Viete, čo je Zero day útok?
Určite ste niekde zachytili pojem „Zero day“. Spája sa najčastejšie s kybernetickými útokmi a hrozbami, ktoré zasiahnu zraniteľnosť, na ktorú ešte neexistuje, nie je vyvinutá ochrana. V podstate, kým na túto zraniteľnosť niekto útokom nepoukáže, tak vo väčšinou prípadoch sa o nej ani nevie.
Tento druh zraniteľnosti môže byť zneužitý pomocou „Zero day exploitu“. Čo sa za tým skrýva? Napríklad softvér, aplikácia alebo časť, sekvencia príkazu. A práve to všetko môže využiť programátorskú chybu, ktorá zraniteľnosť spôsobuje. Útočník vie využiť neobjavenú chybu k infikovaniu systému. Môže to urobiť za pomoci spyware, ransomware, malware, keylogger alebo trojským koňom. To všetko môže v konečnom dôsledku spôsobiť únik dát, poškodenie alebo úplne prevzatie, kontrolu nad cieľovým zariadením, systémom.
V poslednej dobe sa o kyberbezpečnosti rozpráva veľa a všade, ale aj tak sú firmy a jednotlivci, ktorí bezpečnosť podceňujú alebo ju úplne ignorujú. Ak si používateľ môže vybrať medzi predplatným na hudobnú alebo filmovú službu a firma medzi veľkosťou cloudového úložiska a bezpečnostným riešením, čo myslíte, čo vyhráva?
Vráťme sa však k nášmu termínu „Zero day útok“. Ako to funguje, kto je najčastejšie cieľovou skupinou takého útoku a ako sa brániť voči „Zero day útokom“?
Tenda TX2 Pre AX1500 WiFi6 Router, 1x GWAN, 3x GLAN, IPv6, 5x 6dBi anténa, WPA3, SK App 75011948
Dvojpásmový Gigabitový Wi-Fi 6 (AX1500) router 802.11 ax/ac/a/b/g/n, zabezpečenie WPA3, SMART CZ aplikácie, 1x GWAN, 3x GLAN, 5x anténa 6 dBi, až 1501 Mb/s (2,4 1201 Mbps, IPv6, Universal Repeater, mode AP, MU-MIMO + OFDMA, Beamforming. Súčasťou balenia je český, slovenský, a polský manuál. Hlavné parametre produktu - Wi-Fi sieť s rýchlosťou Gigabitu - vysoko stabilná Wi-Fi sieť s rýchlosťou pripojenia až 1501 Mb/s, ideálna pre streamovanie 8K videí a veľmi rýchle pripojenie k internetu - Stabilné pripojenie a pokrytie - vďaka podpore MU-MIMO a OFDMA je možné pripojiť viac zariadení pri zachovaní plnej stability signálu, navyše technológia Beamforming a päť 6 dBi antén zaisťujú rozsiahle pokrytie - Jednoduché nastavenie v češtine – s aplikáciou v slovenskom jazyku Tenda WiFi nastavíte router počas pár minút - Najsilnejšie zabezpečenie WPA3 - tento najnovší štandard zaisťuje maximálnu bezpečnosť vašej Wi-Fi siete - Gigabitové porty - vďaka Gigabitovým LAN a WAN portom je zabezpečená nielen maximálna priepustnosť Wi-Fi siete, ale aj káblové Maximálny výkon a rýchlosť Wi-Fi 6 Vďaka podpore novšieho Wi-Fi štandardu IEEE 802.11ax a navyše starších verzií IEEE 802.11ac/a/b/g/n je tento router univerzálnym riešením vašej bezdrôtovej siete. Chipset je nastavený v TX2 Pre tím spôsobom, aby všetkých 5 externých všesmerových 6 dBi antén tvorili čo najväčšie a najrýchlejšie pokrytie bezdrôtovej siete, zároveň pri najvyššej rýchlosti podľa danej normy. To všetko s inteligentným riadením chipsetu, spotreby a kvality služieb tvorí skutočný ideál aj pre náročnejších užívateľov. TX2 Pro podporuje aj zjednotenie frekvencií 2,4 GHz a 5 GHz do jednej Wi-Fi siete. Dvojpásmový router - podpora 2,4 a 5GHz Výhod využitia oboch pásiem je hneď niekoľko. Samozrejmosťou je prezeranie webových stránok, sťahovanie súborov, emaily a pod. ale u vďaka dvom pásmom tiež hranie náročných online hier, HD/FullHD/4K/8K streamovanie videa a zvlášť aplikácia kde je dôležitá latencia. Pásmo 2,4 GHz tiež býva vo väčších zástavbách alebo panelových domoch veľmi zarušené, a dochádza tak k degradácii výkonu na nižšiu úroveň, pri použití aj 5 GHz vám táto starosť úplne odpadá. Pokrytie signálom je zabezpečené pomocou piatich 6 dBi antén. Je možné tiež využiť režim zopakovania signálu v režime Universal Repeater alebo mód Prístupového bou AP mode. Router TX2 Pro sám automaticky zvolí ideálnu sieť pre koncové zariadenie. IPv6, QoS, SMART Traffic Prioritisation Router je plne kompatibilný s najnovšou verziou Internet protokolu IPv6 a podporuje aj predchádzajúcu IPv4. Vďaka tomuto je možné využívať ďalšie služby vášho poskytovateľa Internetu, a router je s IPv6 plne pripravený na prenos dát a prezeranie webových stránok aj v budúcnosti. Samozrejmosťou je aj pokročilé QoS, vďaka ktorému sú uprednostnené v sieti služby, ktoré sú náročné na oneskorenie a latenciu. Pokročilé QoS je navyše doplnené o novšiu funkciu „Smart Traffic Prioritisation“ vďaka ktorej dochádza naozaj k šikovnému smerovaniu dať v sieti pre čo najlepšie zaistenie všetkých služieb. IPTV a VLAN Služba, ktorá sa stáva čím ďalej obľúbenejšou v ČR aj SR je práve IPTV. Ide o televízne vysílání a ďalšie služby šírené po Internete. Tenda TX2 Pro obsahuje nastavenia, ktorým túto službu povýšite na vyššiu úroveň a bude braná v domácej sieti ako hlavná. Navyše vie nastavenie VLAN pre prevádzku ďalších služieb. Gigabitový prepínač + Gigabitový WAN port Router obsahuje celkom 3 Gigabitové LAN porty. Tento zabudovaný prepínač vyniká hlavne svojou vysokou priepustnosťou až 6 Gb/s. V kombinácii s Gigabitovým WAN portom je ideálny na pripojenie vysokorýchlostného Internetu a prevádzku objemných dátových prenosov. SMART Aplikácia "Tenda WiFi" Aplikácia pre Smart mobilné telefóny "Tenda WiFi", vďaka ktorej môžete ovládať niektoré funkcie routera, vykonávať merania a povoliť napr. Wi-Fi pre návštevu. Tiež nastavenie Wi-Fi, test signálu, a prístupové pravidlá pre rôzne zariadenia vrátane blacklist a whitelist. Aplikácia je v češtine a zadarmo dostupná na Android aj iOS. Wi-Fi