.

 

Výhody

Vysoká kvalita tlače

Nízke prevádzkové náklady

Rýchlosť tlače (systém tlačenia celej strany naraz, nie po riadkoch)

Nízka hlučnosť (tichý chod v prevádzke)

 

Nevýhody

Vyššia cena v porovnaní s atramentovou tlačiarňou

 

Laserová tlačiareň je výbornou voľbou pre malé firmy a domácnosti, kde potrebujete tlačiť veľký objem tlače rýchlo a vo vysokej kvalite. Najvýhodnejšími na trhu sú čiernobiele laserové tlačiarne, ktoré dokážu na jednu výmenu tonera vytlačiť veľký objem tlače. Z dlhodobého hľadiska je práve nákup takejto laserovej tlačiarne v pomere výkon a celkové náklady na tlač najvýhodnejší.

Na záver

Laserové tlačiarne určite vedú a pri častom tlačení hlavne čiernobielych dokumentov, sú jasným víťazom. Sú rýchle, produkujú kvalitnú tlač, disponujú veľkokapacitnými zásobníkmi pre veľký objem tlače bez zásahu a toner vydrží podstatne dlhšie, ako atramentové náplne. Pre firmy je to síce vyššia vstupná investícia, ale z dlhodobého hľadiska sa premietne do nízkych nákladov na tlač a prevádzku. V domácnostiach sa nákup drahšej laserovej tlačiarne nemusí práve z dlhodobého hľadiska oplatiť. Ak využívate tlačiareň občasne je výhodnejšia kvalitnejšia atramentová tlačiareň za oveľa nižšiu cenu. Ak si vyberiete model, ktorý má aj dostupnú cenu náplni máte pre domácnosť vyhraté. 

Infolinka (PO-PI: 8:00-16:00)
Používaním stránok prevádzkovateľa Soft-Tech, s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.