Kancelária

Polaroid LAB

Instantných fototlačiarní je trhu dosť, ale spoločnosť Polaroid priniesla na trh predsa produkt, ktorým posunula hranice tlače zase o niečo ďalej. Ide o okamžitú tlačiareň Polaroid Lab, ktorá premení digitálne fotografie z mobilného telefónu na originálne fotografie Polaroid. V podstate to funguje ako tmavá komora, ktorá vytvára digitálne fotografie z mobilného zariadenia na film Polaroid. A čo dosiahnete? Úplne originálnu fotografiu Polaroid, ktorá je skoro totožná s originálom analógovej verzie.

Absolútne nadčasová technológia, ako si vytvoriť moment na koláž až 9-tich snímok. A to nie je všetko. S možnosťou rozšírenej reality sa dokážete vrátiť do určitej chvíle. O čo vlastne ide? O jediné originálne zariadenie Polaroid Lab.

 

Retro dizajn

Absolútne nadčasový krásny retro dizajn vás osloví už na prvý pohľad. Horná časť je situovaná, ako skener na ktorý sa priloží mobilný telefón. V spodnej časti sa nachádza slot pre výstup fotografie. Na lievikovitom tele zariadenia nájdete „ červené“ tlačidlo skenovania na prednej strane (vedľa signalizácia LED) a čierne pre zapnutie On na bočnej strane. V strede je farebná LED signalizácia.  V zadnej časti sa nachádza port pre micro USB kábel na nabíjanie 1 100 mAh Li-ion batérie skeneru. Po otvorení krytu v spodnej časti nájdete priestor pre vloženie kazety s filmom. Tie sú v podstate, ako pôvodné originálne filmy Polaroid.

 

                                                                

zdroj foto: polaroid.com

Univerzálny spôsob tlače

 

Celá systém tlače je postavený na naskenovaní fotografie z mobilného telefónu do zariadenia a následovne vytlačení snímku na film. Z Polaroid Lab-u vám vyjde fotografia, ako pri klasickom Polaroid fotoaparáte. Stačí teda otvoriť podporovanú aplikáciu v mobilnom telefóne, vybrať snímok pre tlač. Mobil priložiť na hornú časť zariadenia smerom displejom nadol. Stlačiť červené tlačidlo snímania a nechať zariadenia urobiť všetko ostatné. Skener funguje na princípe troch akrylových šošoviek a antireflexnej vrstvy, ktoré premietajú presný obraz z mobilného zariadenia s osvietením filmu v tlačiarni. Systém pracuje s pevnou clonou a modulom s premenlivou rýchlosťou uzávierky.

 

Aplikácia Polaroid Originals

Práve vďaka aplikácii Polaroid Originals a funkcie AR môžete tvoriť koláže, pridávať videá a inak upravovať konečnú podobu vytlačenej fotografie. Samozrejme ju môžete vytlačiť buď, ako jeden záber Polaroid alebo ako koláž pozostávajúcu, až z deviatich samostatných obrázkov. Pomocou aplikácie Polaroid Originals viete obrázkom priraďovať videá. Týmto spôsobom si neskôr viete prezeraním fotografie pomocou aplikácie Originals a funkcie AR prehrať aj priradené video. Váš mobilný telefón musí funkciu AR (rozšírenú realitu) podporovať.

 

Výhodou je že nepotrebujete v podstate žiadne káble pre pripojenie a ani spárovanie pomocou rozhrania Bluetooth alebo Wi-Fi. Jediný port na zadnej strane Polaroid Lab-u slúži na nabíjanie pomocou mikro USB káblu. Kúzlo objavenia sa snímku na fotografii prichádza po vytlačení filmu zo zariadenia a krátkej chvále kým sa objaví fotografia. Tento spôsob je identický s klasickými Polaroid filmami, ktoré poznáme už desaťročia. Polaroid sa svojím zariadením skener- fototlačiarne alebo čiernej komory a to celé dokopy vrátil s retro dizajnom, ktorý je naozaj veľmi príjemný.

 

Spojenie skener a tlač, ako malá čierna komora, fotolab sa objavilo už v roku 2012, ako myšlienka od Impossible Project v rámci crowdfundovej kampane pod názvom Instan Lab. V roku 2017 sa premenoval na Polaroid Originals. Na trh sa dostalo zariadenie v roku 2019 za cenu 130 dolárov. Aktuálne sa na našom trhu pohybuje cena Polaroid Lab-u od 135 € vyššie. K tomu je potrebné prirátať cenu originálnych filmov I-Type alebo Polaroid 600. Tie sú v cene približne 18 € pre čiernobiele fotografie a 22 € pre farebné fotografie (8 ks). Cena jednej retro Polaroid fotografie tak nie je malá, ale zážitok v podobe autentickosti analógu je úchvatný.