sieť pre návštevu (Guest Network) a časové nastavenie Wi-Fi Router podporuje nastavenie siete pre návštevu Guest Network. Toto nastavenie je obsiahnuté nielen vo webovom rozhraní ale hlavne v aplikácii Tenda WiFi. Navyše je možné presne definovať čas a obdobie, kedy sa má Wi-Fi sieť úplne vypnúť (napr. pre režim v noci). SMART Power & LED Tiež je možné nastaviť LED diódy na zariadení, buď nechať zapnuté alebo vypnuté alebo nastaviť časovač. Zabezpečenie WPA3, DDNS, ochrana proti útokom TX2 Pro podporuje veľké možnosti zabezpečenia. Najnovšia WPA3, ale aj staršia verzia WPA, WPA2, WPA/WPA2-PSK a šifrovaním TKIP alebo AES. Táto ponuka je navyše doplnená a WPS (Wi-Fi Protected Setup). Systém WPS umožňuje pripojenie pomocou stlačenia tlačidla na routeri a na klientskej stanici, router tak automaticky nastaví spojenie zabezpečené pomocou najvyššieho zabezpečenia, ktoré koncové zariadenie podporuje a nie je nutné spoznať heslo do Wi-Fi siete. Tento spôsob je nielen rýchly a jednoduchý, ale aj bezpečný. Router taktiež má možnosť nastavenia DDNS a to pre No-ip, 88ip, Oray.com, DynDNS. Ďalej funkcia filtrácie zariadenia v sieti "Client Filter" a tiež rodičovskú kontrolu s podporou zakázaných alebo ľan povolených webov "Parental Control(support black list and white list)", a vzdialenú správu "Remote Web Management". Router obsahuje firewall na odradenie útokov: UDP Flood Attack, TCP Flood Attack, ICMP Flood Attack, WAN Ping from Internet. Technické parametre Wi-Fi štandardy: IEEE 802.11ax/ac/a/n 5GHz, IEEE 802.11ax/b/g/n 2.4GHz, Beamforming, MU-MIMO Ďalšie štandardy: IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab Zjednotenie WiFi sietí: áno, je možné zjednotiť 2,4 GHz a 5 GHz do jednej Wi-Fi siete Frekvencie a EIRP: 2,4 GHz, 5 GHz, (2.400-2.4835GHz: 19,86dBm (EIRP), 5.150-5.250GHz: 22.96dBm (EIRP)) Zabezpečenie Wi-Fi: WPA3-SAE, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA/WPA2-PSK, WPS (Wi-Fi Protected Setup) Bezdrôtové režimy: Wireless Router, Universal Repeater, Ap mode Prenosová rýchlosť: 5GHz: až 1201Mb/s, 2.4GHz: až 300Mb/s Rozhranie: 1x Gigabit WAN (10/100/1000 Mb/s), 3x Gigabit LAN (10/100/1000), 1x tlačidlo WPS/Reset DHCP: DHCP Server, DHCP Client List, DHCP Reservation Pripojenie na Internet: Dynamic IP, Static IP, PPPoE, Unifi, Maxis, Maxis-special, Celcom, Digi, Manual Virtuálny server: Port Forwarding, DMZ Host, UPnP Zabezpečenie: filtrovanie klientov, rodičovská kontrola DDNS: No-ip, 88ip, Oray.com, DynDNS Zpôsob ovládania: HTTP, Vzdialený web manažment, SMART aplikácia do mob. telefónu Špeciálne funkcie: Smart Traffic Prioritisation, Smart Wi-Fi Schedule, Smart LED On/Off, Tenda Cloud Firewall: Forbid UDP Flood Attack, Forbid TCP Flood Attack, Forbid ICMP Flood Attack, Forbid WAN Ping from Internet Firewall a ďalšie: IPv6, IPTV, Síť pre hostí, VLAN, Bandwidth Control, MAC Clone, Static Routing, System Log, Network Time, Backup/Restore Settings, online aktualizácia Firmware LED indikácia: 1x Sys Anténa: 5x 6 dBi Prevedenie: indoor, desktop Napájanie: 12 V DC, 1000 mA Chladenie: pasívne Montáž na stenu: áno Prevádzková teplota: 0 až 40 °C Rozmery (vx š xh): 238,9 x 144,3 x 40,3 mm Obsah balenia 1x Tenda TX2 Pro 1x Stručná inštalačná príručka (CZ,SK,PL,EN) 1x Napájací adaptér (12V DC, 1A) 1x Dátový Gigabitový kábel RJ45 Viac informácií na www.tenda.cz
TP-Link TL-SG108 8x Gigabit Desktop Switch TL-SG108
8-Port 10/100/1000Mbps Desktop prepínač PREHĽAD TP-LINK 8 10/100/1000Mbps Desktop Prejsť TL-SG108 vám poskytuje jednoduchý spôsob, ako urobiť prechod na gigabitový Ethernet. Zvýšte rýchlosť vášho sieťového servera a chrbticové spojenie, alebo sa Gigabit na plochu reality. Navyše, TL-SG108 prijíma nižšiu spotrebu energie design. Vďaka inovatívnej energeticky účinných technológií, môže TL-SG108 ušetriť až 72% spotreby elektrickej energie, čo je šetrné k životnému prostrediu riešenie pre váš domáce alebo kancelárie. VLASTNOSTI • Inovatívne energeticky účinné technológie šetria energiu až 72% • Podporuje štandard IEEE 802.3x Flow Control pre Full Duplex režim a protitlaku pre Half Duplex režim • Steel dizajn, desktop alebo montáž na stenu Design • Podporuje QoS (IEEE 802.1p) funkcie • Non-blocking prepínanie architektúru, ktorá preposiela a filtruje pakety na plnú rýchlosť kábla pre maximálnu priepustnosť • 9K Jumbo frame zlepšuje výkon veľkých dátových prenosov • Auto-MDI/MDIX eliminuje potrebu krížených káblov • Podporuje MAC adresu auto-learning a auto-aging • Funkcia Auto-negotiation porty poskytujú inteligentné integrácie medzi 100Mbps 10Mbps, a 1000Mbps hardvér • fanless konštrukcia zaisťuje tichý chod • Plug and Play design zjednodušuje inštaláciu HARDWARE VLASTNOSTI Normy a protokoly • IEEE 802.3/802.3u / 802.3ab / 802.3x • CSMA / CD Rozhranie • 8 porty 10/100/1000 Mb/s, Auto-negotiation, Auto-MDI/MDIX Externý napájací zdroj • 100-240VAC, 50/60Hz Rozmery (W x D x H) • 158 x 101 x 25 mm Fan Množstvo • fanless LED indikátor • System Power • Link, rýchlosti a činnosť ukazovateľa na port vstavané do každej portu RJ-45 Softvérové funkcie Pokročilé funkcie • Green Technology, šetrí energiu až o 72% • 802.3x Flow Control • Podporuje QoS (IEEE802.1p) Prevod metóda • Store and Forward OSTATNÉ Osvedčenie • CE, FCC, RoHS Obsah balenia • 8-Port 10/100/1000Mbps Desktop prepínač • Napájací adaptér • Užívateľská príručka Systémové požiadavky • Microsoft ® Windows ® 98SE, NT, 2000, XP, Vista alebo Windows 7, Mac ® OS, NetWare ®, UNIX ® alebo Linux.
