Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Tlačiareň s operačným systémom Android

Prešiel už nejaký čas, čo spoločnosť Samsung predstavila prvú tlačiareň s operačným systémom Android.Odvtedy uplynuli skoro 4 roky a samotná spoločnosť sa vzdala výrobného sektoru v oblasti tlačiarní. Svoju divíziu predala do rúk spoločnosti HP (Hewlett - Packard) koncom roku 2017. Aký osud čaká tlačiarne s operačným systémom a kto bude pokračovať na tejto ceste?

Ak by ste hľadali tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie, ktoré pracuje priamo s operačným systémom Android, zrátanie vám nezaberie veľa času. Prvými takého druhu sa stali tlačiarne z modelovej rady Smart MultiXpress výrobcu Samsung. Už v roku 2014 ich spoločnosť predstavila na špeciálnom evente, kde ich uviedla, ako multifunkčné riešenie pre podnikanie s integrovaným operačným systémom Android. Nešlo teda iba o využívanie v rámci mobilnej tlače, kedy užívateľ v mobilnom zariadení s Androidom pracuje s dokumentmi a fotografiami, ktoré posiela priamo do tlače pomocou Wi-Fi alebo NFC. Operačný systém priamo v tlačiarni ponúkal  nové možnosti práce s tlačovými úlohami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kam zmizli tlačiarne Samsung MultiXpress

Aj keď Samsung výrobu tlačiarní ukončil, modelová rada MultiXpress sa stále nachádza v portfólio spoločnosti HP. Obsahuje 25 modelov s operačným systémom Android. Modely rady Samsung Smart MultiXpress majú 10,1-palcový dotykový displej, ktorý umožňuje užívateľovi vyhľadávať a tlačiť priamo z webového prehliadača, e-mailu, fotografií a ďalších dokumentov. Nie je potrebné pripájať sa k počítaču alebo serveru. Tlačiareň zvládne všetky úlohy sama. Plusom je možnosť náhľadu, prezeranie a editácia dokumentov, ale aj pripojenie rôznych poznámok a komentárov priamo na dotykovom displeji. Možnosti sú naozaj bohaté. Grafické užívateľské prostredie je intuitívne a zaujímavosťou je aj haptická odozva alebo vibrovanie pri dotyku na displeji. Ide o totožný systém ovládania dotykového displeja, aké výrobca používa pri smartfónoch Samsung. Keďže tlačiareň využíva operačný systém, výrobca posilnil aj hardvér pre bezproblémový chod. Modelová rada Samsung Smart MultiXpress, tak dostala dvoj-jadrový procesor s frekvenciou 1 GHz.

 

Prečo sa výrobcovia nehrnú do výroby tlačiarní s OS

Okrem tlačiarní a multifunkcií Samsung sme nenašli žiadneho výrobcu, ktorý by, či už pre domácnosť, malé firmy alebo veľké podniky ponúkal tlačiarne s operačným systémom Android alebo iným. Prečo sa výrobcovia zatiaľ nehrnú do tejto oblasti, môže mať viac dôvodov. Prvým je vyššia výrobná cena. Tá by sa navýšila o cenu multifunkčného displeja, v tomto prípade môžeme už hovoriť o cene tabletu. Samozrejme, že výrobca by musel popracovať aj na vlastnej nadstavbe UI užívateľského prostredia. Nielen vývoj, ale aj aktualizácie. Operačný systém, to sú aj rôzne chyby a bugy, na ktorých výrobca musí neustále pracovať. Jedine, ak dokáže vyladiť celý systém tak, aby sa tomu vyhol (čo sa zatiaľ nikdy nepodarilo). Čo sa týka užívateľov, pre nich ovládanie priamo cez veľký grafický displej prináša užívateľský komfort a odpadá pripájanie, či už káblom k PC, do siete alebo bezdrôtovo. Keďže ide o plnohodnotný operačný systém Android, sú tam aj možnosti inštalovania aplikácií. Samozrejme, že iba určitých a súvisiacich s tlačovými úlohami a skenovaním.

 

Hlavné plusy tlačiarní Samsung MultiXpress s operačným systémom Android

- užívateľský komfort ovládania pomocou veľkého dotykového displeja (Samsung Smart UX Center)

- priamy prístup k internetu a svojím dokumentom (cez webový prehliadač, e-mail, cloudové služby)

- inštalácia podporných aplikácií priamo od výrobcu

- výkonný hardvér umožňuje vysokú produktivitu tlače a skenovania

 

Modely Samsung Smart MultiXpress

Modelová rada X4300

Tento model je určený pre farebnú tlač vo formáte A3. Je vybavený technológiou Dual-Scan ADF, ktorá dokáže skenovať až 100 obojstranných dokumentov za minútu vo farebnom režime a 120 dokumentov v čiernobielom režime. Rýchlosť tlače sa pohybuje v závislosti od rozlíšenia od 30, 25 a 22 strán za minútu.

Modelová rada K4350

Pri tejto modelovej rade dokážu zariadenia tlačiť od 35 strán za minútu vo formáte A3/ čiernobiele. Nechýba Dual-Scan ADF a mesačná kapacita zaťaženia až do 85 000 strán mesačne.

Modelová rada M5370

Táto modelová rada tlačí maximálne formát A4 so skvelou rýchlosťou 53 prípadne 43 strán za minútu/ čiernobiele.  Ani tu nechýba Dual - Scan ADF s výkonom 80 obojstranných skenov. Mesačná záťaž tlače dosahuje až 300 000 strán. Patria sem modely s označením M5370LXM4370LX.

Modelová rada M4580

Posledná modelová rada tlačí max. formát A4 v jednofarebne za minútu v objeme 45 strán. Obojstranné skenovanie maximálne 60 strán obojstranne a mesačná záťaž 200 000 strán, to už je pekný výkon. 

Modely z rady M5370 a M4580 sú v ponuke aj na slovenskom trhu. Ich cena začína na hranici 2 000 €.

Ťažko povedať, či sa dočkáme nových modelov tlačiarní a multifunkcií s operačným systémom od iných výrobcov. Nech už by to bol Android alebo iný systém prípadne vlastný systém priamo od výrobcu. Každopádne užívateľ je na to pripravený. Pre neho to okrem vyššej ceny prináša iba plusy. My budeme ďalej pátrať po takýchto zariadeniach pre tlač s operačným systémom a určite vám dáme vedieť.