Kancelária a škola

Porovnávanie atramentových tlačiarní (cartridge vs tankový systém)

Napriek tomu, že sa predávajú laserové tlačiarne za dostupnú cenu, množstvo používateľov predsa len siahne po atramentovej tlačiarni. Kým pred rokmi sa pri výbere atramentovej tlačiarni zohľadňovali funkcie, konektivita, cena kazety a jej vyťaženosť, dnes sa užívateľ rozhoduje medzi zariadením so samostatnými kazetami alebo tankovým zásobníkom. Funkcie tlačiarní a ich konektivita sú viac-menej na rovnakej úrovni. Výrobcovia sa dobehujú v každej novej technológií alebo pridanej funkcii. Dizajn sa mení len mierne. Spoločnosti sa pridržiavajú overeného dizajnu s dobrou ergonómiou a hlavne praktickým prístupom k ovládaniu a médiám. Najvyšším rozdielom, ktorý by mohol u zákazníka zavážiť je cena tlače. Tá sa samozrejme odvíja od vyťaženosti a ceny náplní do tlačiarne.


Pozreli sme sa na dva modely výrobcu Epson, ktoré majú rovnakú technológiu. Pre tlač využívajú tlačovú hlavu Epson Micro Piezo s konfiguráciou trysiek 180 trysky čierna a 59 trysky na farbu. Obidve multifunkcie tlačia v rozlíšení 5 760 x 1440 Dpi a približne rovnaké hodnoty udáva výrobca aj pri rýchlosti tlače. Je to 33 strán za minútu v monochromatickom režime, 15 strán za minútu vo farebnom režime. V najvyššej nastavenej kvalite podľa ISO/ IEC 24734 je to 10 strán za minútu čiernobiela tlač a 5 strán za minútu farebná tlač. Model Epson EcoTank L3250, ako aj model Epson Expression Home XP-3150 patria do rady multifunkčných zariadení typu 3 v 1 s plnohodnotnými funkciami farebnej tlače, kopírovania a skenovania. Výrobca ich zaraďuje medzi samostatne stojace tlačiarne pre domácnosť a Home Office.


Epson Expression Home XP-3150

Model Epson Expression Home XP-3150 je atramentová flexibilná multifunkcia so štyrmi samostatnými kazetami. Má kompaktnú veľkosť, prijemný dizajn a podporu tlače z mobilných zariadení pomocou Wi-Fi a Wi-Fi Direct. Vďaka veľkému ovládaciemu panelu, ktorý sa dá naklápať a obsahuje LCD displej (3,7 cm) je ovládanie pohodlné. Zásobník papiera má kapacitu 100 hárkov štandardne a 20 listov fotografického papiera. Oproti modelu s tankovým zásobníkom, ktorý sme vybrali do porovnávania obsahuje aj podporu automatickej obojstrannej tlače. 

     

zdroj foto: epson.com

 

Atramentové kazety s označením Epson 603 Ink majú vyťaženosť 150 strán čierna a 130 strán farebné atramenty (azúrová, purpurová, žltá) v štandardnej veľkosti. Multifunkcia podporuje aj veľkokapacitné kazety s vyťažením 500 strán čierna a 350 strán farebné atramenty XL.

 

Stručná charakteristika Epson Expression Home XP-3150

Technológia tlače: atramentová farebná
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, Home Office
Rozhranie tlačiarne: USB/ Wi-Fi, Wi-Fi Direct
Mobilná konektivita: AirPrint/ Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver)
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: áno


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 375 mm
Hĺbka: 300 mm
Výška: 170 mm
Hmotnosť: 4,3 kg

 

Epson EcoTank L3250

Druhým modelom je atramentová multifunkcia s tankovým zásobníkom, ktorý dávkuje atrament pre tlač pomocou štyroch samostatných nádržiek atramentu. Ten sa dopĺňa z náhradných fľaštičiek s dostatočne veľkou kapacitou. Aj táto tlačiareň disponuje bezdrôtovou konektivitou a podporuje tlač z mobilných zariadení. Ovládanie sa realizuje pomocou jednoduchého panela so základnými ovládacími tlačidlami. Minimalistický moderný dizajn a kompaktná veľkosť sú plusmi pre umiestnenie aj do menšieho priestoru. Zásobník papiera má kapacitu 100 hárkov štandardne + 30 listov. Oproti prvému modelu nepodporuje zariadenie automatickú obojstrannú tlač. Tá je samozrejme možná, ale manuálne.

 

zdroj foto: epson.com

 

Náhradné atramentové fľaštičky (65 ml) s označením Epson 103 EcoTank Ink majú vyťaženosť 4 500 strán čierna a 7 500 strán farebné atramenty. 

 

Stručná charakteristika Epson EcoTank L3250

Technológia tlače: atramentová farebná
Použitie firma/ domácnosť : domácnosť, Home Office
Rozhranie tlačiarne: USB/ Wi-Fi, Wi-Fi Direct
Mobilná konektivita: AirPrint/ Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver)
Funkcie tlačiareň/ multifunkcia: multifunkcia - tlač/ kopírovanie/ skenovanie
Maximálny formát tlače: A4
Automatická obojstranná tlač: áno
Displej: nie


Rozmery a hmotnosť

Šírka: 375 mm
Hĺbka: 347 mm
Výška: 179 mm
Hmotnosť: 3,9 kg


Cena zariadenia vs cena tlače 

Ak porovnáme ceny atramentových náplní a vyťaženosť je nám už dopredu jasné, že tlač s tankovým zásobníkom je niekoľkonásobne výhodnejšia. Cena náhradných fľaštičiek je približne 5,87 € ks (čierny, azúrový, purpurový, žltý atrament). Pri čiernobielej tlači za túto cenu vytlačíte enormné množstvo výtlačkov. Cena jedného výtlačku s 5 % pokrytím bude niečo viac ako 0,001 €. Pri farebnej tlači to bude približne 0,002 €. Cena zariadenia sa pohybuje niekde medzi 150 až 190 €. 

Multifunkcia so samostatnými kazetami vyjde výhodnejší vo verzii XL. Kazety sa predávajú približne za cenu 15,29 € čierna a 19,20 € farebné (azúrová, purpurová, žltá). Čiernobiela tlače sa bude pohybovať niekde okolo 0,03 € za výtlačok s 5 % pokrytím a približne 0,16 €. Cena zariadenia je približne 99 € v závislosti od predajcu. Znížiť náklady si pri tlačiarni s atramentovými kazetami môžeme nákupom alternatívnych náplní za výhodnejšiu cenu. V prospech tejto multifunkcie môžeme prirátať ešte pigmentovú čiernu pre lepšie zobrazenie čiernej farby.

Krátky záver

Ak by sme sa mali rozhodnúť, či zakúpiť lacnejšie zariadenie a tlačiť drahšie výtlačky alebo investovať do drahšieho zariadenia (v konečnom dôsledku to môže byť rozdiel až 100 €) a tlačiť oveľa výhodnejšie, asi by vyhrala cena tlače. Pre niekoho, kto netlačí veľa a chce ušetriť na vstupnej investícií asi argument lacnejšieho výtlačku neobstojí. To už je na každom užívateľovi. Vždy je dobré premyslieť si aj celkovú využiteľnosť. Ak niekto vytlačí za pol roka zhruba 100 výtlačkov nemusí investovať do drahšieho zariadenia, keď naplno nevyužije potenciál lacnej tlače.