Ubiquiti ACB-AC, airCube Home WiFi AP, AC, DualBand, 802.11ac Wifi AP/router ACB-AC
Popis produktu AirCube AC je domáci WiFi access point/router s moderným dizajnom a veľmi výkonným a diskrétnym anténnym systémom ukrytým pod plastovým šasím. Telo routera v čiernej matnej farbe je doplnené elegantne pôsobiacou bielo podsvietenou podstavou. Router disponuje 3x 10/100/1000Mbps LAN (prvý LAN port podporuje PoE In), 1x 10/100/1000Mbps LAN/WAN s podporou PoE Out, napájacím konektorom a 2,4 GHz WiFi rádiovou časťou s modulačnou rýchlosťou 300. Napájanie Napájanie routera je možné riešiť ako cez 24V napájací adaptér, ktorý je súčasťou balenia, tak aj pomocou 24V pasívneho injektora zapojeného do portu LAN, čím bude možné napájať aj vonkajšiu jednotku ako napr.: Loco, PowerBeam, NanoBeam a iné klientske jednotky. Management UniFi OS Console - štandardné nastavenie cez webový prehliadač UNMS - pokročilý centrálny manažment všetkých typov jednotiek s manažmentom od Ubiquiti Obsah balenia * zariadenie * napájací adaptér - 24V/0,83A Technické parametre Bezdrôtové vlastnosti Bezdrôtové frekvencie: 2,4 + 5GHz (dual band) Prenosová rýchlosť WiFi - 2,4GHz [Mb/s]: 300 Prenosová rýchlosť WiFi - 5GHz [Mb/s]: 866 WiFi štandardy: 802.11ac, 802.11n, 802.11a, 802.11b/g Vysielací výkon 2,4GHz [dBm]: 22 Vysielací výkon 5GHz [dBm]: 22 Šifrovanie: WPA2 AES 2,4GHz MIMO: 2x2 5GHz MIMO: 2x2 Typ antény: Vstavaná Počet vstavaných antén: 1 Zisk antény [dBi]: 4, 5 Fyzické charakteristiky Použitie: Vnútorné Tlačidlá: Reset Prevádzková teplota [°C]: -10 až 50 Hmotnosť [g]: 280 Hĺbka [mm]: 90 Šírka [mm]: 90 Výška [mm]: 88 Konektory a rozhrania Rýchlosti WAN: (1) 10/100/1000Mbps Rýchlosti LAN: (3) 10/100/1000Mbps Gigabit LAN: Áno Napájanie Max. spotreba energie [W]: 8,5 Napájanie cez PoE: 24V DC Typy PoE: Vstupné a výstupné Napájanie cez konektor/svorkovnicu: 24V DC Softvér Operačný mód: AP Router, Access Point Predvolená IP adresa: 192.168.1.1, Dynamická z DHCP Predvolené meno a heslo: Ubiquiti/(prednastavené heslo, pozri spodná strana routera)
Mercusys MW325R 300 Mbps Wifi N router, 4x10/100 RJ45, 4x anténa MW325R
MW325R 300Mbps bezdrôtový N Router, Qualcomm, 2T2R, 2.4GHz, 802.11b/g/n, 1x 10/100M WAN + 3x 10/100M LAN, 4 fixné antény Popis * Maximálna pokrytie - štyri 5dBi antény poskytujú až 500m2 bezdrôtového pokrytia * Vylepšený signál - vysokovýkonové antény dramaticky zvyšujú silu, veľkosť a stabilitu signálu bezdrôtovej siete * Rýchlosť bezdrôtového pripojenia 300 Mb/s - ideálny pre streamovanie v HD, on-line hranie hier a sťahovanie veľkých súborov * Jednoduchá inštalácia - intuitívna webová stránka vás prevedie v priebehu niekoľkých minút * Špecifikácie rozsahu sú založené na výsledkoch testov výkonu. Reálna výkonnosť sa líši podľa aplikácií a podmienok prostredia. TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIA Rozmery (Š XHXV) * 167 x 118 x 33 mm Rozhranie * 3 10 / 100Mbps LAN porty * 1 10 / 100Mbps WAN port Tlačidlo * Resetovacie tlačidlo Externé napájanie * 5VDC / 0.6A Typ antény * 4 x 5dBi fixné všesmerové antény Bezdrôtový štandard * IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b Frekvencia * 2,4 - 2,5 GHz Rýchlosť signálu * 11n: Up to 300Mbps (Dynamic) * 11g: Up to 54Mbps (Dynamic) * 11b: Up to 11Mbps (Dynamic) Citlivosť príjmu * 270mm: -70dBm @ 10% PER * 130M: -74dBm @ 10% PER * 108M: -74dBm @ 10% PER * 54M: -77dBm @ 10% PER * 11M: -87dBm @ 8% PER * 6M: -90dBm @ 10% PER * 1M: -98dBm @ 8% PER Certifikácia * CE, ROHS OBSAH * 300Mbps Enhanced Wireless N Router * MW325R * Power adaptér * Quick installation guide * RJ45 Ethernet cable Prírodné prostredie * Operating temperature: 0 ° C ~ 40 ° C (32 ° F ~ 104 ° F) * Storage temperature: -40 ° C ~ 70 ° C (-40 ° F ~ 158 ° F) * Operating humidity: 10% ~ 90%, non-condensing * Storage humidity: 5% ~ 90%, non-condensing Prenosový výkon * <20dBm Bezdrôtové zabezpečenie * WPA-PSK / WPA2-PSK Bezdrôtové funkcie * Enable / Disable Wireless Radio, WDS Bridge Typ WAN * Dynamic IP / Static IP / PPPoE / L2TP / PPTP Správa * Riadenie prístupu * Miestna správa * Vzdialená správa DHCP * Server, DHCP Client List Presmerovanie portov * Virtual server, UPnP, DMZ * Dynamic DNS * Oray Firewall * IP and MAC address binding Protokoly * IPv4 Hosťujúca sieť * 2.4GHz
Xiaomi Range Extender AX1500 65334
Xiaomi Wi-Fi Range Extender AX1500 Flexibilné zvýšenie pokrytia Vďaka vysokorýchlostnej technológii Wi-Fi 6 môže bezdrôtová rýchlosť dosiahnuť až 1500 Mb/s. Stačí extender zapojiť do miesta so slabým signálom a užíť si plynulé pripojenie k internetu. Dokonalé pokrytie signálom Vďaka duálnym polarizovaným všesmerovým anténam zaisťuje Xiaomi Wi-Fi Range Extender širšie pokrytie signálom a plynulé pripojenie všetkých zariadení. Kompatibilný s technológiou EasyMesh Podporuje nielen technológiu Xiaomi Mesh, ale je taktiež kompatibilná s EasyMesh. To umožňuje vytvorenie jednotnej siete s ďalšími routermi podporujúcimi túto technológiu. Keď sa pohybujete z miestnosti do miestnosti, vaše zariadenie sa automaticky pripojí k najrýchlejšiemu uzlu Mesh siete. Gigabit Ethernet port Vďaka gigabitovému ethernetovému portu ľahko pripojíte tlačiareň, počítač, televízor alebo iné zariadenia využívajúce káblové pripojenie k sieti. Režim Acess Point Umožňuje premeniť existujúcu káblovú sieť na vysokorýchlostnú bezdrôtovú sieť a zabezpečiť tak rýchle pripojenie vašich zariadení. Dvojpásmový SmartLink Xiaomi Wi-Fi Range Extender sa môže automaticky prepnúť do iného pásma, pokiaľ selže pripojenie vybraného pásma k primárnemu routeru. Táto inteligentná funkcia zaručuje nepretržité a stabilné pripojenie v celej domácnosti. Jednoduché používanie Vďaka aplikácii Mi Home/Xiaomi Home je nastavenie siete veľmi jednoduché. Pomocou aplikácie môžete tiež diaľkovo spravovať svoju Wi-Fi sieť. Rozsiahla kompatibilita Xiaomi Wi-Fi Range Extender funguje s routermi akejkoľvek značky. Rozšírenie Wi-Fi signálu je tak veľmi jednoduché. Špecifikácia Model: RN12 Wi-Fi štandard: 2*2 MIMO, 802.11n, 300 Mb/s; 2*2 MIMO, 802.11ax, 1200 Mb/s Ethernetový port: 10/100/1000 Mb/s port 1x Tlačidlo: Tlačidlo resetovania 1x; Kombinované tlačidlo Mesh/WPS 1x Veľkosť: 84 x 82 x 168 mm Vstupný výkon: 100 - 240 V ~ 50/60 Hz 0,3 A Indikátor: Systémový indikátor 1x; Indikátor signálu 1x Teplota: Prevádzková:0 °C - 40 °C; Skladovacie: - 40 °C - 70 °C Vlhkosť: Prevádzková: 10% - 90% RV (nekondenzujúca); Skladovacie: 5% - 90% RV (nekondenzujúce) Obsah balenia: *Xiaomi Wi-Fi Range Extender AX1500 1× *Užívateľská príručka 1x *Záručný list 1x
D-Link R03/E EAGLE PRE AI N300 Smart Router R03/E
D-Link Eagle Pro AI - N300 Smart Router Funkcia EAGLE PRE AI vrátane: - AI Wi-Fi Optimizer - AI rodičovská kontrola - Asistent AI - technológia QoS * Amazon Alexa * Google Assistant Špecifikácia Wi-Fi štandard: Wi-Fi 4 (802.11n) Frekvencia: 2,4 GHz až 300 Mb/s Šifrovanie: WPA/WPA2-Personal, WPA2-Personal only, WPA2/WPA3, WPA3-Personal only Rozhranie WAN: statická IP, dynamická IP, PPPoE, PPTP, L2TP, DS-Lite, podporuje 802.1p & 802.1q Anténa: 2x externá dipólová anténa (5 dBi) Napájací adaptér: 12V/1A Porty: * 4x 10/100 Mb/s LAN * 1x 10/100 Mb/s Ethernet WAN * 1x napájací konektor Rozmery: 158x131,35x35,75mm Hmotnosť: 150g
TP-Link ES208G 8xGb Easy Man.switch Omada ES208G
ES208G Omada 8portový gigabitový Easy Managed Switch Vlastnosti * 8× 10/100/1000Mb/s RJ45 portov * Jednoduché použitie: Podporuje plug-and-play pre okamžité pripojenie a jednoduchú konfiguráciu ďalších funkcií * Centralizovaná cloudová správa prostredníctvom webu alebo aplikácie Omada * VLAN, izolácia portov, test kábla, QoS pre spoľahlivú sieťovú infraštruktúru pre dohľad * Automatická prevencia slúčiek a IGMP Snooping * Bezventilátorový dizajn pre tichý prevádzku * Odolné kovové puzdro a možnosť montáže na stôl alebo stenu Špecifikácia * Rozhranie: 8× 10/100/1000 Mbps RJ45 porty, Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX * Počet ventilátorov: Bez ventilátorov * Instalácia: Stolové, na stenu * Fyzický zámok: Áno * Napájanie: DC napájací adaptér (výstup: 5VDC / 0.6A) * Rozmery (Š × H × V): 158 × 101 × 25 mm * Ochrana proti prepätiu: ±6kV * Switching Capacity: 16 Gbps * Packet Forwarding Rate: 11.9 Mpps * MAC Address Table: 8K * Packet Buffer Memory: 4 Mbit * Jumbo Frame: 15 KB Web výrobca: https://www.tp-link.com/ sk/business-networking/omada-switch-agile/es208g/
QNAP switch QSW-L2110-10T (8x 2,5GbE port, 2x 10GbE port, Lite Managed) QSW-L2110-10T
QNAP QSW-L2110-10T Tento kompaktný Lite Managed prepínač od spoločnosti QNAP predstavuje ideálnu voľbu pre náročných užívateľov, ktorí vyžadujú vysokorýchlostnú konektivitu bez nutnosti použitia optických káblov. Na rozdiel od verzie SFP+ ponúka tento model čisto metalické porty, čo umožňuje okamžité nasadenie 10GbE a 2,5GbE rýchlosťou na klasickej štruktúrovanej kabeláži, čím výrazne zjednodušuje upgrade sieťovej infraštruktúry. Kľúčové vlastnosti *Plne metalická konektivita: Kombinácia 2,5GbE a 10GbE RJ45 portov umožňuje využiť maximálny potenciál moderných základných dosiek, NAS serverov a pracovných stanic bez nutnosti nákupu drahých vysielačov a optických patch káblov. *Používateľsky prívetivé QSS: Operačný systém QNAP Switch System (QSS) poskytuje intuitívne webové rozhranie, ktoré usnadňuje konfiguráciu základných sieťových funkcií (VLAN, LACP, QoS) aj užívateľom bez hlbokých IT znalostí. *Spätná kompatibilita: Porty podporujú technológiu NBASE-T, čo zaručuje bezproblémové fungovanie na piatich rôznych rýchlostiach (10G / 5G / 2,5G / 1G / 100M) pri automatickej detekcii najlepšej možnej rýchlosti kábla. *Detekcia a prevencia slúčiek: Funkcia Loop Prevention automaticky zablokuje porty, u ktorých detekuje vznik sieťovej smyčky, čím predchádza výpadkom siete a zvyšuje celkovú stabilitu prevádzky. Technické parametre *Počet portov: 8× 2,5GbE RJ45 + 2× 10GbE RJ45 (10GBASE-T) *Typ správy: Web Managed (Lite Layer 2) *Celková priepustnosť (Non-blocking): 40 Gb/s *Kapacita prepínania: 80 Gb/s *Tabuľka MAC adres: 16K *Prevedenie: Desktopové (včetne montážnej sady pre umiestnenie do racku) Instalácia a použitie *Upgrade bez výmeny káblov: Vďaka podpore štandardu NBASE-T môžete dosiahnuť rýchlosť 2,5 Gb/s aj 5 Gb/s na existujúcich kábloch Cat 5e, zatiaľ čo 10 Gb/s porty plne využijete na kábloch Cat 6 a vyšších. *Prioritizácia prevádzky: Pomocou funkcie QoS môžete nastaviť prioritu pre videokonferencie alebo streamovanie, aby dôležité dátové prenosy alebo ovlivnené veľkým sťahovaním súborov na pozadí. Obsah balenia *QNAP QSW-L2110-10T: Síťový prepínač *Napájací adaptér: Externý zdroj so sieťovým káblom *Montážne príslušenstvo: Sada na montáž do racku a gumové nožičky pre stabilné umiestnenie na stôl *Návod: Príručka pre rýchle zapojenie a úvodné nastavenie systému QSS
Ubiquiti N-SW, NanoSwitch N-SW
Popis produktu N-SW je vonkajší, veľmi jednoduchý nemanagovateľný PoE switch so 4x Gigabit LAN a podporou pasívneho PoE napájania. Zariadenie je možné inštalovať na stožiar alebo stenu. POE napájanie Switch má celkom 4 porty z čoho 1. port je určený pre vstupné napájanie pomocou 24V pasívneho Gigabitového napájacieho PoE adaptéra s podporou napájania po 2 pároch. Zvyšné 3 porty slúžia na napájanie ďalších zariadení s podporou 24V pasívneho Gigabit PoE s podporou napájania po 2 pároch (štandard pre zariadenia typu NanoStation, PowerBeam, AirGrid atď.). Maximálna spotreba na port je 24W, celková spotreba všetkých 3 PoE portov je max. 24W. Obsah balenia * zariadenie * skrutka * (2) sťahovacia kovová páska
ZYXEL XGN100C 10G RJ45 PCIe networkcard XGN100C-ZZ0102F
ZYXEL XGN100C 10G sieťový PCIe adaptér s RJ-45 portom
Tenda TEG1024D 24x Gigabit Switch, Fanless-bez ventilátorov, Rackmount, ochrana proti prepätiu 75010026
Tenda TEG1024D je 24 portový gigabitový desktop/rackmount switch. Fanless - bez ventilátorov. Auto MDI / MDIX. Ochrana proti prepätiu 6000 V. Priepustnosť 48 Gb/s. Kovové prevedenie. Desktop alebo montáž do rozvádzača. Súčasťou balenia je český, slovenský a polský manuál. Technické parametre Štandardy & protokoly: IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab Porty: 24x 10/100/1000 Mb/s RJ45 Auto MDI/MDIX Forward. rýchlosť: 10 Mb/s: 14880pps/port, 100 Mb/s: 148800pps/port, 1000 Mb/s: 1488000 pps/port Celková priepustnosť: 48 Gb/s Veľkosť tabuľky MAC adresácia: 8K, auto aktualizácia Mód prepínania: Store-And-Forward Chladenie: Fanless - bez ventilátorov, pasívne Ovládanie: bez manažmentu Montáž do rozvádzača: áno, výška 1U LED Indikácia: 24x Linka / Aktivita, 1x Napájanie Spotreba: 13 W Rozmery: 294 x 178 x 44 mm (L * W * H), výška 1U Pracovná teplota: 0oC ~ 40oC Vlhkosť: 10% -90% RH (nekondenzujúca) Certifikácia: FCC / CE / RoHS Popis produktu Tenda TEG1024D prepína dáta pomocou 24 portov RJ45 s prenosovou rýchlosťou 10/100/1000 Mb/ss automatickou detekciou rýchlosti. Switch disponuje ochranou proti prepätiu 6000 V. Podpora prepojovania uzlov v móde Store-and-Forward. Full-duplex kontrola toku 802.3x, half-duplex kontrola toku v režime Back-Pressure. Maximálna priepustnosť 48 Gb/s. Balenie obsahuje kovové "L" držiaky pre montáž do rozvádzača. Switch je napájaný interným zdrojom TEG1024D je vhodná ako do menších a stredných firiem, tak aj do domácností. Obsah balenia 1x Tenda TEG1024D 2x Kovový "L" držiak pre montáž do rozvádzača 1x Stručná inštalačná príručka (CZ, SK, PL) 1x Elektrická šnúra Viac informácií na www.tenda.cz
Ubiquiti USW-Pro-XG-10-PoE, UniFi Pro XG 10 PoE USW-Pro-XG-10-PoE
UniFi Pre XG 10 PoE Profesionálny 10-portový Layer 3 Etherlighting PoE+++ switch s výstupmi (10) portami 10 GbE a (2) portami 10G SFP+. V rámci produktovej línie UniFi sa tento switch vyznačuje vysokou kvalitou a inovatívnymi technológiami, ktoré posúvajú hranice výkonu a efektivity. S týmto zariadením získate nielen výkonný switch, ale aj spolehlivého partnera pre vaše sieťové potreby. * technológia Etherlighting - porty s podsvietením, ktoré indikujú umiestnenie portu, identifikáciu rýchlosti/linky a natívneho VLAN/siete (pre optimálny jas nutné použiť UniFi Etherlighting Patch Cables) * podpora záložného jednosmerného napájania (nepretržitý prevádzka) s UniFi RPS TECHNICKÉ PARAMETRE Síťové rozhranie: * 10x multi-speed 10 GbE RJ45 (všetky PoE+++) (10G/5G/2,5G/1G/100M) * 2x 10G SFP+ (10G/1G) - flexibilné pripojenie a rozšírenie siete Rozhranie PoE: * 10 portov RJ-45 PoE+++ (až 90W) Podpora štandardov: 802.3af/at/bt Rozhranie pre správu: Ethernet AR Kapacita switchu: 240 Gb/s Celková neblokujúca priepustnosť: 120 Gb/s Veľkosť vyrovnávacej pamäte paketov: 2 MB Veľkosť tabuľky MAC adres: 32k Funkcia prepínania na vrstve 3: áno Celková napájacia dostupnosť PoE: 200 – 240 V AC: 400W Max. PoE výkon na port: * PoE (Power Protection Reader): 15,4 W * PoE+: 30W * PoE++: 60W * PoE+++: 90W Max. spotreba energie: 65 W (bez PoE výstupu), 520 W (včítane PoE výstupu) Metoda napájania: (1) univerzálny vstup, 100-240 V AC, 50/60 Hz (1) vstup USP RPR DC Zdroj napájania: AC/DC, interný, 550 W LCM displej: 1,3" dotykový (so správou prepínača AR) Form Factor: do racku (1U) Rozmery: 442,4 x 285x 44 mm Hmotnosť: * 4600 g bez úchytov * 4700 gs úchytmi Záruka: 2 roky
Ubiquiti USW-Pro-XG-24-PoE, UniFi Pro XG 24 PoE USW-Pro-XG-24-PoE
UniFi Pro XG 24 PoE Profesionálny 24-portový Layer 3 Etherlighting PoE+++ switch s výstupmi (16) porty 10 GbE, (8) porty 2,5 GbE a (2) porty 25G SFP28. Ide o vysoko výkonný prepínač navrhnutý pre náročné sieťové aplikácie s podporou PoE+++ (až 90W). Vďaka tomu je ideálny na napájanie zariadení ako sú IP kamery, prístupové body a ďalšie sieťové prvky priamo cez Ethernet kábel. * technológia Etherlighting - porty s podsvietením, ktoré indikujú umiestnenie portu, identifikáciu rýchlosti/linky a natívneho VLAN/siete (pre optimálny jas nutné použiť UniFi Etherlighting Patch Cables) * podpora záložného jednosmerného napájania (nepretržitý prevádzka) s UniFi RPS TECHNICKÉ PARAMETRE Síťové rozhranie: * 16x multi-speed 10 GbE RJ45 (všetko PoE+++) (10G/5G/2,5G/1G/100M/10M) * 8x multi-speed 2,5 GbE RJ45 (všetko PoE+++) (2,5G/1G/100M/10M) * 2x 25G SFP28 (25G/10G/1G) - vysokorýchlostné optické pripojenie Rozhranie PoE: * 24 portov RJ-45 PoE+++ (až 90W) Podpora štandardov: 802.3af/at/bt Rozhranie pre správu: Ethernet AR Kapacita switchu: 460 Gb/s Celková neblokujúca priepustnosť: 230 Gb/s Veľkosť vyrovnávacej pamäte paketov: 8 MB Veľkosť tabuľky MAC adres: 128k Funkcia prepínania na vrstve 3: áno Celková napájacia dostupnosť PoE: 200 – 240 V AC: 720W Max. PoE výkon na port: * PoE (Power Protection Reader): 15,4 W * PoE+: 30W * PoE++: 60W * PoE+++: 90W Max. spotreba energie: 150 W (bez PoE výstupu), 870 W (včítane PoE výstupu) Metoda napájania: (1) univerzálny vstup, 100-240 V AC, 50/60 Hz (1) vstup USP RPR DC Zdroj napájania: AC/DC, interný, 870 W LCM displej: 1,3" dotykový (so správou prepínača AR) Form Factor: do racku (1U) Rozmery: 442 x 480 x 44 mm Hmotnosť: * 7900 g bez úchytov * 8000 gs úchytmi Záruka: 2 roky
Tenda TEG1005D - 5x 10/100/1000 Mbps Kovový Switch, Fanless - bez ventilátorov, ochrana 6 kV 75011011
Switch 5x 10/100/1000 Mb/s, Auto MDI/MDIX, Fanless - pasívne chlazení bez ventilátora, non-blocking architektúra, prepínacia kapacita 10 Gb/s. Kovový obal. Externý zdroj. Súčasťou balenia je český, slovenský a polský manuál. Popis produktu - hlavné parametre ideálne riešenie pre väčšie domácnosti a firemné siete, automatická detekcia rýchlosti 10/100/1000 Mb/s, TEG1005D je plne kompatibilný s každým zariadením, fanless - neobsahuje žiadny ventilátor, úplne pasívne chladenie, bez manažmentu, porty: 5x 10/100/1000 Mb/s RJ45 Auto MDI/MDIX, forward. rýchlosť: 10 Mb/s: 14881pps/port, 100 Mb/s: 148810pps/port, 1000 Mb/s: 1488100pps/port prepínacia kapacita 10 Gb/s, mód prepínania: Store-And-Forward, podporované štandardy a protokoly: IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab auto MDI / MDIX - automatická detekcia krížených aj nekrížených káblov, rýchlosť 2000 Mb/s Full Duplex pre každý port, ochrana proti prepätiu 6000V, 2K MAC address tabuľka, auto aktualizácie, chladenie: Fanless - bez ventilátorov, pasívne, montáž do rozvádzača: nie, desktop, montáž na stenu: áno, funkcia Data Flow Control, obsahuje externý zdroj, LED Indikácia: 5x Linka / Aktivita, 1x Napájanie, spotreba: max. 2.5 W, rozmery: 100 mm x 64 mm x 23 mm (L * W * H), pracovná teplota: -10oC ~ 45oC, vlhkosť: 10% -90% RH (nekondenzujúca), certifikácia: FCC / CE / RoHS, Jednoduchá inštalácia Tenda TEG1005D je plne automatizovaná, a nie je nutné žiadne nastavenie. Stačí iba pripojiť napájanie a jednotlivé káble RJ45, a TEG1005D sa o všetko postará. Vďaka funkcii Auto MDI / MDIX nie je nutné overovať či pripájate krížené alebo nekrížené káble, automaticky všetko nastaví. Tenda TEG1005D prepína dáta pomocou 5tich portov RJ45 s prenosovou rýchlosťou 10/100/1000 Mb/ss automatickou detekciou rýchlosti. Podpora prepojovania uzlov v móde Store-and-Forward. Full-duplex kontrola toku 802.3x, half-duplex kontrola toku v režime Back-Pressure. Maximálna priepustnosť 10 Gb/s. Switch je napájaný externým zdrojom ktorý je súčasťou balenia. Obsah balenia 1x Tenda TEG1005D 1x Stručná inštalačná príručka (CZ, SK, PL, EN) 1x Napájací adaptér Viac informácií na www.tenda.cz
Ubiquiti USW-WAN-RJ45, UniFi WAN Switch RJ45 USW-WAN-RJ45
UniFi WAN Switch RJ45 10GbE WAN prepínač prepájajúci dve UniFi brány s vysokou dostupnosťou v tieňovom režime s jedným poskytovateľom internetových služieb (ISP). (Pre nasadenie s viacerými poskytovateľmi internetových služieb použite ďalší prepínač USW-WAN-RJ45.) USW-WAN-RJ45 je ideálny pre dátové centra, podniky a poskytovateľov služieb, ktorí vyžadujú vysoko dostupné WAN pripojenie. Umožňuje dvom UniFi bránam pripojiť sa k jednému poskytovateľovi internetových služieb av prípade selhania automaticky prepnúť na záložnú sieť. TECHNICKÉ PARAMETRE Síťové rozhranie: * 3x 10 GbE RJ45 porty (10G/5G/2,5G/1G/100M) - 1x ISP uplink, 2x downlink porty pre redundantné architektúry * 1x 1 GbE MGMT (Management) port RJ45 (1G/100M/10M) pre správu pomocou siete UniFi Network Redundancia-napájanie: (2) AC vstupy (zaistenie nepretržitého pripojenia aj pri selhaní jedného napájacieho zdroja) *režim Shadow Mode High Availability s automatickým prepnutím medzi dvoma bránami Rozhranie pre správu: Ethernet Management: UniFi Network Controller Kapacita switchu: 20 Gb/s Celková neblokujúca priepustnosť: 10 Gb/s Max. spotreba energie: 18 W Metoda napájania: (2) univerzálny vstup, 100-240V AC, 50/60 Hz Vstupné napájanie: AC vstup Zdroj napájania: (2) AC/DC, interný, 36 W Požiadavky na aplikáciu: UniFi Network verzia 9.1.119 a novšia pre centralizované ovládanie siete Form Factor: do racku (1U) Rozmery: 120 x 442,4 x 43,7 mm Hmotnosť: * 2300 g bez úchytov * 2400 gs úchytmi Obsah balenia: * switch USW-WAN-RJ45 * 2x AC napájací kábel * kit pre inštaláciu Záruka: 2 roky
QNAP riadený switch QSW-M2108-2C (8x 2,5GbE RJ45 a 2x kombinované 10GbE SFP+ / RJ-45) QSW-M2108-2C
QSW-M2108-2C - Základný, webovo riadený switch 10GbE a 2,5GbE úrovne 2 pre zavádzanie sietí v malých a stredných podnikoch Odkaz na web výrobcu: Zoznam kompatibility pre tento model: https://www.qnap.com/sk-sk/compatibility/?model =510 Odkaz na článok (SK): https://pctuning.cz/article/10gb-switch-qsw-m1208 -8c-a-pokrocile-funkcia-switchu-qnap Funkcie Zariadenie QSW-M2108-2C je webovo riadený prepínač úrovne 2 s dvoma kombinovanými portami 10GbE SFP+/RJ45 a ôsmimi portami 2,5 Gigabit. Zariadenie QSW-M2108-2C podporuje prepínanie a správu siete úrovne 2 (L2) prostredníctvom užívateľsky v ústretového webového rozhrania, ponúka flexibilné nasadenie v hybridných vysokorýchlostných sieťových prostrediach a poskytuje riešenie pre správu siete na základnej úrovni, ktoré zvládnem používať aj tí, ktorí nepatria medzi profesionálov v odbore IT. Zariadenie QSW-M2108-2C je kompatibilné s technológiami 10GbE a NBASE-T a podporuje až päť rýchlostí (10 G / 5 G / 2,5 G / 1 G / 100 M) pre zabezpečenie vyšších prenosových rýchlostí pomocou existujúcich káblov Cat 5e a 6a . Vďaka vysokému výkonu, užívateľsky prívetivej správe a stolnému prevedeniu umožňuje zariadenie QSW-M2108-2C nákladovo efektívne upgrade na sieť 2,5GbE alebo 10GbE pri optimalizácii šírky pásma a zaistení bezpečnej údržby siete. *Ponúka dva kombinované porty 10GbE SFP+/RJ45. Je kompatibilný s technológiami 10GbE a NBASE-T na podporu piatich rýchlostí (10G/5G/2,5G/1G/100M) s využitím existujúcich káblov. *QNAP Switch System (QSS) sa ľahko používa a má prehľadný ovládací panel, správu portov a sprievodcu nastavením, vďaka čomu je centrálna správa siete intuitívna. *Poskytuje funkcie správy úrovne 2 (ako sú LACP, VLAN, ACL a LLDP) pre pracovníkov IT, aby bolo možné účinne riadiť šírku pásma siete a zvýšiť zabezpečenie. *Je jedným z mála webovo riadených switchov, ktoré podporujú protokol Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP). Je možné jednoducho a efektívne zavádzať malé/stredné siete, ktoré podporujú rozšírenie, redundanciu a prevenciu slúčiek. *V súlade so štandardom pre energeticky úsporný Ethernet IEEE 802.3az a pre riadenie toku v plne duplexnom režime IEEE802.3x zariadení QSW-M1208-8C predchádza strate paketov vďaka bezkonkurenčnej šírke pásma a znižuje spotrebu energie v prípade nízkorýchlostných a neaktívnych pripojení. *QSS je možné aktualizovať jednoduchým kliknutím, čo pracovníkom IT pomáha zaisťovať zabezpečenie siete. OBSAH BALENIA *QSW-M2108-2C *Power Adapter *Power Cord *Quick Installation Guide (QIG) ŠPECIFIKÁCIA Typ správy *Webová správa Počet portov *10 Kombinované porty 10GbE SFP+/RJ45 *2 2,5GbE (RJ45) *8 Popis napájacej jednotky *Adaptér Max. spotreba energie *12,17W Rozsah vstupného napätia *100–240 VAC, 50/60 Hz Tabuľka adres MAC *16K Celková neblokujúca priepustnosť *40Gbps Kapacita prepínania *80 GB/s Konzoly *RJ45 Energeticky efektívne Ethernet *Áno Ventilátor *Ventilátor s dvojitým guličkovým ložiskom PWM x 1 Tvarový činiteľ *Stolný Indikátory LED *Na port: Rýchlosť/Spojenie/Činnosť *Na systém: Napájanie/Stav Tlačidlá *Tlačidlo nastavenia Rozmery (V x Š x H) *42,5 x 290 x 127 mm Hmotnosť (čistá) *1,12 kg Hmotnosť (celková) *1,54 kg Prevádzková teplota * 0°C až 40°C (32°F až 104°F) Relatívna vlhkost *5–95% bez kondenzácie Certifikácia *CE, FCC, VCCI, BSMI Elektromagnetická kompatibilita *TRIEDA B Rámce Jumbo *9K Záruka *2 roky Viac informácií sa dozviete na stránkach výrobcu
Akým spôsobom Zero day útok funguje?
Väčšinou softwarových chýb vývojári v podstate odhalia a opravia pomocou aktualizácií. Ale do tejto chvíle, kým vývojár príde na to, v čom je problém alebo kde je v bezpečnostná diera, tak toto obdobie sa vlastne berie, ako Zero day zraniteľnosť.
Útočníci využijú túto chybu predtým, než sa vývojár dostane k tomu, že túto chybu objaví a opraví. Agresor vytvorí škodlivý kód, ktorý je schopný preniknúť do systému rýchlo cez túto chybu a škodiť. Takže toto je základný fakt, že Zero day útok je vlastne niečo, čo hľadá ten časový priestor medzi tým, než sa na túto chybu oficiálne príde.
Zero day útoky sú mierené na rôzne cieľové skupiny
Môžu to byť jednotlivci, môžu to byť korporácie, rôzne firmy, vládne organizácie. Môžeme povedať, že v podstate nehľadá sa cieľ, ale hľadá sa chyba, trhlina. Keď si zoberieme jednotlivca, klasického používateľa, tak útočníci môžu cieliť buď z osobných dôvodov, že chcú odcudziť ich dáta k finančným účtom. Môžu tak ukradnúť nielen osobné údaje, ale hlavne údaje k tým platobným účtom.
Firmy a korporácie sú ďalšia cieľová skupina a toto je vlastne dosť riskantná vec a citlivá téma. Firmy a korporácie zastrešujú rôzne osobné dáta, obchodné tajomstva a takýto útok dokáže spôsobiť finančné škody. Útočníci sa práve vďaka útoku Zero day zraniteľnosti dokážu dostať k informáciám, ktoré môžu predať, zneužiť a napadnutú firmu úplne zdiskreditovať.
Vládne organizácie, tak toto je už naozaj silnejšie. Zero day útoky môžu byť použité k prieniku do vládnych systémov na získanie obzvlášť citlivých informácií a vojenských stratégií. Potom je to ohrozenie kybernetickej bezpečnosti štátu, vládnych organizácií a toto už je naozaj veľmi citlivá téma. Niekedy zraniteľnosť, útok, Zero day používajú aj aktivisti (haktivisti), ktorí chcú poukázať na niečo, čo sa im v tej vládnej organizácii nepáči.
Aj samotní aktivisti a novinári je skupina, na ktorú sa ti útočníci môžu zamerať. Chcú odhaliť nejaké získané. odhalené informácie, ktoré viac menej predajú ďalej.
Najväčší dopad má Zero day útok na kritickú infraštruktúru, ako sú vodné zdroje, energetické systémy, dopravná sieť. Tam už ide o škody spôsobené nielen organizácii ale aj celej spoločnosti. Už len samotný výpadok internetu spôsobený útokom má dopad na enormné množstvo organizácii a jednotlivcov.
Dá sa zabrániť útokom Zero day?
Zabrániť niečomu o čom neviete, že existuje je ťažké. Jediná možnosť sú preventívne opatrenia, ktoré môžu minimalizovať riziká. Tie sú v podstate rovnaké, či už pre jednotlivca alebo organizáciu.
Najzákladnejším je aktualizácia softvéru v každom zariadení, či už ide o PC alebo mobilné zariadenie. Vývojári na základe používateľskej odozvy opravujú množstvo problémov a často objavujú za behu chyby v svojich produktoch, ktoré sú už v oficiálnej verzii.
Investícia do bezpečnostného softvéru je základ. Okrem antivírového a antimalvéroveho softvéru je dôležitým ochranným prvkom Firewall.
V neposlednom rade je to monitorovanie aktivity v systémoch a zálohovanie dát.
Ďalším krokom je bezpečné správanie sa na internete (neklikať na všetko, čo sa objaví) a samozrejme školenie zamestnancov v rámci hrozieb a zraniteľností Zero day.
Firmy môžu spolupracovať s bezpečnostnými odborníkmi, ktorí sa postarajú o správu záplat, pravidelné penetračné testy.
Riešením je aj implantácia Zero Trust modelu. Nastavenie spočíva v predpoklade, že žiadne zariadenie a užívateľ v sieti nie je dôveryhodný a musí sa identifikovať a preukázať opravením pri každom prístupe.
PrintNightmare
Pozrime sa však bezpečnostné opatrenia pri tlači, ako to tam vyzerá. V roku 2021 odhalili bezpečnostní vývojári závažnú zraniteľnosť. Išlo o zraniteľnosť v službe Print Spooler service, ktorá je súčasťou všetkých verzií Windows. Bola to neopravená Zero day zraniteľnosť vo všetkých podporovaných verziách a verziách rozšírenej aktualizácie zabezpečenia OS Windows. Exploit sa veľmi rýchlo šíril a chyba spočívala v tom, že útočník dokázal vzdialene spúšťať kód so systémovými oprávneniami. Táto zraniteľnosť tlačových služieb MS Windows dostala meno PrintNightmare.
Exploit je typ škodlivého kódu, ktorý využíva chyby alebo zraniteľnosti v systéme na to, aby spôsobil neočakávané alebo nechcené správanie počítača. Môže získať kontrolu nad celým počítačovým systémom, eskaláciu oprávnení alebo odopretie služby (útoky typu DDoS).
Prečo sa stala táto zraniteľnosť pre firmy nočnou morou?
Využitie existuje v rámci ovládača RpcAddPrinterdriver. Slúži na podporu vzdialenej tlače a inštalácie ovládača. Ide o nevyhnutnú funkciu, ktorá umožňuje IT administrátorom SeLoadDriverPrivilege. Poskytuje im to možnosť inštalovať nové ovládače tlačiarne do vzdialeného zaraďovača tlače.
V podstate sa to stáva zneužitím, pretože to znamená, že každý „autentizovaný“ používateľ, nielen dôveryhodní, povolení správcovia systému, môže do systému Windows pridať ľubovoľný „ovládač tlače“. Každý náhodný používateľ môže toto privilégium povýšiť a stať sa správcom domény. Takto dokáže útočník spôsobovať chaos škodlivým kódom.
Microsoft opravil exploit, v dôsledku čoho neustále menili predvolené hodnoty pre Windows Point and Print. Komplikáciou pri Point and Print bolo, že pri pripojení k tlačiarni zdieľanej zo servera s ovládačmi typu 3 sa ovládač tlače (softvér) stiahne zo servera na klientsky počítač.
Oprava exploitu predstavovala zmenu pravidiel pre Point and Print. To malo však nepríjemné vedľajšie účinky pre mnohé tlačové prostredia Windows. Nové pravidlo, ktoré spoločnosť Microsoft vytvorila pre funkciu Point and Print, je, že teraz musíte byť správcom/mať správcovský prístup na klientskom zariadení, aby ste mohli nainštalovať ovládač tlače z tlačového servera. Ďalšou novou predvolenou hodnotou, ktorú zaviedli, bolo, že ak nie ste v systéme Windows, nemôžete sa pripojiť k zdieľanej tlačiarni Windows.
Preto sa stala zraniteľnosť PrintNightmare známym príbehom. Microsoft riešil tento exploit pomerne rýchlo svojimi záplatami. Hoci zastavenie tlačovej služby bolo rýchlym riešením, zastavila sa ja tlač, čo nebolo dobré. Aktualizáciou po vydaní záplat Windowsu sa tento problém opravil. Vidíme aj na tomto prípade, že aj tlačiarne a vzdialená tlač je možným terčom pre zraniteľnosti Zero day.
Napriek tomu, že sa PrintNightmare a jeho varianty teoreticky zaoberali Microsoftom, do dnešného dňa to stále ovplyvňuje niektoré organizácie. Hlavným dôvodom sú dosť mätúce skupinové politiky a nastavenia firemnej tlače.
Rýchle pripojenie tlačiarne a inštalácia ovládačov
Zakúpili ste si novú tlačiareň a plný nadšenia ju chcete hneď vyskúšať. Najprv ju však musíte…
Zobraziť článokSpoločnosť Epson sa spojila s firmou MyQ
Epson a MyQ predstavili najjednoduchšiu cestu k udržateľnejšej tlači a predstavila riešenie pre…
Zobraziť článokPrečo a ktorý antivírus používať?
Najspoľahlivejšou alebo jednou z najspoľahlivejších možností ochrany zariadení pripájajúcich sa k…
Zobraziť článokTlačiarne pod paľbou: Ako chrániť firemné dáta pred kybernetickými útokmi v roku 2025
Bezpečnosť tlače a tlačiarní v roku 2025: Výzvy, trendy a odporúčania Niekoľkokrát sme sa už…
Zobraziť článokAko správne napísať a pripraviť životopis pre tlač
Curriculum vitae Každý z nás sa aspoň raz v živote dostal do situácie, že potreboval pred vstupom…
Zobraziť článokAko sa vyhnúť zaschnutiu atramentových náplní
Atramentové tlačiarne a multifunkcie sú zariadenia, ktoré používa väčšina z nás v domácnosti.…
Zobraziť článokAko vytlačiť webovú stránku alebo dokumenty PDF
Tlač - Web stránka Určite sa vám stalo, že čím rýchlejšie ste chceli vytlačiť dokument, tým dlhšie…
Zobraziť článokAko vytlačiť ekologické pozvánky
Osvojením si ekologických praktík alebo ekologizáciou prispejete k životnému prostrediu a vášmu…
Zobraziť článokNajpredávanejšie náplne do tlačiarní HP
Každý výrobca tlačiarní a spotrebného tovaru pre tlačiarenský priemysel má v svojom portfóliu aj…
Zobraziť článokBezpečná práca z domu
Ako bezpečne pracovať z domu v čase koronavírusu Vzhľadom na situáciu s novým koronavírusu sa…
Zobraziť článokPredstavujú tlačiarne bezpečnostné riziko?
Dnes sa bezpečnosti venujú spoločnosti a aj samotní používatelia v zvýšenej forme. Slabými miestami…
Zobraziť článokAko správne vytlačiť farebný dokument s odtieňom Tiffany Blue
Farba Tiffany Blue je neoddeliteľnou súčasťou identity značky Tiffany & Co. a pravidelne sa…
Zobraziť článok